DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Forte kupiło fabrykę w Rosji

Parkiet

Autor: Łukasz Wójcik
Źródło: Parkiet
Data: 2005-05-05


Forte nie wybuduje od podstaw fabryki mebli w Rosji. Kupiło istniejący zakład. To bardziej opłacalny wariant - ocenia spółka. Forte Rus, spółka zależna od giełdowej firmy, kupiło od Władimirskiego Kombinatu Meblowego obiekty po fabryce mebli we Władimirze.

Oznacza to jednocześnie, że nie powstanie zakład w Nowgorodzie Wielkim. - Dzięki temu szybciej, niż planowaliśmy, rozpoczniemy produkcję - twierdzi Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Nieruchomości kosztowały 1,7 mln euro (7 mln zł). Adaptacja budynków i modernizacja pochłonie ponad drugie tyle. Forte planowało jednak przeznaczyć na otwarcie nowego zakładu 11 mln euro. Pieniądze pochodzą z ubiegłorocznej oferty akcji. - Dzięki oszczędnościom więcej niż planowaliśmy, o około 2 mln euro, przeznaczymy na maszyny. Pozwoli to na mniejszy od zak-ładanego import półproduktów. Efekty takiego rozwiązania powinny być widoczne w wyniku operacyjnym - tłumaczy Andrzej Korzeb, członek zarządu Forte.

Instalacja maszyn nastąpi jesienią. Na przełomie października i listopada ruszy produkcja. - Szybsze jej uruchomienie umożliwi lepsze przygotowanie się do sezonu, który w Rosji rozpoczyna się na początku roku - tłumaczy M. Formanowicz.

Prezes Forte twierdzi też, że położenie nowego zakładu jest korzystniejsze niż w Nowgorodzie. Władimir jest około 170 km od Moskwy. Niedaleko znajdują się też inne aglomeracje.

Forte liczy, że lokalizacja nowej fabryki pozwoli na dywersyfikację dostawców surowców. W promieniu 200 km działa pięciu producentów płyt wiórowych (w tym wytwórca wysokiej jakości płyt MDF), a także wiele tartaków i innych zakładów wytwarzających komponenty do produkcji mebli.

Nowa lokalizacja oznacza, że Forte nie będzie odbierać surowców od Grajewa, które buduje zakład w Nowgorodzie. - Będziemy nadal współpracować z tą firmą w Polsce - twierdzi M. Formanowicz.

W Nowgorodzie powstał już magazyn Forte. - To żadna strata. Prowadzimy tam działalność handlową i nadal będziemy to robić - tłumaczy A. Korzeb.

W perspektywie trzech lat fabryka we Władimirze będzie zdolna do produkcji mebli o wartości 20 mln euro rocznie. Przejęte obiekty mają powierzchnię 20 tys. mkw. W ich skład wchodzą hale produkcyjne, magazynowe i powierzchnie biurowe. Położone są na działce przekraczającej 5 hektarów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz