/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

European Bioeconomy University: Sześć uniwersytetów tworzy międzynarodowy sojusz w dziedzinie biogospodarki

Autor: oprac. dja
Źródło:
Data: 2019-01-10


Sześć czołowych europejskich uniwersytetów postanowiło współdziałać w dziedzinie biogospodarki i połączyć siły w zakresie badań, edukacji i wdrażania innowacji w tej dziedzinie. Dzięki wspólnemu działaniu europejska gospodarka może stać się bardziej zasobooszczędna, zrównoważona i konkurencyjna.

European Bioeconomy University: Sześć uniwersytetów tworzy międzynarodowy sojusz w dziedzinie biogospodarkiEuropean Bioeconomy University: Sześć uniwersytetów tworzy międzynarodowy sojusz w dziedzinie biogospodarkiFot. UE

Gospodarka europejska jest wciąż bardzo uzależniona od paliw kopalnych. Dziedziną która może zmienić tę sytuację jest biogospodarka - nowa, interdyscyplinarna gałąź gospodarki będąca zbiorem sektorów zajmujących się produkcją, przetwórstwem oraz wykorzystaniem zasobów o pochodzeniu biologicznym. Oprócz zalet związanych z ochroną środowiska, zrównoważona i oparta na wiedzy biogospodarka może przynieść znaczące korzyści europejskiej gospodarce. Już obecnie w tym sektorze istnieje ponad 18 milionów miejsc pracy i posiada dalszy potencjałco najmniej miliona nowych zielonych miejsc pracy do roku 2030. Nowe, przyszłościowe miejsca pracy mogłyby zostać stworzone dla młodszych pokoleń pracowników w Europie, wzmacniając międzynarodową konkurencyjność Unii Europejskiej. Biogospodarka jest zatem korzystna dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, a także promuje przejście na zrównoważony rozwój.

Również w oficjalnych działaniach biogospodarka oparta na wiedzy odgrywa kluczową rolę dla Unii Europejskiej - na przykład w opracowywaniu nowych upraw dla żywności, pasz i przemysłu, nowych produktów, takich jak biotworzywa i chemikalia produkowane ze źródeł odnawialnych (w tym drewna), upraw dostosowanych do zmieniającego się klimatu oraz energii z biomasy. W 2012r. UE przedstawiła swoją strategię dotyczącą biogospodarki, torując drogę zrównoważonej i zorientowanej na przyszłość gospodarce w Europie opartej na zasobach odnawialnych. Najnowszy plan działania Unii przedstawiony w ubiegłym roku wskazuje wyraźny, stały kierunek dalszego rozwoju w tym kierunku.

Konsorcjum "European Bioeconomy University" (Europejski Uniwersytet Biogospodarki) powstało z inicjatywy niemieckiego Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie (Niemcy). Do projektu dołączyły: Uniwersytet w Bolonii (Włochy), University of Eastern Finland (Finlandia), AgroParisTech - Paris Institute of Technology for Life, Food and Environmental Sciences (Francja), BOKU - University of Natural Resources and Life Sciences (Austria) oraz Wageningen University and Research (Holandia).

-Jesteśmy zgodni z Unią Europejską, że biogospodarka jest przyszłością - stwierdził prof. dr Stephan Dabbert, rektor Uniwersytetu Hohenheim. -W przeszłości naukowcy z tych sześciu uniwersytetów współpracowali przy wielu projektach. Chcemy rozszerzyć tę współpracę i stworzyć nową formę współpracy, abyśmy mogli działać lepiej i efektywniej na rzecz kształtowania europejskiej biogospodarki - podkreślił.

Za absolutnie niezbędne dla przejścia do biogospodarki, wszystkie uniwersytety uznały trzy filary: badania - stanowiące podstawę jej rozwoju, edukację - niezbędną, aby wykorzystać cały potencjał przyszłej biogospodarki oraz wdrażanie innowacji - czynnik mający kluczowe znaczenie dla przekształcenia wyników badań w nowe technologie, usługi, produkty i firmy.

Konsorcjum jest przekonane, że "Europejski Uniwersytet Biogospodarki" będzie służył jako przyszły think tank dla Unii Europejskiej. Uczestniczący w projekcie partnerzy obejmują wszystkie obszary biogospodarki - od rolnictwa, żywienia, leśnictwa, środowiska i zrównoważonego rozwoju, poprzez zastosowania przemysłowe i biotechnologię, po aspekty ekonomiczne i społeczne. Oznacza to, że może on znacząco przyczynić się do europejskiej transformacji w kierunku biogospodarki opartej na wiedzy i przyspieszyć ten proces.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA