/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIOMASA

Produkcja pelletu w Niemczech na rekordowym poziomie

DEPV

Autor: oprac. red
Źródło: DEPV
Data: 2019-02-17


W 2018r. poziom produkcji pelletu drzewnego osiągnęła rekordowy poziom. Jak poinformowało Niemieckie Stowarzyszenie Energii i Pelletu (DEPV), wzrost w stosunku do ubiegłego roku wyniósł 7,3%.

Produkcja pelletu w Niemczech na rekordowym poziomieProdukcja pelletu w Niemczech na rekordowym poziomieFot. DEPV

Jak podaje w raporcie rocznym DEPV, w 2018. produkcja pellet drzewnych w Niemczech przekroczyła 2,4 mln ton. Oznacza to wzrost wobec roku poprzedniego o 7,3%

Zapotrzebowanie niemieckich gospodarstw domowych nieustannie rośnie. W 2018r. w Niemczech zainstalowano 33 tys. nowych pieców zasilanych pelletem. Łącznie w tym kraju pracuje ok 460 tys. domowych instalacji opartych na tym źródle energii, których zapotrzebowanie sięga 2,1 mln ton. Ogółem ze spalanie pelletu w minionym roku uzyskano 10,5 terawatogodzin energii, co stanowiło około 6% energii odnawialnej w sektorze grzewczym oraz blisko 1% całkowitego zużycia energii cieplnej w Niemczech.

Jak podaje w raporcie rocznym DEPV, w 2018. produkcja pellet drzewnych w Niemczech przekroczyła 2,4 mln ton. Oznacza to wzrost wobec roku poprzedniego o 7,3%. Dziesięć lat wcześniej produkcja wynosiła nieco powyżej 1,5 mln ton.

Niemcy są jednym z największych producentów pelletu drzewnego na świecie. Są liderem wśród krajów europejskich i 8% udział w globalnej produkcji tego paliwa. Według prognoz DEPV w 2019r. Produkcja pelletu w tym kraju sięgnie 2,5 mln ton.

Cena peletu w Niemczech pozostała na stabilnym i konkurencyjnym poziomie wobec innych źródeł. Średnia cena zakupu w 2018r. dla odbiorcy indywidualnego wyniosła 247,39 euro za tonę, co odpowiada 4,95 centa / kWh. Oznacza to wzrost o 3,15% wobec roku poprzedniego, ale o 9,3% mniej niż w 2013r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

koszt peletu

W Polsce produkcja pelletu mogłaby być na podobnym poziomie. W tym przypadku różnica między Polską, a Niemcami leży w wysokości podatku VAT nakładanego na pellet, a co za tym idzie na koszty jego produkcji. Mnóstwo jest świetnie prosperujących zakładów produkcyjnych. W najbliższej okolicy mam Stelmet, który produkuje pelet lava i olimp. Koszty peletu są jakie są, bo producenci muszą opłaty związane z produkcją i spełnić szereg norm środowiskowych. A gdyby podatki były niższe, pellet kosztowałby mniej i na pewno dużo więcej ludzi decydowałoby się na ogrzewanie peleltem, a tak mamy smog i choroby.

Romek [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-18 13:09:23

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz