/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Niskie bezrobocie stawia nowe wyzwania przed przedsiębiorstwami branży drzewnej

Pollmeier

Autor: oprac. dja
Źródło: Pollmeier
Data: 2018-12-04


Trudności na rynku pracy nie omijają branży leśno-drzewnej. Już dziś ciężko pozyskać pracowników na stanowiska robotnicze w zakładach usług leśnych, tartakach czy fabrykach mebli. Zatrudnianie siły roboczej w postaci pracowników z Ukrainy czy krajów azjatyckich, to rozwiązanie na krótką metę i juz dziś często nie zdaje egzaminu.

Wykorzystanie półproduktów takich jak listwy bukowe oferowane przez Pollmeier pozwala zaoszczędzić m.in. na kosztach pracy.Wykorzystanie półproduktów takich jak listwy bukowe oferowane przez Pollmeier pozwala zaoszczędzić m.in. na kosztach pracy.Fot. Pollmeier

Aby przyciągnąć nowych pracowników i utrzymać obecnych przedsiębiorstwa zmuszone są do podnoszenia płac, zapewnienia dodatkowych świadczeń oraz poprawianie warunków pracy. Tylko w II kwartale 2018r. średnie wynagrodzenie w branży meblarskiej wzrosło o 7-9% r/r. Biorąc pod uwagę, że wynagrodzenia w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej, presja na dalszy wzrost płac na pewno nie ulegnie zmniejszeniu.

Wszystko wskazuje, że w nadchodzących latach w Polsce wystąpią ogromne problemy demograficzne, które będą przez kolejne dekady wpływać na dalszy spadek podaży rąk do pracy, długofalowe skutki tego zjawiska są bardzo niepokojące. Przedsiębiorstwa muszą zacząć dostosowywać obecne modele biznesowe do wyzwań jutra. Jedną z możliwych ścieżek jest mechanizacja i automatyzacja produkcji, jednak jej wybór wymaga często wysokich nakładów inwestycyjnych. Innym rozwiązaniem może być specjalizacja i kooperacja firm np. w zakresie dostaw gotowych półfabrykatów.

Przykładem takiego rozwiązania w branży produkcji mebli tapicerowanych oraz podzespołów do ich produkcji (stelaży) jest oferta firmy Pollmeier, największego europejskiego producenta drewna liściastego i światowego lider rynku w dziedzinie dostaw tarcicy bukowej.

-Produkcja mebli tapicerowanych ze względu na wysokie zaangażowanie pracy manulnej jest szczególnie wrażliwa na obecną sytuację na rynku pracy - mówi Tomasz Cholewa, Dyrektor Sprzedaży Pollmeier w Europie Wschodniej i członek zarządu Pollmeier Polska sp. z o.o.. -Naszym tradycyjnym produktem jest tarcica bukowa, obustronnie obrzynana, lekko parzona, suszona i dwustronnie szlifowana, którą oferujemy w kilku klasach zapewniających powtarzalną jakość. Jednak cały czas przyglądamy się rynkowi, obserwujemy aktualne trendy, reagujemy na zmiany i odpowiadamy jego potrzeby. W 2016 roku zaproponowaliśmy naszym klientom bukowe listwy stelażowe Pollmeier. W porównaniu z tarcicą ten półprodukt pozwala na 8% redukcję kosztów materiałowych na poziomie wytwarzania listew do produkcji stelaży mebli tapicerowanych - mówi Cholewa.

Przykład kalkulacji oszczędności dzięki zastosowaniu listew z oferty Pollmeier sięgających 27.15 € na 1m3. Przykład kalkulacji oszczędności dzięki zastosowaniu listew z oferty Pollmeier sięgających 27.15 € na 1m3. Fot. Pollmeier

*Kalkulacja oparta na cenniku Pollmeier Q 4/2016. Koszt transportu został uśredniony. Bieżące ceny mogą się różnić od podanych, a powyższa kalkulacja nie stanowi wiążącej oferty.

-Rynek doskonale odpowiedział na ten produkt. Obecnie dostarczamy listwy o szerokości żądanej przez klienta. Podstawowe grubości to: 26 (23,8) mm oraz 32 (29,5) mm. Drewno jest lekko parzone, suszone do wilgotności 7-9 % i oczywiście wstępnie szlifowane. Nasi odbiorcy oszczędzają zarówno na kosztach pracy jak i surowca - informuje Cholewa.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA