/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

Skuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMIT

Bochemie PL Sp. z o.o.

Autor:
Źródło: Bochemie PL Sp. z o.o.
Data: 2023-04-12


Sinizna drewna to jeden z największych problemów, z którymi borykają się producenci zarównio tarcicy iglastej jak i liściastej. Wprawdzie sinizna nie obniża właściwości technicznych wyrobów, jednak w przypadku jakościowych elementów budowlanych oraz wyrobów końcowych dla których powierzchnia będzie widoczna (zręby dachu, belki, pale, słupy, płoty, deski itp.), jest ona ze względów estetycznych niewskazana. Podobna sytuacja dotyczy przebarwień powodowanych przez grzyby w tarcicy, która ma zostać wykorzystana w produktach takich jak meble, podłogi i inne.

BOCHEMIT Bluestop M chroni drewno przed siniznąBOCHEMIT Bluestop M chroni drewno przed siniznąFot. Bochemit

Sinizna drewna - przyczyny i sposoby zapobiegania.

Wilgotność świeżo ściętego drewna wynosi przeciętnie 80 do 120%, a jej wysokość zależy od wielu czynników, miedzy innymi od gatunku drewna i czasu dokonania jego ścinki. Tak wysoka wilgotność już sama w sobie stwarza dogodne warunki do zaatakowania drewna przez siniznę. Dodatkowo po przetarciu kłody na tarcicę ilość dostępnej do zaatakowania powierzchni drewna radykalnie wzrasta. Ryzyko ataku grzybów jest większe podczas nieprawidłowego składowania (na głucho bez przekładek) czy transportu zwłaszcza w zamkniętych kontenerach, kiedy w ciepłym i wilgotnym okresie letnim można spodziewać się ataku pleśni.

Rozwiązaniem problemu sinizny drewna jest prewencyjna ochrona drewna dokonywana za pomocą środków chemicznych. Takimi produktami są BOCHEMIT Bluestop M i BOCHEMIT BS 52, które są ciekłymi, wodorozcieńczalnymi koncentratami z kombinacją fungicydów zapewniających skuteczną ochronę drewna.

Skuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITSkuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITFot. Bochemit

BOCHEMIT Bluestop M i BOCHEMIT BS 52 przeznaczone są do tymczasowego zabezpieczenia powierzchni surowej tarcicy w czasie składowania i transportu. Działają prewencyjnie przeciw rozwojowi grzybów powodującym pleśnienie i siniznę.

BOCHEMIT Bluestop M to jednoskładnikowy, bezbarwny, całkowicie i łatwo rozpuszczalny w wodzie koncentrat. Po użyciu drewno zachowuje swój naturalny wygląd.

BOCHEMIT BS 52 to jednoskładnikowy, lekko zielony, całkowicie i łatwo rozpuszczany w wodnie koncentrat, który po impregnacji pozostawia drewno bezbarwne o odświeżonym naturalnym wyglądnie.

Należy pamiętać, że drewno przed zastosowaniem preparatu nie może wykazywać oznak biologicznego zaatakowania przez grzyby (pleśnienie, sinizna) oraz musi być oczyszczone z resztek trocin, nieczystości, kory i łyka.

Skuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITSkuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITFot. Bochemit

Zapobieganie siniźnie drewna: metody aplikacji środków chemicznych.

Preparaty BOCHEMIT Bluestop M i BOCHEMIT BS 52 mogą być stosowane podczas produkcji drewna w ciągach, liniach produkcyjnych lub w tunelach natryskowych, gdzie czas trwania kąpieli, natrysku lub impregnacji wynosi zaledwie kilka sekund.

Technologiczne metody aplikacji:

 1. Zanurzanie lub kąpiel.

  W przypadku aplikacji środka na tarcicę już na linii produkcyjnej tartaku, wykorzystywane są płytkie wanny wbudowane w ciąg technologiczny. Proces polega na zanurzeniu każdego kawałka drewna osobno, dzięki czemu dochodzi do zmoczenia całej jego powierzchni. Czas technologiczny zanurzenia wynosi zazwyczaj kilka sekund, w zależności od ustawienia prędkości pracy ciągu roboczego.

  W przypadku moczenia drewna w klasycznych wannach do impregnacji zanurzeniowej, umieszcza się do nich całe pakiety elementów drewnianych. Dzięki wykorzystaniu ramienia hydraulicznego pakiet tarcicy zanurzany jest całkowicie w impregnacie. Poszczególne warstwy drewna w pakiecie należy od siebie oddzielić przekładkami, aby zapewnić swobodny przepływ środka, dzięki czemu powierzchnia drewna została w całości zmoczona preparatem ochronnym. Czas moczenia w takiej wannie wynosi zazwyczaj kilka minut.

  W przypadku, gdy zaimpregnowane elementy drewniane są później cięte, np. w celu skrócenia długości, należy dodatkowo zaimpregnować płaszczyzny cięcia poprzez np. naniesienie środka pędzlem lub za pomocą spryskiwacza.

  Producent zaleca regularnie czyścić wanny z resztek trocin, które mogą mieć niepożądany wpływ na jakość roztworu aplikacyjnego.

 2. Nanoszenie pędzlem lub natrysk

  Ochronę drewna przed sinizną przez nanoszenie pędzlem lub za pomocą natrysku należy wykonać tak, aby cała powierzchnia drewna była powleczona jednolitą warstwą środka. Ilość roztworu aplikacyjnego powinna wynosić 100–120 ml/m2.

Niezależnie od stosowanej metody aplikacji, zalecana temperatura drewna w trakcie nanoszenia preparatu powinna wynosić od +5 °C do +30 °C. Stężenie stosowanego roztworu dla zastosowania BOCHEMIT BLUESTOP M to 1–3,5% a dla BOCHEMIT BS 52 to 0,8-2,8% lub w zależności od takich czynników jak gatunek drewna, warunki magazynowania i składowania drewna, panujących warunków pogodowych, itp.

Zabezpieczone preparatem drewno chronione jest przez okres od 3 do 4 miesięcy w przypadku zastosowania BOCHEMIT Bluestop M oraz nawet 6 miesięcy w przypadku zastosowania BOCHEMIT BS 52. Powierzchnia drewna po zastosowaniu obu produktów nie ma widocznego filmu, zmienionego zapachu, ani przebarwień spowodowanych resztkami preparatu. Koncentraty te ani ich wodne roztwory nie powodują korozji elementów z niestopowej stali konstrukcyjnej. Dotyczy to również wanien impregnacyjnych jak i łączników typu gwoździe, śruby, zszywki itp. Zabezpieczone drewno można używać w kontakcie z takimi materiałami jak: polietylen, polipropylen i szkło. Roztwory robocze nie wymagają ciągłego mieszania a zabezpieczanie drewna można przeprowadzić zarówno przed jaki i po obróbce cieplnej.

Sinizna drewna a jakość wyrobów końcowych - dlaczego warto stosować środki chemiczne?

Skuteczność preparatów BOCHEMIT Bluestop M i BOCHEMIT BS 52 wobec czynników biotycznych potwierdzono niezależnymi badaniami w warunkach polowych, a następnie testami eksploatacyjnymi u czołowych europejskich przetwórców drewna, takich jak Stora Enso, Holzindustrie Schweighofer, Mayr-Melnhof Holz czy Holzindustrie Maresch.

Produkty BOCHEMIT są dostarczane na krajowy rynek od ponad 20 lat przez spółkę Bochemie PL Sp. z o.o., która oferuje przemysłowe produkty do impregnacji drewna aż do klasy zastosowania 4 (drewno w kontakcie z podłożem). Oferowane przez firmę preparaty zapewniają wysoki komfort użytkowania, łatwość nanoszenia i skuteczność dzięki unikatowemu składowi zawierającemu nowej generacji substancje biocydowe. Środki te spełniają wymagania wszystkich ważnych europejskich norm i przepisów. Są nieustannie ulepszane i modernizowane tak, aby odpowiadały trendom i potrzebom klientów, zwłaszcza największych europejskich przetwórców drewna, z którymi producent współpracuje. O rekomendacjach i wykorzystaniu produktów BOCHEMIT można przeczytać tutaj.

O jakości tych produktów świadczy to, że BOCHEMIT sprzedaje się w Europie Środkowej, ale także w krajach nadbałtyckich. Gotowe wyroby chronione BOCHEMITEM dostarczane są do wielu krajów zachodnioeuropejskich czy Skandynawii.

Produkty są rejestrowane i certyfikowane w 12 krajach Europy przez najbardziej uznawane urzędy certyfikacyjne, które gwarantują skuteczność produktów.

Skuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITSkuteczna ochrona drewna przed sinizną od BOCHEMITFot. BochemitBOCHEMIT to nie tylko produkty, ale także pomoc techniczna i wsparcie. Doradcy techniczni firmy zapewniają partnerom handlowym i klientom firmy regularną obsługę zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Dzięki wieloletniej działalności na rynku klienci są informowani o najnowszych trendach i doświadczeniach z zakresu ochrony drewna.

Kontakt:

www.bochemit.eu

Bochemie PL Sp. z o.o.
Tel.: +48 694 400 019
e-mail: bochemie@bochemie.pl

Liczba wyświetleń: 3745


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA