/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stelmet ma dobry początek roku

Stelmet

Autor:
Źródło: Stelmet
Data: 2019-02-27


Przychody Grupy Stelmet w pierwszym kwartale roku obrotowego 2018/2019 wyniosły blisko 74 mln zł i były o ponad 19% wyższe niż przed rokiem. Wzrost przychodów to między innymi efekt wyraźnie lepszej sprzedaży pelletu. Skonsolidowana EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację, w omawianym okresie wzrósł o ponad 100% i sięgnęła 8,9 mln zł wobec 4,2 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Stelmet ma dobry początek roku Stelmet ma dobry początek roku Fot. Stelmet

Ze względu na sezonowy charakter działalności Grupy Stelmet, pierwszy kwartał roku obrotowego, czyli okres od 1. października do 31. grudnia, ma tradycyjnie najmniejszy wpływ na całoroczne przychody ze sprzedaży oraz wyniki operacyjne. W segmencie drewnianej architektury ogrodowej (DAO) Grupa Stelmet koncentruje się w tym okresie przede wszystkim na budowie zapasów, przygotowując się na nadchodzący sezon sprzedażowy. Historycznie przychody ze sprzedaży DAO w pierwszym kwartale roku obrotowego stanowiły około 8-10% rocznej sprzedaży. W okresie trzech miesięcy zakończonych 31. grudnia 2018r. przychody z tego tytułu wyniosły 37,5 mln zł wobec 31,8 mln zł rok wcześniej (wzrost o 18% r/r).

Obok wzrostu w segmencie architektury ogrodowej, Grupa zanotowała również istotnie większą niż przed rokiem sprzedaż pelletu, która w ujęciu wartościowym wzrosła o 41% do 28,4 mln zł, a w ujęciu ilościowym - o 23% do 37 tys. ton. Udział sprzedaży tego ekologicznego paliwa w łącznych przychodach Grupy Stelmet w omawianym okresie wzrósł do 38% z 32% rok wcześniej.

-Dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży pelletu był możliwy dzięki uruchomieniu produkcji w nowym zakładzie pelletu w Grudziądzu. Produkcja w grudziądzkim zakładzie ruszyła na początku 2018 roku, a więc już po zakończeniu pierwszego kwartału minionego roku obrotowego, stąd znaczący wzrost sprzedaży wolumenowej rok do roku. Dodatkowo, utrzymujący się wysoki popyt na pellet przełożył się na wyższe ceny sprzedaży. W kolejnych okresach należy spodziewać się, że dynamika wzrostu przychodów w tym segmencie będzie sukcesywnie wyhamowywać, ze względu na fakt, że zakład w Grudziądzu wraz ze wzrostem produkcji zbliża się do wykorzystania swoich maksymalnych zdolności produkcyjnych - wskazuje Stanisław Bieńkowski, prezes zarządu Stelmet.

Całkowite przychody Grupy Stelmet w pierwszym kwartale roku obrotowego 2018/2019 wyniosły blisko 74 mln zł, czyli o ponad 19% więcej niż rok wcześniej, kiedy były na poziomie 62 mln zł.

EBITDA wypracowana przez Grupę Stelmet w pierwszym kwartale roku obrotowego 2018/2019 wyniosła 8,9 mln zł i była ponad dwukrotnie wyższa niż po pierwszych trzech miesiącach roku obrotowego 2017/2018, kiedy wyniosła 4,2 mln zł. Wzrost EBITDA wynikał przede wszystkim ze wzrostu przychodów oraz wzrostu marży na sprzedaży w segmencie pelletu.

-Koszt nabycia surowca drzewnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej, był w minionym kwartale średnio o 4,2% wyższy niż rok wcześniej, przy szacowanym przez Grupę dla całego obrotowego 2018/2019 wzroście tego kosztu o około 6% - informuje Piotr Leszkowicz, członek zarządu Stelmet.

Na poziomie wyniku netto, Grupa Stelmet zanotowała w pierwszym kwartale bieżącego roku obrotowego 5,2 mln zł straty wobec 41 tys. zł zysku netto przed rokiem. Różnica ta wynika przede wszystkim z istotnie mniejszych niż przed rokiem przychodów finansowych, głównie z tytułu wyceny i realizacji instrumentów pochodnych oraz różnic kursowych od zobowiązań finansowych.

W roku obrotowym 2017/2018 całkowite przychody Grupy Stelmet wyniosły 553 mln zł, a skonsolidowana EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) sięgnęła 69 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz