/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe przeprowadzą dodatkową procedurę sprzedaży drewna dębowego

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2019-02-05


Na 8. lutego wyznaczono początek kolejnej tury sprzedaży surowca dębowego. "Nadprogramowa" procedura jest wynikiem zamieszania spowodowanego zmianami w zasadach sprzedaży drewna jakie Lasy Państwowe przyjęły na rok 2019.

Lasy Państwowe przeprowadzą dodatkową procedurę sprzedaży drewna dębowegoLasy Państwowe przeprowadzą dodatkową procedurę sprzedaży drewna dębowegoFot. D.Jabłoński

Dodatkowa procedura sprzedaży odbędzie się w aplikacji "e-drewno" w ramach tzw. aukcji systemowych. Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie nabywcy w systemie i wpłata wadium.
W stosunku do dotychczasowych warunków sprzedaży obniżono minimalną wielkość oferty z 50 do 20 m3, co potencjalnie przyczynić się może do wzrostu kosztów transportu drewna zakupionego w ramach tej procedury. Zwraca również uwagę zapis, że termin odbioru drewna ustala nadleśniczy, "w zależności od potrzeb gospodarki leśnej".

Do puli sprzedaży trafi surowiec przeznaczony do pozyskania w 2019r., którego Lasy Państwowe nie sprzedały mimo ogromnego obłożenia ofertami, przekraczającego kilkanaście razy ofertę. Monopolista na rynku surowca drzewnego nie podaje jaką ilość drewna przewiduje do sprzedaży.

Oferta przedstawiona zostanie 08. lutego br. po godzinie 17.00. Natomiast aukcje odbędą się od 11. do 15. lutego.

Drewno zakupione w ramach tej dodatkowej procedury będzie wliczane do tzw. historii zakupów za rok 2019.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Masa minimalna [3]

Nie rozumiem w jaki sposób obniżenie masy minimalnej z 50 na 20 m3 miałoby zwiększyć koszty transportu. Przecież 20 m3 to zwykle masa jednego ładunku W0 Db...

Kubi [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-06 07:58:02

Zgłoś nadużycie

Standardowy ładunek może mieć 24 tony. Zakup 20 m3 oznacza, że 20% ...

ładowności pozostaje niewykorzystane.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-06 21:57:15

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku, 20 m3 to najmniejsza dopuszczona przez Dyrektora Generalnego LP ...

wielkość oferty na pojedynczej aukcji systemowej. Jeśli na danej aukcji oferowane jest więcej niż 20 m3 drewna, to licytujący może złożyć ofertę równą lub większą od 20 m3, w zależności od tego, jaką ilość jako "minimalną masę zakupu" ustaliło nadleśnictwo. Proszę więc o sprostowanie Pańskiej uwagi na temat "potencjalnego wzrostu kosztów transportu" z rzekomej winy LP.
Ponadto proszę o sprostowanie informacji mówiącej, iż "Monopolista na rynku surowca drzewnego nie podaje jaką ilość drewna przewiduje do sprzedaży." - aukcje są dostępne publicznie, a każdy zarejestrowany w serwisie klient po zalogowaniu może pobrać pliki w formacie Excela, dostępne na stronie listy aukcji, w podziale na cztery regiony. Pliki te dostępne są bodajże od 2015 roku zarówno dla aukcji zwykłych, jak i systemowych.

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 11:54:03

Zgłoś nadużycie

Sprostowanie?

Stworzenie nadleśnictwom możliwości składania w sprzedaży systemowej ofert o wielkości poniżej ładunku (25 m3), jest moim zdaniem takim samym działaniem na szkodę klientów, jakim był brak blokady minimalnej ilości w systemie PLD - co poskutkowało "przyznanymi" ofertami sprzedaży o masie 1 m3. Uważam, że miejscem dla niepełnych ładunków transportowych - co powinno mieć miejsce tylko w przypadku nietypowych sortymentów i gatunków - są otwarte aukcje e-drewno. Przygotowując informację specjalnie zwróciliśmy na ten fakt uwagę, aby uczulić na niego potencjalnych uczestników procedury.

Podając do wiadomości informację o dodatkowej procedurze sprzedaży surowca dębowego LP nie ujawniły żadnych danych dotyczących ilości drewna przeznaczonego do sprzedaży w tym trybie. Co więcej nawet gdybyśmy uznali, że dane dostępne w zamkniętym systemie, wymagającym od nowego użytkownika rejestracji w "nadleśnictwie macierzystym", są "publiczne", to na dzień umieszczenia artykułu (05. luty) dostępu do nich nie było (oferta przedstawiona miała być 08. lutego). Korzystając z okazji, będę wdzięczny za przedstawienie oficjalnej procedury, według której mogę zarejestrować/zalogować się systemie e-drewno nie będąc klientem LP, nie mając również planów pozostania nim w przyszłości - w związku z czym nie chciałbym wpłacać wymaganego regulaminem wadium. Jeśli to możliwe proszę o przesłanie odpowiedzi na adres e-mail: redakcja@drewno.pl lub odpowiedzieć na niniejszej Liście Dyskusyjnej

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 15:04:34

Zgłoś nadużycie

16 ton zestaw to taki delikatny

Przeważnie dęba 22-23 m3

tartaczek [173]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-07 12:22:20

Zgłoś nadużycie

Kombinacja dębowa cdn.

Pytam się po co ta dodatkowa procedura ,to nie mogli dać więcej w poprzednich ale wiadomo na PLD s2b dąb średnio 300 zł a na e-systemie za mniej jak 500 więcej jak pewne.LASY PAŃSTWOWE TO *****
Wpis edytowany przez Administratora

tomparkiet [2]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-08 17:08:08

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku, skoro nie jest pan klientem, czyli jak rozumiem nie nabywa Pan ... [7]

drewna, to skąd to autorytatywne twierdzenie, że minimalny ładunek powinno stanowić 25 m3? W swojej praktyce spotkałem się z przypadkiem klienta, dla którego ładunek stanowiło 10 m3, bo używał pojazdu o takiej właśnie ładowności. Minimalną masę ustalono jako nie mniejszą niż 20 m3, aby uniknąć sytuacji, jak wystąpiła podczas procedury otwartej, gdy chyba większość klientów ustaliła tę ilość na poziomie 1 m3. Gdyby ilość tę ustalono na proponowanym przez Pana poziomie nie mniejszym niż 25 m3, to skutek byłby taki, że w samej grupie W_STANDARD DB wystawiono by o 532 m3 mniej drewna na aukcjach.Natomiast jeśli chodzi o rejestrację w serwisie e-drewno, to może jej dokonać każdy przedsiębiorca. Proszę w tym celu udać się do wybranego przez Pana nadleśnictwa. Proponuję, aby wcześniej zapoznał się Pan z regulaminem aukcji, dostępnym na stronie serwisu. Pozdrawiam

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 15:14:08

Zgłoś nadużycie

W uzupełnieniu

Wpłata wadium nie będzie konieczna. Wadium jest niezbędne, by składać oferty na aukcjach. A podana przeze ilość drewna W_STANDARD dotyczy DB i DBC - mea culpa.

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 15:20:42

Zgłoś nadużycie

Wielkość ładunku

Jak to ustaliłem? Standardowy ładunek może mieć 24 tony. 25m3 x 950kg (waga 1m3 surowca dębowego z rozporządzenia ministra transportu https://www.drewno.pl/artykuly/11098,nowe-przepisy-dotyczace-transportu-drewna.html) daje 23,75 tony.

Co do wyników PLD. Śmiem twierdzić, że klienci nie chcieli kupić 1 m3. Wyniki były spowodowane albo błędem systemu, albo błędem rozumowania jego autorów. Aktualnie nie jestem klientem LP, jednak wcześniej przez 15 lat pracowałem w przemyśle drzewnym zajmowałem się m.in zakupami surowca. Zapewniam Pana, że nikt nie chce wozić niedoładowanych samochodów. Jeśli to robi - to jest do tego zmuszony. Dlatego moim zdaniem należy głośno mówić o tym, kiedy monopolista na rynku wprowadza rozwiązania/zasady, który powodują straty u jego kontrahentów.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 15:40:27

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku, udzieliłem Panu informacji, natomiast zadymę proszę robić ...

bez mojego udziału. Pozdrawiam

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 15:43:00

Zgłoś nadużycie

Zadyma

Jaka zadyma. Prosi Pan publicznie o "sprostowanie" informacji w tekście, w którym moim zdaniem nie ma nic do sprostowania. Taka jest rzeczywistość. LP zmieniły minimalną wielkość oferty i my o tym napisaliśmy, ostrzegając potencjalnych klientów, aby zwrócili na to uwagę i nie mieli potem pretensji. Co do drugiego tematu, LP nie podały publicznie informacji jaką masę przeznaczyły na dodatkową procedurę sprzedaży. Co więcej nie poinformowały skąd ta pula się wzięła. Dodatkowe cięcia? Niesprzedane ilości z poprzednich procedur? Błąd w obliczeniach? Możemy się tylko domyślać, a tak nie powinno być. Lasy Państwowe dysponują majątkiem Skarbu Państwa i m.in. takie dane powinny być łatwo i szybko dostępne. Zresztą nie tylko takie...

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 16:15:56

Zgłoś nadużycie

Ładunek 10 m3

Proszę wybaczyć, ale przytoczony przykład nie jest adekwatny do rzeczywistości rynku drzewnego. Drewno trafiające do przemysłu, a o takiej sytuacji to mowa, transportowane jest specjalistycznym sprzętem o ładowności 24 ton. To, że jakiś klient przyjechał po odbiór 1 kłody rowerem jest jego sprawą i LP muszą to respektować. Natomiast wprowadzanie zarządzeń mogących wpłynąć negatywnie na znaczącą część rynku jest zupełnie czym innym.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 16:21:33

Zgłoś nadużycie

Rejestracja w e-drewno

Dziękuję za informację. Spróbuję ponownie. Kilka lat temu, kiedy próbowaliśmy się zarejestrować uzyskaliśmy z nadleśnictwa informację o konieczności dokonania wpłaty wadium.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 16:23:43

Zgłoś nadużycie

532 m3 mniej na aukcjach

Rozumiem, że w części nadleśnictw nie było masy na pełny ładunek? Tak, jak pisałem takie oferty według mnie powinny znaleźć się na zwykłych aukcjach e-drewno.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 16:27:14

Zgłoś nadużycie

Może małe podsumowanie...

Nie oszukujmy się, ale w Polsce jest pewnie tylko kilka zestawów z HDSami, które mogą legalnie przewieść pow. 25 m3 dębu. Owszem zwykle ciągniki siodłowe z klonicówkami zabiorą taką masę ale i tak ktoś to musi załadować.
Jak Pan Witold napisał licytujący może złożyć dowolną masę w ofercie (oczywiście powyżej minimalnej) i jeśli komuś się nie kalkuluje wozić 20-23 m3 nie musi przystępować do licytacji w których Nadleśnictwo wystawiło 20-24 m3 a może tylko sobie obstawiać w aukcjach na których jest od 25 m3.

W procedurze otwartej nie było możliwości zadeklarowania masy minimalnej (kilka lat już jej nie ma).

Co do samej ilości drewna na aukcje to w decyzji 9 coś tam jest napisane ale raczej mało konkretnie bo jak podejrzewam:
1. Cześć drewna to ta nie sprzedana w PLD ze względu na algorytm przypisu.
2. Trochę metrów może wynikać z kwesti nie odebrania w roku 2018 przez klientów.
3. W decyzji mówi się o drewnie planowanym do pozyskania w 2019 a nie oferowanym w poprzednich procedurach.
Co do pierwszego nie ma wątpliwości, ale np. druga kwestia, dlaczego takie drewno nie trafiło na zwykle e-drewno?
a trzecia opcja już byłaby zagadkowa bo wcześniejsze oferty na PLD na rok 2019 przygotowuje się na podstawie planu sprzedaży, który tworzyło się do końca czerwca 2018 a sporządzany był na podstawie szacunków na rok 2019. Plan sprzedaży, więc i ilość drewna jest mocno sztywny a zauważyłem sytuację gdzie na PLD nadleśnictwo sprzedawało w pierwszej dogrywce 281 m3 W0_Db i większość się rozeszło (przypis dla każdego po 2m3), na drugie dogrywce oferty już nie było, więc pewnie zostało mniej niż 50 m3, a teraz na aukcji systemowej jest 300 m3. Pytanie brzmi SKĄD się wzięły te metry?

Paweł [69]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-11 23:24:35

Zgłoś nadużycie

Proszę zwrócić uwagę na to, że spora ilość drewna na aukcjach nie ma ...

certyfikatu - są o tym uwagi w opisach aukcji. Może to być drewno z pozyskania, które nie było wcześniej planowane, czyli z wylesień w ramach przekazania gruntów (np. pod inwestycje drogowe). Takie rzeczy na ogół wychodzą na bieżąco - jednostka LP otrzymuje decyzję administracyjną w trakcie procedur sprzedaży na kolejny rok, po ich zakończeniu lub w ciągu bieżącego roku, z wyznaczonym terminem przekazania terenu i musi ten surowiec pozyskać i sprzedać jak najszybciej.
Rozumiem jednak, że to, iż leśnicy postarali się, by drewno zostało zaoferowane możliwie szybko, w większej ilości, tak, by przetwórcy mogli jak najszybciej je nabyć i zaplanować produkcję, jest przez Państwa odbierane negatywnie, bo wolelibyście Państwo śledzić pojedyncze aukcje e-drewno każdego dnia, w ciągu całego roku?

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-02-12 06:07:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz