/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

SCM - Dni otwarte pod hasłem Smart & Human Factory

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: SCM Group
Data: 2019-02-26


W dniach od 31. stycznia do 2. lutego w włoskim Rimini odbyły się Dni Otwarte firmy SCM. Na zaproszenie jednego z największych producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, do siedziby firmy przybyło ok. 2000 gości z całego świata.

SCM - Dni otwarte pod hasłem Smart & Human FactorySCM - Dni otwarte pod hasłem Smart & Human FactoryFot. D.Jabłoński

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem Smart & Human Factory, w ramach którego SCM zaprezentowało rozwiązania jakie trafią do fabryk w najbliższej przyszłości, i które mają na celu dostarczenie użytkownikom jak najbardziej przyjaznych technologii automatyzacji. Nowy model interakcji między ludźmi i robotami ma zminimalizować niebezpieczne i powtarzalne czynności wykonywane przez ludzi oraz umożliwić operatorom skupinie się na zadaniach o większej wartości dodanej.

W przestrzeni nazwanej " The Nexting Generation", uczestniczący w wydarzeniu goście mogli zapoznać się z nowymi, modułowymi systemami cyfryzacji i automatyzacji produkcji. Zaprojektowano je tak, by zapewniały elastyczność i łatwość rekonfiguracji. Nexting to parafraza słów "next" i "nesting" która oznaczać ma nowe podejście do nestingu czyli zaawansowanego rozkroju płyt na formatki do produkcji mebli. Prezentacja "The Nexting Generation" miała pokazać, jak dzięki wykorzystaniu współpracy człowieka z robotami zapewnić będzie można bardziej efektywną, szybką reakcję na wyzwania jakie przed przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcję mebli stawia masowa kastomizacja i Przemysł 4.0.

Prezentacja obejmowała proces od złożenia zamówienia do przekazania na magazyn gotowego wyrobu. Złożone przez klienta zamówienie (szafka) zostało wprowadzone do programu, w którym w dalszym etapie zaprojektowano mebel i wygenerowano dane potrzebne do zasilenia systemów operacyjnych na etapie produkcji (zlecenia poboru materiału z magazynu, ustawienia rozkroju płyt, dane dla obrabiarek, itp.).

Transport międzyoperacyjny realizowany był za pomocą samobieżnych, inteligentnych wózków, które orientują się w przestrzeni bez zaznaczonych uprzednio szlaków komunikacyjnych i są w stanie reagować na pojawiające się przeszkody. W prezentowanym procesie produkcyjnym część operacji wykonywały roboty na samodzielnych stanowiskach roboczych lub koroboty współpracujące na stanowisku pracy z z ludźmi. Całość produkcji była w pełni rejestrowana w systemie komputerowym, który umożliwia również zarządzanie serwisem posprzedażowym.

Wsród prezentowanych maszyn zobaczyć można było przedpremierowy pokaz nowych urządzeń CNC do nestingu: Morbidelli X200 i Morbidelli X400, które zaprojektowano zgodnie z koncepcją "All-In-One" oraz StefaniXcell - kompletny moduł do okleinowania obrzeży wraz z nowym systemem przenośników zapewniającym automatyczny powrót elementów w celu obróbki kolejnych krawędzi. Oficjalna premiera tych urządzeń odbędzie się podczas tegorocznych targów Ligna w Hanowerze.

Oczywiście podczas pokazów nie zabrakło innych maszyn z oferty SCM: urządzeń CNC do obróbki płyt drewnopochodnych i drewna litego, szlifierek i urządzeń do profilowania powierzchni, pilarek panelowych i formatowych, okleiniarek i innych.

Podobnie jak w ubiegłych latach, zaproszeni goście mogli zwiedzić wybrane zakłady produkcyjne. Niezmiennie duże wrażenie robiła możliwość zobaczenia linii montażowej obrabiarek CNC.

W tym roku pokazany został również nowy, centralny magazyn gotowych urządzeń, który uruchomiony został wiosną ubiegłego roku. W ciągu roku jego bramy opuszcza ok. 25 tys. urządzeń. Ciekwawostką jest fakt, że nowe budynki i regały magazynowe spełniają specjalne wymagania związane z odpornością na trzęsienia ziemi.

SCM pokazał również oddany zaledwie klikanaście dni wcześniej nowy Campus, w którym prowadzone będą prace badawcze nad nowymi projektami oraz realizowane szkolenia tak dla pracowników firmy, jak i operatorów urządzeń pracujących w przedsiębiorstwach będących klientami SCM.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA