/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Niecałe 100 km od polskiej granicy powstanie tartak "gigant"

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-12-10


Komisja Europejska wydała zgodę na utworzenie spółki, której celem jest wybudowanie tartaku w Štětí (Czechy). Akceptacja KE konieczna była ze względu na skalę działania firm uczestniczących w projekcie i związanego z tym ryzyka koncentracji rynkowej.

Niecałe 100km od polskiej granicy powstanie tartak "gigant"Niecałe 100km od polskiej granicy powstanie tartak "gigant"Fot. D.Jabłoński

Zgłoszony w listopadzie zamiar koncentracji dotyczy przejęcia kontroli nad spółką Labe Wood s.r.o. przez Mondi Štětí a.s. (produkcja papieru oraz tektury) kontrolowane przez Mondi A.G. (Austria), Holzindustrie Maresch: GmbH (Austria) (produkcja tarcicy) oraz ECO-INVESTMENT a.s. (przedsiębiorstwo posiadające udziały w branżach papieru, opakowań, przetwórstwa mięsa, energii i nieruchomości)

Labe Wood to czeska spółka z austriackim kierownictwem. W związku z planami budowy tartaku, w 2014r. spółka otrzymała podatkowe zwolnienie (ulgę inwestycyjną), jednak projekt nie został zrealizowany. W 2017r. ulga została przyznana ponownie, tym razem na wyższe koszty. Przy inwestycji szacowanej na 100 mln euro, przedsiębiorstwo będzie mogło odliczyć blisko 19% jej kosztów.

Planowana inwestycja związana jest z budową tartaku przerabiającego drewno iglaste o mocy produkcyjnej rzędu 1 mln m3 drewna okrągłego rocznie. Produkt uboczny z produkcji zagospodarowany zostanie jako surowiec dla papierni Mondi Štětí.

Rozpoczęcie produkcji ma nastąpić na początku 2020r. Według założeń, po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej, Labe Wood będzie generować roczne przychody na poziomie 150-200 mln euro rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

konkurencja

Schweighofer w Kodersdorfie 130km, Stora Enso w Murowie 380km... też ciekawe jak się sytuacja potoczy w Rumunii.

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2018-12-10 20:03:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA