/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Czy w Sztokholmie powstanie dzielnica drewnianych wieżowców?

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: Anders Berensson Architekcts
Data: 2018-10-04


Szwedzcy architekci zaproponowali wybudowanie m.in. 31 wieżowców o konstrukcji wykonanej z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Budynki miałyby być częścią nowej dzielnicy, którą zaplanowano w dzielnicy portowej Sztokholmu - Masthamnen.

Czy w Sztokholmie powstanie dzielnica drewnianych wieżowców? - Projekt MasthamnenCzy w Sztokholmie powstanie dzielnica drewnianych wieżowców? - Projekt MasthamnenFot. Anders Berensson Architekcts

Projektanci ze studia Anders Berensson Architekcts zostali wynajęci przez partię polityczną Centerpartiet. Zlecenie dotyczyło zaprojektowanie najwyższej, najgęstszej i najbardziej przyjaznej dla środowiska naturalnego dzielnicy Sztokholmu w centralnej dzielnicy portowej Masthamnen.

Architekci zaproponowali budowę drewnianego, "dwupoziomowego" miasta. -W dolnym mieście chcemy wybudować bloki z domami, biurami i sklepami otoczonymi ulicami, placami i czynnym dokiem portowym. Na szczycie tego (dolnego) miasta chcemy zbudować miasto górne, z wąskimi drewnianymi drapaczami chmur w publicznym parku, który łączy nowy teren z okolicznymi wzgórzami i częściami miasta - wyjaśniają projektanci.

Projekt MasthamnenProjekt MasthamnenFot. Anders Berensson Architekcts

"Dolne miasto" składać się ma z 19 nowych bloków miejskich o wysokości 6-10 pięter, w których znajdzie się 2500 mieszkań, 60000 m2 powierzchni biurowej i około 90 sklepów i restauracji. "Miasto górne" to 31 smukłych, drewnianych drapaczy chmur o wysokości 25-35 pięter. Budynki te zawierać mają około 3000 mieszkań oraz 30 sklepów i restauracji. -Mieszkania w w wieżowcach uzyskają wspaniały widok, a dzięki umieszczeniu ich w dużej odległości od siebie widok krajobrazu jest świetnie zachowany między budynkami - przekonują architekci.

Projekt MasthamnenProjekt MasthamnenFot. Anders Berensson Architekcts

-Drewno jest materiałem budowlanym, który uwalnia najmniej dwutlenku węgla we współczesnym budownictwie i dlatego jest oczywistym wyborem do budowy nowego szwedzkiego obszaru miejskiego. Nowe techniki budowlane, takie jak CLT (drewno klejone krzyżowo), umożliwiają budowanie wysokich budynków w drewnie - informują autorzy projektu.

Harmonogram realizacji i koszt projektu nie zostały jeszcze opublikowane.

Projekt MasthamnenProjekt MasthamnenFot. Anders Berensson Architekcts

Technologia budowy wykorzystująca drewno klejone krzyżowe od kilku lat rozpala wyobraźnię architektów na całym świecie. Przyjazny środowisku materiał jakim jest drewno oraz doskonałe właściwości mechaniczne CLT sprawiają, że może być on stosowany do budowy budynków o identycznej wytrzymałości i ognioodporności, jak te wykonane ze stali i betonu. Dodatkowo stosunkowo niewielka masa własna oraz podatność na obróbkę  sprawia, że z drewna dużo łatwiej wykonać konstrukcje o niebanalnym wzornictwie.

Projekt TrätoppenProjekt TrätoppenFot. Anders Berensson Architekcts

Anders Berensson Architects to młode biuro architektoniczne założone w Sztokholmie w Szwecji przez Andersa Berenssona w 2015r. Projekt Masthamnen to nie pierwszy kontakt Berenssona z drewnem. M.in. w 2017r. studio zaprezentowało projekt 40 piętrowego wieżowca Trätoppen (zlokalizowanego w Sztokholmie) o nietypowej elewacji skladajacej się z liczb wskazujących numer kondygnacji.

Więcej informacji: andersberenssonarchitects.com

Czy w Sztokholmie powstanie dzielnica drewnianych wieżowców? (Zdjęcia: 8)

Czy w Sztokholmie powstanie dzielnica drewnianych wieżowców? - Projekt MasthamnenProjekt MasthamnenProjekt MasthamnenProjekt MasthamnenProjekt TrätoppenProjekt MasthamnenProjekt MasthamnenProjekt Masthamnen

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA