/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Cała Polska strefą ekonomiczną: Ajram, Classic Sofa i Radex Poland skorzystają z nowych przepisów

Autor: oprac. red
Źródło: WMSSE
Data: 2018-09-28


27. września w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie trzech pierwszych decyzji o wsparciu inwestycji na podstawie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji oraz zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Cała Polska strefą ekonomiczną: Ajram, Classic Sofa i Radex Poland skorzystają z nowych przepisówCała Polska strefą ekonomiczną: Ajram, Classic Sofa i Radex Poland skorzystają z nowych przepisówFot. WMSSE

Beneficjentami zostały trzy spółki z polskim kapitałem (dwie średnie oraz jedna mała): Classic Sofa sp. z o.o., Radex Poland sp. z o.o. sp. k. oraz Ajram sp. z o.o.. Jako pierwsze w historii firmy te otrzymały wsparcie na podstawie nowych zasad funkcjonowania stref ekonomicznych na obszarze zarządzanym przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą SA.

Dokumenty z inwestorami zostały podpisane przez Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy SA na podstawie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji oraz zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Decyzje o udzieleniu wsparcia odebrali: Janusz Muszyński – Prezes Zarządu Classic Sofa sp. z o.o., Marian Radecki – Prezes Zarządu Radex Poland sp. z o.o. sp. k., Maciej Radecki – Wiceprezes Zarządu Radex Poland sp. z o.o. sp. k., Kazimierz Łesyk – Prezes Zarządu Ajram sp. z o.o.

W ramach podpisanych umów przedsiębiorstwa zobowiązały się do poniesienia łącznych nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 50 mln zł oraz zatrudnienia minimum 75 nowych pracowników.

Classic Sofa sp. z o.o. zaplanowała przedsięwzięcie polegające na budowie hali produkcyjnej oraz wyposażeniu jej w maszyny i urządzenia. W miejscowości Cibórz koło Lidzbarka wytwarzane będą meble tapicerowane oraz skrzyniowe. W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości co najmniej 18 mln zł i utworzonych zostanie minimum 70 nowych miejsc pracy. Zakład powstanie na działce o powierzchni 5,6364 ha.

Przedmiotem działalności firmy Classic Sofa jest produkcja mebli tapicerowanych: narożników wypoczynkowych z funkcją spania, sof wypoczynkowych, foteli. Koncepcja rozwoju firmy zakłada wytwarzanie gotowych wyrobów, jak i elementów meblowych. Do ich produkcji będą wykorzystane wysokiej jakości materiały tapicerskie oraz płyty meblowe wiórowe, foliowane, laminowane oraz drewno lite i naturalne okleiny.

Inwestycja Radex Poland sp. z o.o. sp. k. polegać będzie na dwuetapowej budowie hal produkcyjno-magazynowych z zapleczem socjalno-biurowym wraz z infrastruktura techniczną o powierzchni ponad 11.000 m2. Inwestycja realizowana będzie w Iławie kosztem co najmniej 16 mln zł, a w jej wyniku utworzone zostaną minimum 3 nowe miejsca pracy. Projekt zlokalizowany będzie na działce o powierzchni 5,0059 ha.

Radex Poland jest firmą rodzinną, producentem drzwi drewnianych, ościeżnic i schodów strychowych. Firma powstała w 1986r. w Iławie i jest znaczącym producentem na rynku europejskim. którego produkty można znaleźć w największych sieciach handlowych na terenie: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Niemiec, Austrii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Islandii, Włoch, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz wielu innych państw Europy.

Ajram sp. z o.o. zaplanowała projekt, w ramach którego rozbudowane zostaną istniejące w Pasłęku obiekty oraz zakupione nowe maszyny i urządzenia. Zakład zostanie również powiększony o nowoczesny tartak i suszarnię drewna. Przedsięwzięcie pozwoli na zwiększenie powierzchni produkcyjno-magazynowej zakładu o 3000 m2 oraz podwojenie mocy produkcyjnej. W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości co najmniej 16 mln zł i utworzone zostaną minimum 2 nowe miejsca pracy. Inwestycja realizowana będzie na działkach o powierzchni 2,5604 ha.

Ajram jest firmą rodzinną, zajmującą się przetwórstwem drewna, w szczególności produkcją mebli z drewna litego. Zdecydowaną większość produktów spółki stanowią krzesła i stoły. Produkty firmy eksportowane są na rynki Europy, Azji, Afryki oraz do Australii.

Cała Polska strefą ekonomiczną
Obowiązująca od lipca br. ustawa zakłada, że cały obszar Polski przeznaczony na działalność gospodarczą stanie się jedną strefą inwestycji. Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych specjalnych stref ekonomicznych skrócić się ma czas wydawania decyzji o wsparcie, a mikro, małe i średnie firmy nie muszą przenosić się do poszczególnych stref ekonomicznych. Nowe przepisy umożliwiają zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat, a firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymywać będą dodatkowe punkty. Premiowane będą również przedsięwzięcia lokalizowane w powiatach o wysokim bezrobociu lub w średnich miastach tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wyższa ocena przewidziana jest również dla inwestycji zwiększających konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA