/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe meble sprzed 93 lat!

Autor:
Źródło: Express Ilustrowany
Data: 2005-05-06


Do łódzkiej bazyliki archikatedralnej p.w. św. Stanisława Kostki dotarły w końcu kwietnia nowe meble - wierne rekonstrukcje tych, które stanęły przy ołtarzu w 1912 roku. Wykonała je po 93 latach ta sama firma z włoskiego Tyrolu - informuje "Express Ilustrowany".

"Było to możliwe dzięki temu, że w firmie Ferdynanda Stufflessera we włoskim Tyrolu zachowała się dokumentacja zamówienia z Łodzi sprzed I wojny światowej" - mówi ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz katedry.

Meble przywieziono tirem. Do Łodzi trafiły m.in. dębowy tron biskupi, stalle kanoników, tron celebransa, ławki ministrantów oraz klęczniki. Ich montaż i ustawianie trwało kilka godzin. Wnętrze łódzkiej katedry w ciągu kilku miesięcy poważnie się zmieniło. W marcu zakończył się remont prezbiterium, które wydłużono i pokryto płytami z białego, włoskiego marmuru.

Oczyszczone są rzeźby na ołtarzu głównym. Latem odnowione mają być również portale prowadzące do wnętrza świątyni i kolumny przy wejściu. W tym roku w planach jest renowacja pięciu witraży. Obecnie trwają prace nad pokryciem dachu za prezbiterium - pisze "Express Ilustrowany".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz