/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Krajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC dla Polski - konsultacje publiczne

FSC

Autor: oprac. dja
Źródło: FSC
Data: 2019-01-05


3. stycznia br. rozpoczeły się publiczne konsultacje dotyczące projektu nr 1 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski, które potrwają do 5. marca.

Krajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC dla Polski - konsultacje publiczneKrajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC dla Polski - konsultacje publiczneFot. FSC

Proces rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski rozpoczął się w styczniu 2018r. od powołania przez Krajowych Reprezentantów FSC w Polsce oraz FSC International Center tzw. Grupy Opracowującej Standard. W jej skład wchodzą przedstawiciele różnych grup interesariuszy, podzieleni na trzy równoważne izby: przyrodniczą, społeczną i ekonomiczną. Grupa podejmuje decyzje na drodze konsensusu, rozumianego jako „powszechna zgoda co do uznania propozycji, przy braku trwałego sprzeciwu wobec niej”.

Obecnie, po opublikowaniu "Projektu nr 1 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski", rozpoczęły się konsultacje publiczne, które potrwają do 05.03.2019r. Krajowi Reprezentanci FSC zapraszają wszystkich zainteresowanych do przesyłania uwag. Szczegóły dotyczące konsultacji dostępne są na stronie https://pl.fsc.org/pl/aktualnosci/id/69. Ponadto, w drugiej połowie lutego planowane jest otwarte spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w Warszawie.

Warto przypomnieć, że z końcem 2014r. zawieszona została działalność polskiego oddziału FSC. Działające do tego czasu biuro FSC Polska ze względu na obowiązujący je statut, nie mógł formalnie zrewidować i wdrożyć zmian dotyczących trzyizbowej struktury zarządzania organizacją, która byłaby zgodna z wymogami FSC International. Trzyizbowa struktura zarządzania reprezentujące interesy przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne jest "podstawową wartością FSC", która jest niezbędna, aby wysłuchane zostały głosy wszystkich stron zainteresowanych gospodarką leśną. Stąd zmianami dotyczącymi Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC zajmuje się Grupa Opracowująca Standard.

-Opublikowany do konsultacji dokument jest wynikiem dużego zaangażowania i intensywnej pracy członków Grupy Opracowującej Standard, co warto docenić. Niezwykle ważne są dla nas także konsultacje publiczne uwzględniające szerokie grono interesariuszy. Kolejnym krokiem będą testy terenowe. Mamy nadzieję, że Krajowy Standard Gospodarki Leśnej FSC będzie odzwierciedlał wymogi Zasad i Kryteriów FSC, dostosowując wskaźniki do warunków gospodarczych, społecznych, przyrodniczych i geograficznych Polski – przypomina Jacek Szymaniak, Koordynator FSC ds. Leśnictwa.

Zadaniem Grupy Opracowującej Standard jest dokonanie rewizji obecnie obowiązującego Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC (FSC-STD-POL-01-01-2013PL). Rewizja dokonywana jest w oparciu o nową wersję Zasad i Kryteriów FSC w zakresie gospodarki leśnej (FSC-STD-01-001 V5-2) oraz Ogólne Wskaźniki Międzynarodowe (FSC-STD-60-004 V2-0 EN).

Proces rewizji wraz z Grupą Opracowującą Standard został formalnie zarejestrowany przez FSC International Center w dniu 19. stycznia 2018r. i odbywa się zgodnie z procedurą transferu obowiązującą w FSC i z uwzględnieniem szerokich konsultacji społecznych. Stronę ekonomiczną w pracach reprezentują: Jędrzej Kasprzak (Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce / Swiss Krono), Rafał Szefler (Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego), Maciej Zdzieborski (IKEA Purchasing Services Poland).

Po dwukrotnych konsultacjach publicznych oraz testach terenowych, Grupa Opracowująca Standard przedstawi finalną propozycję standardu Departamentowi ds. Polityk i Standardów FSC International Center, a następnie do zatwierdzenia przez Zarząd Dyrektorów FSC. Przewidywana data złożenia projektu standardu do FSC IC to listopad 2019r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA