/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Zysk Grupy Inter IKEA przekroczył 1,4 mld euro

IKEA

Autor: oprac. red
Źródło: IKEA
Data: 2018-11-12


Grupa Inter IKEA poinformowała o wynikach finansowych uzyskanych za rok finansowy 2017/2018 (rok finansowy 18). Rok finansowy Grupy Inter IKEA trwa od 1. września do 31. sierpnia.

Zysk Grupy Inter IKEA przekroczył 1,4 mld euroZysk Grupy Inter IKEA przekroczył 1,4 mld euroFot. IKEA

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami sprzedaż detaliczna franczyzobiorców IKEA wzrosła w minionym roku o 4,5% do poziomu 38,8 mld euro. Rosnąca sprzedaż detaliczna oznacza pozytywne wyniki dla Inter IKEA Group, do której należą Inter IKEA Holding BV i spółki zależne: Inter IKEA Systems BV, IKEA of Sweden AB, IKEA Supply AG oraz IKEA Industry AB.

Według stanu na koniec sierpnia 2018r., na całym świecie 11 franczyzobiorców posiadało 421 sklepów IKEA.

Franczyzobiorcy IKEA kupują od spółek z Grupy Inter IKEA produkty oraz płacą opłatę franczyzową na rzecz Inter IKEA Group na podstawie rocznych obrotów. Te i inne dochody spowodowały, że łączne przychody Grupy Inter IKEA w minionym roku finansowym wyniosły 25,516 mld euro (2017: 22,878 mld euro), a wynik netto sięgnął 1,4 mld euro (2017: 0,912 mld euro). Z tej sumy planowane jest wypłacenie dywidendy w kwocie 0,5 mld euro, pozostałe 0,9 mld euro powiększy kapitał spółki.

[%%PIC%%]

Jak informuje zarząd spółki, aby sprostać wyzwaniom szybko zmieniającego się otoczenia, Grupa Inter IKEA inwestuje w franczyzę, asortyment produktów, łańcuch dostaw i rozwój własnej produkcji. W ostatnim czasie firma m.in. otwiera sklepy w nowym dla siebie formacie - mniejsze sklepy w centrach miast oraz w wybranych krajach uruchomiła sprzedaż internetową.

-Jako firma prywatna, mamy długoterminową perspektywę dotyczącą kosztów i inwestycji. Dzisiaj przeznaczamy znaczne środki, aby uczynić IKEA bardziej dostępną, przystępną i zrównoważonym dla klientów IKEA. Częścią tego działania jest rozwijanie nowych formatów sklepów i możliwości e-commerce w całym łańcuchu wartości IKEA. To oczywiście wpływa na wyniki krótkoterminowe - mówi Martin van Dam, dyrektor finansowy Grupy Inter IKEA.

Do grupy IKEA należy ok. 40 zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych głównie w Europie, z których pochodzi 10-12% produktów sprzedawanych w sieci (pozostała część oferowanych produktów wytwarzana jest przez dostawców zewnętrznych). W minionym roku dwie fabryki mebli zostały sprzedane i jedna zamknięta. Jak poinformowano, firma będzie inwestować w rozwój istniejących zakładów w Polsce, na Litwie i w Rosji. Realizowana jest również budowa fabryki mebli w Chinach. Dodatkowo w minionym roku IKEA wykupiła zakłada w Älmhult (Szwecja), który dotychczas był dzierżawiony.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz