/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Sprzedaż otwarta surowca drzewnego - trwają dogrywki

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-11-13


Lasy Państwowe poinformowały o wynikach pierwszej dogrywki w ramach "sprzedaży otwartej" surowca drzewnego z Lasów Państwowych. Wyniki, jak można było się spodziewać, są zbliżone do tych z etapu podstawowego. Na przedstawione do sprzedaży 278 tys. m3 drewna, złożono blisko 42 tys. ofert zakupu o łącznej ilości przekraczającej 4,2 mln m3.

Sprzedaż otwarta surowca drzewnego - trwają dogrywkiSprzedaż otwarta surowca drzewnego - trwają dogrywkiFot. D.Jabłoński

Ze względu na wybrany przez Lasy Państwowe algorytm obliczający przypis drewna, który proporcjonalnie redukuje masy w stosunku do złożonych ofert zakupu, wyniki dogrywki jak łatwo przewidzieć będą takie jak w etapie podstawowym - ogromne redukcje ilości i rozdrobnienie "zakontraktowanych" ofert.

Z informacji napływających do portalu Drewno.pl po zakończeniu podstawowego etapu sprzedaży otwartej wnioskować można, że jej wyniki stanowić będą przede wszystkim wyzwanie logistyczne. W jednym z nadleśnictw 87 klientów otrzymało po 2 m3 drewna dębowego. Z drugiej strony są klienci, którzy „wygrali” np. 70 m3 w 15 nadleśnictwach.

-Ilość wynikająca z ofert składanych przez przedsiębiorców była zupełnie nieracjonalna – przekracza wielokrotnie tę ilość drewna, którą LP co roku pozyskują i sprzedają, jak również możliwości transportowe i produkcyjne samych nabywców - komentuje Krzysztof Trębski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, i dodaje: -Trudno nam oceniać, jaki zamysł i kalkulacja stała za działaniem części nabywców (...). Jak w przypadku każdej podobnej sytuacji na innych rynkach i w innych systemach (dla przykładu, redukcje akcji przydzielonych nabywcom w ramach oferty publicznej na giełdzie), nastąpiła równomierna redukcja składanych ofert do poziomu rzeczywiście dostępnej ilości drewna. Tym niemniej w systemie mamy przecież od dawna takie opcje, jak konsolidacja umów, cesje. Jeśli tylko nabywcy zgodzą się z nich skorzystać, to – wedle analiz Biura Marketingu DGLP – nie powinien wystąpić faktycznie problem odbioru niewielkich ilości drewna w wielu nadleśnictwach .

-Należy pamiętać, że udział w sprzedaży otwartej wiąże się zgodnie z regulaminem z określonymi zobowiązaniami (podpisanie umów, odebranie drewna zgodnie z harmonogramem itp.), albo konsekwencjami braku ich wypełnienia (kary umowne, możliwości dochodzenia przez nadleśnictwa odszkodowań na drodze postępowania sądowego itp.). Dlatego Lasy Państwowe monitorują zaistniałą sytuację, by upewnić się, że biorące w procedurze podmioty w pełni świadomie składały – w naszej ocenie i wedle wszelkich dostępnych im informacji od LP – nieracjonalne oferty - informuje Trębski.

Tymczasem Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, natychmiast po zakończeniu pierwszego etapu sprzedaży otwartej, wystosowała do Lasów Państwowych wniosek o natychmiastowe unieważnienie tej procedury sprzedaży.

-Działanie to jest niezbędne, aby zapobiec wywołanym jej wynikami katastrofalnym skutkom gospodarczym, jakie dotkną nieomal cały przemysł drzewny. (...) Zwracamy uwagę, iż procedura ta, w związku z planowanymi dogrywkami, nadal trwa, a więc z formalnego punktu widzenia może być przerwana bez skutków prawnych, które jednak pojawią się po jej zakończeniu - czytamy w piśmie przesłanym do Andrzeja Koniecznego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Zdaniem PIGPD, wyniki sprzedaży otwartej to oczywisty absurd i karykatura racjonalnego systemu sprzedaży. -W ich efekcie wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, które nie mogły pozwolić sobie na kupowanie drewna w wielkich odległościach, drewna w wystarczającej ilości nie zakupiło. Rozbicie oferty zakupu na wiele jednostek LP spowoduje, że zakupione partie są bardzo małe i rozrzucone praktycznie po całym kraju. To zaprzeczenie idei skracania dróg dowozowych, która stała za wprowadzeniem kryterium „geografii zakupów” i narażenie firm na dodatkowe zbędne koszty.

-Prawdopodobnie beneficjentami zastosowanego systemu sprzedaży będą tylko największe z koncernów, zwłaszcza tych działających w grupach kapitałowych, co umożliwia im wymienianie się zakupami, zdolne pokryć ofertami zakupu ogromny obszar kraju. Zadowolone mogą być również firmy spekulujące drewnem. Wszyscy inni, czyli co najmniej 90% polskiego przemysłu drzewnego na nim straci, nie mogąc zabezpieczyć swych niezbędnych, minimalnych potrzeb surowcowych - pisze Sławomir Wrochna, Prezydent Izby. -Oczekujemy anulowania szkodliwej procedury i powrotu do pierwotnych ustaleń, jakie zapadły w ramach mieszanego, leśno-drzewnego Zespołu celowego, który był Pan uprzejmy powołać w celu reformy systemu sprzedaży drewna - zwraca się do dyrektora Lasów, prezydent Wrochna.

Pismo podobnej treści z prośbą o wsparcie działań PIGPD w tym zakresie wystosowano również do Jadwigi Emilewicz - Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz Henryka Kowalczyka - Ministra Środowiska.

-Wniosek PIGPD jest analizowany i kiedy dyrektor generalny podejmie decyzję, na pewno o niej poinformujemy - informuje Krzysztof Trębski.

Druga dogrywka w "sprzedaży otwartej" zaplanowana jest w dniach 14-16. listopada br. Oferta drewna w tym etapie obejmie 103 tys. m3 drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

ci co dostali po 1-2 m3

powinni się cieszyć, są tacy którzy nie dostali nic. Przypadek?

kowal [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-13 18:35:27

Zgłoś nadużycie

Witam.
Złożyliśmy ofertę w pierwszej dogrywcena 158m3 Dąb W_Standard w ...
[3]

"swojej geografii".
Masa otrzymana 0 m3.

Gdzie jest to drewno?

Tigercat [14]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-14 14:12:54

Zgłoś nadużycie

Poszło

na drugą dogrywkę z uwagi na zbyt dużą ilość ofert.

szu [42]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-14 15:20:20

Zgłoś nadużycie

to

tak można w nieskończoność. Kto myśli, że w drugiej dogrywce będzie mniej kupujących jest w grubym błędzie. Wyniki będą zerowe. Pytanie jest inne gdzie pojawi się to drewno po sprzedaży otwartej?

niepokorny [241]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-14 19:07:01

Zgłoś nadużycie

na

moje na e-drewno po 800 wc1

szu [42]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-14 19:34:21

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz