/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SZTUKA

Festiwal rzeźby drewnianej Prazdnik Topora - Ax Day

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-08-30


W dniach 21-26. sierpnia w Rosji na Syberii odbywał się największy na świecie festiwal-konkurs rzeźb drewnianych "Prazdnik Topora - Ax day". Reprezentant Polski - Robert Wyskiel - otrzymał wyróżnienie za wykonane prace.

Festiwal rzeźby drewnianej Prazdnik Topora - Ax DayFestiwal rzeźby drewnianej Prazdnik Topora - Ax DayFot. RW

Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Tradycyjnych Rzemiosł "Prazdnik Topora" to prawdopodobnie największa impreza rzeźbiarska na świecie. W tym roku na obrzeżach Tomska na dalekiej Syberii rywalizowało 230 zawodników z 35 krajów świata, w tym 130 rzeźbiarzy, którzy tworzyli w drewnie. Pozostali uczestnicy brali udział w takich kategoriach jak kowalstwo, garncarstwo i inne.

Uczestnicy festiwalu Prazdnik ToporaUczestnicy festiwalu Prazdnik ToporaFot. RW

W kategorii "Woodcraft" (rękodzieła drzewnego), uczestnicy konkurowali w czterech dziedzinach:

 •  Rzeźba ogrodowa - Praca indywidualna lub zespołowa (maksymalnie 2 osoby). Wykonywana jest rzeźba lub układ rzeźb z kłód o długości do 6 metrów i średnicy 60-80cm.
 • Obiekt architektury. Praca indywidualna lub zespołowa (maksymalnie 2 osoby). Zadaniem jest wykonanie obiektu architektury (altanka, zestaw huśtawek, duża struktura itp.), który może być bezpiecznie użytkowane przez odwiedzających "Park Okolice" w którym odbywa się festiwal.
  Uczestnicy wykorzystają drewno cięte (do 6 m długości, 25-50mm szerokości), kwadratowe kłody (150×150mm) i kłody (200-300mm),
 • Obiekt architektury - Załogi. W konkurencji uczestniczą zespoły 3-6 osób. Podobnie jak w konkurencji indywidualnej, Zadaniem jest wykonanie obiektu architektury (altanka, zestaw huśtawek, duża struktura itp.), który może być bezpiecznie użytkowane przez odwiedzających "Park Okolice". Uczestnicy wykorzystają drewno cięte (do 6 m długości, 25-50mm szerokości), kwadratowe kłody (150×150mm) i kłody (200-300mm),
  Załogi korzystają z ciętego drewna (o długości do 6 m, szerokości 25-50 mm), aby stworzyć obiekt architektury (altana ogrodowa, huśtawka, duża konstrukcja itp.), który może być bezpiecznie użytkowany przez odwiedzających okolicę park.
 • Snycerze - Praca indywidualna lub zespołowa (maksymalnie 2 osoby). Uczestnicy wykorzystują drewno cięte do wykonania jednej z następujących czynności: deska artystyczna, ława, układ przedmiotów, tablica ogłoszeń, tablica lub oprawa z rzeźbą.

Jury konkursu oceniało wykonane prace, biorąc pod uwagę:

 •  koncepcja artystyczną pracy,
 • jakość obróbki powierzchni, 
 • jakość rzeźby w drewnie,
 • ogólny wygląd konstrukcji,
 • trwałość konstrukcji i niezawodność instalacji,
 • zgodność z wymogami bezpieczeństwa.

Robert Wyskiel nagrodzony wyróżnieniem za wykonane rzeźbyRobert Wyskiel nagrodzony wyróżnieniem za wykonane rzeźbyFot. RW

W tegorocznej, jedenastej już edycji tej prestiżowej imprezy, po raz pierwszy wziął udział Polak - rzeźbiarz Robert Wyskiel z Gdyni. Nasz przedstawiciel wykonał w ciągu 5 dni postacie z powieści Dostojewskiego "Zbrodnia i Kara". Z sześciometrowej kłody świerku syberyjskiego wyrzeźbił postacie Roskolnikowa i Soni czym zdobył uznanie jury i został nagrodzony wyróżnieniem i przyjętym w poczet Związku Artystów Rosji.

To bardzo prestiżowe wyróżnienie, które zaowocowało już zaproszeniem na grudniową imprezę rzeźby w lodzie do Tomska, a także na lutowy festiwal rzeźby z lodu w Harbinie w Chinach. Gratulujemy...

Robert Wyskiel pry wyrzeźbionych przez siebie postaciach Roskolnikowa i SoniRobert Wyskiel pry wyrzeźbionych przez siebie postaciach Roskolnikowa i SoniFot. RW

Roberta Wyskiela będzie można spotkać i zobaczyć podczas pracy w Strefie Wiedzy organizowanej przez portal Drewno.pl na targach Drema, które odbędą się we wrześniu w Poznaniu.

Liczba wyświetleń: 7769


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA