DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Grajewo prze z produkcją na Wschód

Gazeta.pl

Autor: ToP
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2004-09-07


Rosyjska inwestycja krajowego potentata w produkcji płyt meblowych Pfleiderera Grajewo idzie pełną parą. Za dwa lata w rosyjskim Nowogrodzie otworzy nową fabrykę kosztem 70 mln euro, które w części uzyskał z emisji akcji.

Grajewo należy do tych firm, które wykorzystały świetną koniunkturę giełdową, aby zaoferować w tym roku inwestorom nową emisję akcji. Na jej konto wpłynęło 288 mln zł brutto i ma teraz pieniądze na ambitne inwestycje. Akcjonariusze, którzy kupili nowe papiery po 180 zł, nie mogą narzekać - obecnie kurs wynosi blisko 230 zł.

Spółka, podobnie jak coraz więcej polskich firm, szuka szansy na Wschodzie. Na razie eksportuje tam swoje wyroby (np. okleiny), a w 2006 r. chce zawojować płytami chłonny rynek rosyjski (rosnący w tempie 15 proc. rocznie) dzięki własnej fabryce, która tam powstaje. Do rosyjskiej spółki-córki może zostać dokooptowany inwestor finansowy, który objąłby do 20 proc. udziałów.

Grajewo robi też intensywne porządki kapitałowe. Chodzi w pierwszej kolejności o przejęcie od inwestora strategicznego niemieckiego Pfleiderera (ma ponad 50 proc. głosów na WZA) pakietu 40 proc. akcji bliźniaczej fabryki Prospan w Wieruszowie (za 111,8 mln zł), a później kolejnych 38 proc. od skarbu państwa. We wrześniu planowana jest transakcja z Pfleidererem, a ze skarbem państwa na początku 2005 r. - Celem jest przejęcie w I półroczu 2005 r. 100 proc. akcji Prospanu - powiedział "Gazecie" dyrektor finansowy Rafał Karcz podczas spotkania w Krakowie. Wyniki Grajewa i Prospanu mają być konsolidowane od IV kw. tego roku.

Na razie pieniądze z emisji są ulokowane w bonach skarbowych i lokatach bankowych, przynosząc kilkaset tysięcy przychodów miesięcznie. Na koniec roku, po wydatkach na fabrykę w Rosji i zakup Prospanu na kontach Grajewa pozostanie kilkadziesiąt milionów złotych.

W pierwszym półroczu przychody spółki ze sprzedaży podskoczyły o 33 proc. (do 319 mln zł), a zysk netto o 84 proc. (47 mln zł). - Podtrzymujemy tegoroczną prognozę 84 mln zł zysku netto - powiedział dyr. Rafał Karcz. Spółka planuje też wypłatę dywidendy za 2004 r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz