/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA I DRZWI

Velux: Niekorzystny wyrok sądu apelacyjnego

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-01-10


Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał niekorzystny dla Velux Polska wyrok, w którym nakazuje firmie zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. To kolejna (i zapewne nie ostatnia) odsłona w sprawie, która ciągnie się od 2012r.

Velux: Niekorzystny wyrok sądu apelacyjnegoVelux: Niekorzystny wyrok sądu apelacyjnegoFot. Sąd Apelacyjny w Warszawie

8. grudnia 2018r. roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazuje firmie Velux Polska zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu firmie Velset, dystrybutorowi okien dachowych, dostępu do rynku poprzez udzielanie jej rabatów handlowych na mniej korzystnych warunkach w porównaniu do rabatów udzielanych innym kontrahentom.

Sąd w ramach rekompensaty nakazał spółce Velux Polska opublikowanie na pierwszej stronie dziennika „Puls Biznesu” ogłoszenia następującej treści: Velux Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, producent i dystrybutor okien dachowych VELUX, przeprasza Velset spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dystrybutora okien dachowych za dopuszczenie się na jej szkodę w 2011r. i 2012r. czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu Velset spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dostępu do rynku poprzez rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane jej traktowanie w porównaniu do innych kontrahentów Velux Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie w zakresie udzielania rabatów handlowych. Dodatkowo zobowiązał firmę Velux do zwrotu spółce Velset kosztów procesu, postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.

-W 2012 roku spółka Velset zarzuciła Velux Polska brak uzyskania specjalnego rabatu, jaki Velux udziela w związku z organizacją targów dla swoich kontrahentów. Zwracamy uwagę, że firma Velset nie miała uprawnień do tego rabatu, gdyż tego typu imprez promocyjnych nie organizowała. Przyznawały to sądy powszechne, gdyż spółka Velset przegrała tę sprawę w 2 instancjach. Po kasacji złożonej do Sądu Najwyższego sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. W grudniu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał zaskakujący dla nas wyrok, do którego uzasadnienia jeszcze od Sądu nie otrzymaliśmy - informuje Agnieszka Kamińska z Velux Polska sp. z o.o. -Sprawa trwa od 6 lat i nie została zakończona. Przysługuje nam prawo do odwołania od wyroku Sądu Apelacyjnego do Sądu Najwyższego, z którego zamierzamy skorzystać - dodaje.

To nie pierwsze sądowe spotkanie obu spółek. W 2010r. Velux próbował bezskutecznie zablokować używania przez Velset oznaczenia słownego "Velset" uważając, że narusza ono jej prawa "podszywając się" pod markę Velux i i jej znaki towarowe. Sąd nie uznał tych zarzutów odrzucając pozew.

W tle sporów pomiędzy spółkami pozostaje główny konkurent Veluxa, jakim jest Fakro. Spółki Velset i Fakro są bowiem powiązane osobowo.

Velux Polska należy do duńskiej Grupy Velux będącej częścią holdingu VKR i jest największym na świecie producentem okien dachowych. Firma od wielu lat oskarżana jest przez Fakro, drugiego co do wielkości producenta okien dachowych, o stosowanie antykonkurencyjnych, zabronionych prawem praktyk. Fakro swoich praw próbowało bez powodzenia dochodzić w polskim UOKiK, a w 2012 roku złożyło do Komisji Europejskiej oficjalną skargę na nadużywanie pozycji dominującej przez Velux. Dopiero w czerwcu ubiegłego roku Komisja Europejska uznała, że nie zajmie się sprawą.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA