DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Czy IKEA to renoma

Autor:
Źródło:
Data: 2005-05-06


NSA. Znak towarowy
Urząd Patentowy nie zbadał dostatecznie, czy w latach 1994-1998 znak towarowy IKEA był znakiem renomowanym w Polsce. Wyjaśnienie tej sprawy spoczywa na urzędzie, który będzie musiał zająć się sprawą jeszcze raz – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Na wniosek firmy Inter-IKEA System B.V. z Holandii, Urząd Patentowy unieważnił prawo z rejestracji polskiej firmie z tej samej branży, zarejestrowany na jej rzecz znak towarowy KEA. Urząd powołał się na podobieństwo znaku KEA do powszechnie znanego i renomowanego znaku IKEA.

Na decyzję UP polska firma wniosła skargę do sądu administracyjnego I instancji, który uchylił decyzję i stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu. Jak uznał, urząd naruszył prawo, gdyż nie wyjaśnił sprawy w sposób dostateczny, a powinien wykazać w sposób niebudzący wątpliwości, że znak IKEA był w dacie wydania decyzji znakiem znanym i renomowanym.
Firma Inter-IKEA zaskarżyła wyrok sądu I instancji, kierując skargę kasacyjną do NSA. Ten oddalił skargę firmy IKEA, przypominając, że sądy administracyjne badają zaskarżone decyzje pod kątem ich zgodności z prawem. Dlatego NSA, oddalając skargę, utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, który uchylał decyzję urzędu.

Sygn. akt II GSK 40/05
Katarzyna Rychter

Gazeta Prawna - Prawo Gospodarcze: Nr 88 (1453)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz