/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OGRÓD

Drzewa w ogrodzie – jak je odpowiednio pielęgnować?

Jula

Autor:
Źródło: Jula
Data: 2018-09-25


Drzewa od zawsze stanowią dla ludzi ważny element kultury. Podziwiane były za naturalne piękno i imponujące rozmiary. W dawnych wierzeniach słowiańskich niektóre drzewa uznawano za „axis mundi”, czyli oś kosmiczną. Wierzono, że łączą świat zmarłych (korzenie), z doczesnym i boskim (wysokie korony drzew). Dziś głównie hodujemy je ze względu na walory ozdobne albo dla owoców. Na wiosnę dają nam radość, budząc się do życia, a w letnie dni lubimy siedzieć w ich cieniu. Nieprzerwanie są obiektem podziwu, a zadbane i będące w dobrej formie, napawają nas dumą. Jakie więc drzewa należy wybrać i jak je pielęgnować, aby na co dzień były największą ozdobą ogrodu?

Drzewa w ogrodzie – jak je odpowiednio pielęgnować?Drzewa w ogrodzie – jak je odpowiednio pielęgnować?Fot. Jula

Wybór drzew do ogrodu

Zanim zabierzemy się za sadzenie drzew w naszym ogrodzie, trzeba zadać sobie pytanie, czego od nich oczekujemy. Jeśli zależy nam na cieniu albo sadzimy je, aby przesłoniły nasz dom, możemy postawić na drzewa iglaste. Kilkunastoletni świerk czy jodła, wznoszące się ponad dachem domu, robią imponujące wrażenie. Ciekawie prezentują się także drzewa liściaste, takie jak brzozy. Tutaj dodatkowym elementem dekoracyjnym jest zmieniający się kolor korony wraz z nadejściem jesieni.

Miłośnicy ogrodnictwa i użytkownicy ogródków działkowych najpewniej postawią na drzewa owocowe. Poza naturalną ochroną przed słońcem i niechcianymi spojrzeniami, otrzymają coroczny pakiet witamin w postaci własnych owoców. Trzeba wiedzieć, że wybierając drzewa owocowe, czeka nas więcej pracy przy pielęgnacji i zbiorach owoców. Posiadając odpowiednie narzędzia, trochę wolnego czasu i odrobinę wiedzy, możemy szybko cieszyć się owocowym ogrodem.

Sadzenie drzew

Miejsce na nowe drzewo powinno być dobrze przemyślane i wybrane z uwzględnieniem planów na przyszłość. Drzew nie powinno się sadzić w pobliżu biegnących w ziemi rur, ponieważ rozrastające się korzenie mogą je uszkodzić. Podobnie rzecz się ma z zabudowaniami czy płotem. Kilkunastoletnie drzewa bez większego trudu potrafią korzeniami uszkodzić asfaltowe drogi, dlatego poradzą sobie też z altaną na narzędzia, albo cokołem ogrodzenia.

Drzewa planuje się z nadzieją wieloletniej hodowli, dlatego nie należy ich sadzić w miejscach, gdzie przewidujemy wznosić jakąś budowlę. Podobnie rzecz się ma z gęstością sadzenia. Pamiętajmy o tym, że za kilka lat drzewa znacznie zwiększą swoje rozmiary i nie można dopuścić, aby nawzajem przeszkadzały sobie w rozwoju. Może to doprowadzić do słabszego porostu i owocowania.

Większość drzew sadzimy wczesną wiosną albo jesienią przed nadejściem przymrozków. W lecie nie zaleca się sadzenia ze względu na to, że młode korzenie łatwo mogą ulec przesuszeniu. Wyjątkiem są drzewa hodowane w pojemnikach, które wraz z bryłą ziemi można sadzić przez cały sezon.

Ziemię pod sadzenie drzewa należy dokładnie przekopać i usunąć z niej stare korzenie, kamienie oraz śmieci. Warto zmieszać ją z torfem albo przetrawionym kompostem, zapewniając drzewu dobry zestaw startowy. Korzenie drzew przed wsadzeniem trzeba mocno nawodnić, najlepiej mocząc je w wiadrze z wodą. Po zasypaniu dołka, wokół konaru tworzymy zagłębienie w ziemi, gdzie będzie zbierała się woda, zapewniając lepsze nawodnienie korzeni.

Przycinanie drzew

Podstawową formą pielęgnacji drzew, poza regularnym nawożeniem i podlewaniem w pierwszych miesiącach po wsadzeniu, jest przycinanie. W zależności od rodzaju i wieku drzewa rozróżnia się kilka rodzajów cięcia.

  • Formowanie – ten proces szczególne znaczenie ma u drzew młodych, ponieważ kreuje ich przyszły kształt. Formowanie ma na celu zagęszczenie korony drzew i nadanie jej odpowiedniej bryły. W tym celu przycina się boczne pędy i usuwa te słabe oraz krzyżujące się. Do tego zadania posłużą nam wszelkiego rodzaju nożyce i sekatory do gałęzi.
  • Odmładzanie – ten rodzaj cięcia stosuje się w drzewach kilkuletnich, zwłaszcza owocowych. Polega na cięciu starych konarów, które nie wydają już kwiatów, ani owoców. Często bywa, że do konarów ciężko dojść piłką lub sekatorem. W tym celu warto zaopatrzyć się w lepszy sprzęt, jak na przykład piła szablasta. Dzięki możliwości doboru różnorodnych brzeszczotów piła szablasta może być wykorzystywana na wiele sposobów. Ciekawy i niedrogi egzemplarz tego urządzenia można zobaczyć na https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/pilarki-i-wyrzynarki/elektryczne-pily-tygrysice/pilarka-szablasta-022222/.
  • Cięcie sanitarne – dotyczy przede wszystkim konarów porażonych przez choroby, które należy bezwzględnie wyciąć, aby nie zainfekować całego drzewa. Bardzo często zdarza się, że w starych drzewach jedna z głównych gałęzi choruje i próchnieje. W takim przypadku do cięcia przyda nam się pilarka łańcuchowa, którą sprawnie usuniemy nawet najgrubsze gałęzie. Przydatna będzie też ostrzałka do łańcuchów, ponieważ tylko dobrze naostrzony łańcuch zapewni bezpieczne użytkowanie i równe cięcie.

Ścinanie drzew

Przychodzi taki czas, że musimy pożegnać się z naszym wieloletnim znajomym. Częstym zjawiskiem, zwłaszcza wśród drzew iglastych, jest nagłe wyschnięcie drzewa. Po zimowej przerwie drzewo nie budzi się do życia i usycha, na co mają wpływ różne choroby oraz jego wiek. W przypadku starzejącego się drzewa trudno podjąć decyzję o jego usunięciu i odkłada się cięcie na kolejny rok. Nie można jednak zapominać, że stare drzewo często ma słabsze gałęzie, które mogą złamać się pod wpływem wiatru i zalegającego śniegu. Jeśli drzewo rośnie w pobliżu zabudowań, lepiej nie zwlekać ze ścięciem, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Decydując się na usunięcie drzewa, warto przeliczyć siły na zamiary. Nie zawsze mamy na wyposażeniu odpowiednie narzędzia, żeby samodzielnie poradzić sobie z wycinką. Wysokie drzewa o grubych konarach warto powierzyć specjalistom, którzy mają niezbędną wiedzę i sprzęt. Drzewa owocowe, mieszczące się z dala od zabudowań, możemy spróbować ściąć sami. Potrzebna nam będzie do tego zarówno pilarka łańcuchowa, jak i narzędzie do cięcia drobnych gałęzi, na przykład piła szablasta. Jeśli mamy możliwość, powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć boczne gałęzie - bez nich łatwiej i bezpieczniej poradzimy sobie z samym konarem.

Korzystając z naturalnego układu drzewa i zagospodarowania okolicy, ustalamy, na którą stronę chcemy zwalić konar. Następnie, po wybranej stronie, pilarką robimy nacięcie poziome na szerokość jednej trzeciej drzewa, do którego dokładamy nacięcie ukośne pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Uzyskany klin wyznacza nam kierunek upadku. W dalszej kolejności, od drugiej strony klina robimy nacięcie ścinające, które przerywamy natychmiast, kiedy drzewo zaczyna się pochylać. Teraz przeważnie wystarczy mocniejsze pchnięcie, żeby definitywnie oddzielić konar od pnia. Wiele narzędzi pomocnych przy cięciu drzew znajduje się w sklepie internetowym Jula:  https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/.

Co zrobić z drewnem?

Po wysokim drzewie bez wątpienia pozostanie nam sporo drewna. W przypadku drzew iglastych, zwłaszcza świerku i sosny, istnieje możliwość wykorzystania konaru do produkcji desek. Właściciele tartaków często są zainteresowani długimi, zdrowymi drzewami, zwłaszcza w miarę prostymi. Na własny koszt wywiozą drzewo z posesji, a przy odrobinie szczęścia może uda nam się zarobić na tym parę groszy.

Jeśli mamy do czynienia z drzewami liściastymi, a zwłaszcza owocowymi, drewno nadaje się głównie do spalenia. Cienkie gałęzie są cenne zwłaszcza przy wędzeniu. Ich naturalne soki wydzielają się podczas spalania, nadając w ten sposób potrawom wyjątkowy aromat. Większe kawałki można użyć do palenia ogniska, przy którym bez obaw usmażymy kiełbasę, czy inne specjały.

Fot. Jula

Oczywiście drewno do palenia należy odpowiednio przygotować. Za pomocą pilarki łańcuchowej tniemy grube gałęzie na mniejsze odcinki, nie dłuższe niż 40 – 50 cm. Następnie, pilarką dzielimy je wzdłuż na kilka części, tworząc polana wygodne do spalenia w ognisku, lub wędzarni. Tak przygotowane kawałki sezonujemy, pozwalając im wyschnąć.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy, zawsze należy dbać o ostrość łańcucha pilarki. Ostrzałka do łańcuchów na wyposażeniu przydomowego warsztatu pozwoli uniknąć uciążliwych podróży do specjalisty. Na potrzeby prac ogrodniczych, powinna wystarczyć taka: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/drewno-i-scinka/pilarki-lancuchowe-i-akcesoria/akcesoria-do-spalinowych-pilarek-lancuchowych/ostrzalka-do-lancuchow-255056/ - z pewnością zda egzamin przy pielęgnacji drzew w naszym ogrodzie czy na działce.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz