/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer: Wzrost przychodów i spadek zysku w I półroczu 2018

Pfleiderer

Autor:
Źródło: Pfleiderer
Data: 2018-10-09


Grupa Pfleiderer wypracowała w pierwszym półroczu br. przychody w wysokości 533,2 mln euro co stanowi wzrost o 5,4% w stosunku do roku poprzedniego. Jak informuje zarząd spółki lepsze wyniki na sprzedaży uzyskano głównie dzięki podwyżkom cen i rosnącej sprzedaży produktów z wartością dodaną.

Sprzedaż Grupy Pfleiderer w I poł. 2018r.Sprzedaż Grupy Pfleiderer w I poł. 2018r.Fot. Pfleiderer

Zysk netto w tym okresie wyniósł 5,8 miliona euro wobec 18,6 miliona euro w pierwszej połowie 2017r. W drugim kwartale 2018r. Grupa odnotowała 1,6 mln euro straty wobec 8,3 mln euro zysku rok wcześniej.

-Pierwsze półrocze było wymagające dla naszej branży. Na nasze wyniki nadal wpływa silny wzrost cen surowców, zwłaszcza chemikaliów, energii elektrycznej i drewna oraz zdarzenia jednorazowe. Mimo to wygenerowaliśmy większe przychody, a oczyszczona EBITDA w drugim kwartale była wyższa o ponad 12% niż przed rokiem. Będziemy ograniczać drożejące surowce poprzez inteligentną politykę cenową i rozwój asortymentu produktów. Widzimy duży potencjał w produktach z wartością dodaną, dlatego zainwestowaliśmy m.in. w nową linię lakierniczą w Leutkirch. Dalsze działania optymalizacyjne i wzrost mocy produkcyjnych będą wspierać nasze wyniki, jesteśmy optymistycznie nastawieni do kolejnych kwartałów - mówi Tom K. Schäbinger, prezes zarządu Pfleiderer Group SA.

Inwestycje we wzrost produkcji i wartość dodaną

Nakłady inwestycyjne Grupy Pfleiderer w 2018r. mogą wynieść łącznie ok. 75 mln euro, a w pierwszym półroczu sięgnęły 27,3 miliona euro.

-Ważnym fundamentem naszej strategii są inwestycje w nowe technologie i zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie w segmencie produktów z wartością dodaną, które istotnie wspierają wyniki Grupy. Dlatego w pierwszym półroczu uruchomiliśmy nową linię lakierniczą w zakładzie w Leutkirch, zwiększającą nasze zdolności produkcyjne wysokomarżowych wyrobów. Warto podkreślić, że jest to największa i najbardziej zaawansowana linia lakiernicza na świecie. Ponadto zwiększyliśmy wydajność produkcji dzięki inwestycji w instalację do recyklingu drewna w Neumarkt. To innowacyjna, najnowocześniejsza technologia, która będzie brana pod uwagę przy dalszym wdrażaniu w innych obiektach - informuje Schäbinger.

Kluczowe inwestycje realizowane przez Pfleiderer:

  • Wzrost wykorzystania drewna z recyklingu w fabryce Neumarkt. Koszt 10,2 mln euro. Zakończenie inwestycji lipiec 2018. Planowany zysk z inwestycji 5 mln euro rocznie.
  • Linia lakiernicza w Leutkirch pozwalająca na produkcję nowoczesnych blatów funkcjonalnych matowych i błyszczących. Koszt 13,9 mln euro. Zakończenie inwestycji czerwiec 2018. Planowany zysk z inwestycji 9,6 mln euro rocznie.
  • Koncepcja zakładu Leutkirch obejmująca zwiększenie wolumenu produkcji surowych płyt wiórowych. zaaranżowanie nowej strefy suszenia wraz z nową suszarką i generatorem gorącego gazu. Koszt 23 mln euro. Zakończenie inwestycji planowane na czerwiec 2019. Planowany zysk z inwestycji 8,1 mln euro rocznie.
  • Nowa linia pras KT w Grajewie. Inwestycja pozwoli na zwiększenie wielkości produkcji laminowanych płyt wiórowych w dużym formacie. Koszt 8,5 mln euro. Zakończenie inwestycji planowane na koniec 2019. Planowany zysk z inwestycji 3,1 mln euro rocznie.


Ryzyko wypłat kar, odszkodowań i zaległych podatków sięga 100 mln euro

W wyniku kar i odszkodowań związanych z udziałem w zmowach cenowych oraz zaległości podatkowych, Grupa Pfleiderer zagrożona jest wypłatami ponad 100 mln euro. Co gorsza, niekorzystne dla spółki wyroki pociągnąć mogą dalsze roszczenia odszkodowawcze.

28. grudnia 2017r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą naruszenia konkurencji przez Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., Kronospan Mielec Sp. z o.o., Swiss Kronos Sp. z o.o. (dawniej Kronopol Sp. z o.o.), Pfleiderer Group S.A. (dawniej Pfleiderer Grajewo S.A.) i Pfleiderer Wieruszów Sp. z o.o. w latach 2008-2011 poprzez zawarcie umowy ograniczającej konkurencję na rynku krajowym sprzedaży płyt wiórowych i pilśniowych oraz wymianie informacji handlowych dotyczących warunków ich sprzedaży.

W związku z powyższym na Pfleiderer Group SA nałożono karę w wysokości 15,958 mln zł, a na Pfleiderer Wieruszów Sp. z o.o. karę w wysokości 19,805 mln zł.

Decyzja nie jest prawomocna. W styczniu 2018r. spółki odwołały się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Utworzone rezerwy na ten cel to ponad 37,858 mln zł.

Niekorzystny dla spółki wyrok sądu stwarza ryzyko roszczeń odszkodowawczych wobec spółek Grupy, co ma już miejsce w Niemczech.

W 2011r. zakończyło się dochodzenie niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego wszczęte w 2009r., w wyniku którego uznano, że PCF GmbH (a następnie Pfleiderer AG) i niektórzy konkurenci w okresie od 2004 do 2007r. naruszyli niemieckie prawo antymonopolowe poprzez koordynację podwyżek cen i cen minimalnych na rynku niemieckim. Nałożona na uczestników zmowy kara wyniosła 42 mln euro. Część kary przypadająca na PCF GmbH została uregulowana w rocznych ratach i w całości zapłacona do końca roku 2016.

Następstwem powyższej sytuacji są trwające postępowania sądowe wynikające z pozwów złożonych przez dwóch klientów Grupy Pfleiderer.

Firma Classen domaga się od Pfleiderer Baruth GmbH odszkodowania w wysokości 55,4 mln euro plus odsetki. Z kolei Oeseder Möbel-Industrie Mathias Weimann GmbH & Co. KG złożyła pozew przeciw uczestnikom kartelu (w tym Pfleiderer), w którym domaga się łącznie 26 mln euro (plus odsetki).

Na poczet ewentualnych odszkodowań spółka nie utworzyła rezerw, po za 3,7 mln euro na poczet kosztów prawnych związanych ze postępowaniami. Powyższe nie wyczerpuje dalszych roszczeń odszkodowawczych ze strony innych klientów.

Z kolei w lipcu 2018r. syndyk masy upadłościowej Alno AG zakwestionował płatności dokonane na rzecz Grupy Pfleiderer pomiędzy połową 2014r. a połową 2017r. w łącznej kwocie 19,346 mln euro. Żądania związane są z zapisami niemieckiego prawa upadłościowego. Na chwilę obecną Pfleiderer utworzył rezerwę w kwocie 550 tys. euro na obsługę prawną.

Dodatkowo Grupa Kapitałowa posiada zobowiązania podatkowe wynikające z przeprowadzonej w Niemczech kontroli podatkowej za lata 2010-2015 w kwocie 9,2 mln euro (wzrost o 2 mln euro w stosunku do 31 grudnia 2017r. w związku z ostatecznymi ustaleniami kontroli podatkowej).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz