/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOMY Z DREWNA

Steico inwestuje w prefabrykację budownictwa drewnianego

Steico

Autor: oprac. dja
Źródło: Steico
Data: 2019-01-07


Steico planuje produkować elementy prefabrykowane dla budownictwa drewnianego. Nowa inwestycja powstaje na terenie fabryki w Czarnkowie.

Steico inwestuje w prefabrykację budownictwa drewnianegoSteico inwestuje w prefabrykację budownictwa drewnianegoFot. Steico

O 40% w skali roku wzrosła w ubiegłym roku w Polsce sprzedaż produktów drzewnych Steico przeznaczonych dla budownictwa. Klienci firmy, przedsiębiorstwa zajmujące się budową domów, mają portfel zamówień przekraczający ich możliwości produkcyjne.

W 2018 roku tylko w technologii Steico w Polsce powstało około 800 obiektów budowlanych. Mogłoby ich powstać znacznie więcej, bo kolejka klientów oczekujących na budowę ekologicznego domu z drewna jest coraz dłuższa, ale zamówienia przyjmowane są dopiero na przyszły rok. Powodem jest fakt, że producenci domów nie nadążają z realizacją zamówień, a linie produkcyjne są obłożone z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Steico realizuje inwestycję polegającą na budowie zakładu prefabrykacji budynków drewnianych. Firma będzie realizować zamówienia klientów, jednak nie planuje wchodzić na rynek budowy domów.

-Zaletą technologii Steico jest szybki czas budowy wynoszący kilkanaście tygodni, ale wąskim gardłem są obecnie zdolności produkcyjne polskich zakładów zajmujących się prefabrykacją ścian i stropów - mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu Steico CEE. -Zdecydowaliśmy się wesprzeć potrzeby polskiego rynku nową usługą prefabrykacji na zlecenie, którą będziemy realizować w budowanej już w Czarnkowie nowej hali produkcyjnej.

Budowana w Czarnkowie linia produkcyjna do prefabrykacji elementów dla domów szkieletowych będzie jedna z największych w Europie. Roczna zdolność produkcyjna sięgnie tysiąca domów.

Obecnie Steico jest w Polsce liderem w produkcji komponentów do produkcji domów drewnianych, wytwarzając w zakładach w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie) oraz Czarnkowie (woj. wielkopolskie). Produkowane przez firmę materiały konstrukcyjne (belki dwuteowe, belki LVL) oraz materiały termoizolacyjne (płyty, maty, materiały do wdmuchiwania izolacji) wykorzystywane są do wznoszenia obiektów budowlanych o konstrukcji drewnianej.

-Ochrona środowiska to nasz priorytet. Produkujemy nie tylko ekologiczne materiały do budowania ekologicznych domów. Postępujemy zgodnie z ideą zero waste i z każdej kłody zakupionej w lesie niemal w 100% wykorzystujemy materiał produkcyjny, zaczynając od najcenniejszych fornirów na belki LVL, po wykorzystanie nawet zrzynów czy zrębek do produkcji płyt izolacyjnych - mówi Waldemar Motyka. -Teraz idziemy krok dalej, dzięki nowej inwestycji ograniczymy emisję CO2 w transporcie. Nasze materiały budowlane nie muszą trafiać najpierw do hurtowni, potem do zakładów prefabrykacji i na plac budowy, pokonując tirami setki kilometrów. Już na miejscu w Czarnkowie będziemy mogli na zlecenie producentów domów drewnianych wykonać, zgodnie z przygotowaną przez nich projektem i specyfikacją, całe ściany czy stropy. Dopiero tak przygotowany produkt o wyższym stopniu przetworzenia, klient będzie od nas odbierał i może od razu go transportować na plac budowy, gdzie w ciągu kilku tygodni powstanie dom, przedszkole czy inny obiekt.

Jesienią ubiegłego roku na terenie fabryki w Czarnkowie rozpoczęto prace budowlane przy wznoszeniu nowej hali produkcyjnej. Wkrótce rozpocznie się instalacja linii do prefabrykacji niemieckiej firmy Weinmann. Jest to sterowana numerycznie, w pełni zautomatyzowana linia, która będzie w stanie wyprodukować prefabrykowane elementy umożliwiające wznoszenie ok. 1000 domów rocznie. Skomputeryzowana fabryka pozwalać będzie na współpracę z klientami on-line. Przygotowane przez nich pliki projektowe CAD zostaną przekształcone w pliki wykonawcze dla maszyn, a inteligentna produkcja dopasowuje do uzyskanego zlecenia ilość potrzebnych materiałów, wysyłając odpowiednie sygnały do magazynów Steico. W ten sposób STEICO chce pogłębić realizację idei produkcji „Just In time”.

-Wbrew różnym informacjom, które obiegają branżę, nie będziemy zajmować się budowaniem domów, bo do tego potrzebni są architekci, konstruktorzy, cały proces pozwoleń, logistyki i później montażu – mówi Waldemar Motyka. -Będziemy świadczyć tylko usługę prefabrykacji, ponieważ jesteśmy w stanie podjąć trud inwestycyjny, który byłby zbyt duży dla wielu mniejszych producentów domów, dla których zakup tak dużej wydajnej linii prefabrykacji jest nie tylko kosztowny, ale też nierentowny, przekładając na skalę produkcji jednego wykonawcy.

Do silnych stron nowej usługi STEICO zalicza również know-how oraz wiedzę technologiczną. -Zatrudniamy kilkudziesięciu technologów z wieloletnim doświadczeniem w branży materiałów budowlanych z drewna. Mamy na miejscu laboratoria, wykładowców z Akademii STEICO, którzy szkolą w całej Polsce wykonawców, architektów, konstruktorów, a nawet strażaków czy inspektorów nadzoru budowlanego w zakresie technologii budownictwa szkieletowego. Ta wiedza jest wraz z naszą usługą prefabrykacji dostępna dla klientów - dodaje Waldemar Motyka.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz