/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Zakończył się pierwszy etap sprzedaży drewna z Lasów Państwowych na 2019r.

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-10-23


Zakończył się pierwszy etap sprzedaży surowca drzewnego z Lasów Państwowych na rok 2019 skierowany do przedsiębiorstw posiadających "historię zakupu". Nabywców znalazło ponad 95% zaoferowanego przez leśników drewna.

Zakończył się pierwszy etap sprzedaży drewna z Lasów Państwowych na 2019r.Zakończył się pierwszy etap sprzedaży drewna z Lasów Państwowych na 2019r.Fot. D.Jabłoński

Lasy Państwowe do "sprzedaży podstawowej" wystawiły w tym etapie 24,143 mln m3 surowca drzewnego stanowiące 70% ilości drewna przeznaczonego do sprzedaży w 2019r. w ramach puli dla przemysłu drzewnego. Pozostałe 30% puli dla przemysłu zaoferowane zostanie w procedurze "sprzedaży otwartej", w której wziąć udział będą mogli wszyscy przedsiębiorcy, również ci, nie posiadający "historii zakupów" w LP.

W procedurze ofertowania w Portalu Leśno-Drzewnym w ramach pierwszego etapu przeprowadzono sprzedaż zasadniczą oraz dwie dogrywki, w wyniku których nabywców znalazło 23,876 mln m3 drewna (ponad 95% oferty). W ocenie składanych przez przedsiębiorców ofert pod uwagę brano zaproponowaną cenę (80% przyznanych punktów) oraz tzw. geografię (odległość transportową). Na chwilę obecną brak jest danych o poziomie uzyskanych przez Lasy Państwowe cen. Informacje uzyskiwane przez portal Drewno.pl od przedsiębiorców nie pozwalają na razie wyciągnąć wniosków, ze względu na duże zróżnicowanie ocen tegorocznej sprzedaży.

Pozostałe po pierwszym etapie sprzedaży ok. 230 tys. m3 drewna, powinno powiększyć pulę drewna przeznaczoną do sprzedaży otwartej, którą wstępnie zaplanowano na ok. 10,350 mln zł.

Łącznie do sprzedaży w 2019r. Lasy Państwowe zaplanowały 40,432 mln m3 drewna, z czego 34,500 mln m3 stanowi pula dla przemysłu drzewnego. To mniej niż w roku bieżącym, kiedy na rynek trafi ok. 44 mln m3 surowca drzewnego. Ten wysoki poziom podaży w mijającym roku spowodowany był koniecznością pozyskania drewna z lasów dotkniętych w ubiegłym roku klęską wiatrołomów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz