DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Forte koło Moskwy

Rzeczpospolita

Autor: m.p.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-05-05


Jesienią firma Forte zacznie produkować koło Moskwy meble. Będzie to pierwsza fabryka tej polskiej spółki w Rosji. - Nie ma lepszej drogi zaistnienia na rynku rosyjskim niż wybudowanie tam fabryki - mówił dziennikarzom Maciej Formanowicz, prezes spółki Forte.

Rosjanie stosują wysokie cła na meble z zagranicy. Zależą one od wagi mebli. Ponieważ meble są ciężkie, zazwyczaj na granicy trzeba zapłacić w formie cła od 80 do 100 proc. wartości towaru. Powoduje to, że eksport staje się nieopłacalny. Dlatego Forte zdecydowało się kupić budynki po dawnej fabryce mebli w miejscowości Władimir, która znajduje się ok. 170 km od Moskwy. Na zakup tego obiektu i jego modernizację spółka wyda ok. 3,5 mln euro. Wartość całej inwestycji szacuje się na ok. 11 mln euro, z czego większość środków zostanie przeznaczona na rozwinięcie mocy produkcyjnych zakładu. Firma szacuje, że już na przełomie października i listopada we Władimirze powstaną jej pierwsze meble.

Początkowo firma Forte planowała, że otworzy zakład produkcyjny w mieście Wielki Nowgorod. W tym rejonie swój zakład płyt wiórowych buduje inna rodzima firma, Pfleiderer Grajewo. To największy polski inwestor w Rosji. Na wybudowanie fabryki płyt przeznaczy on ok. 75 mln euro. Ponieważ Pfleiderer Grajewo poinformował Forte, że prace nad jego inwestycją przeciągają się, producent mebli zdecydował się poszukać innej lokalizacji. Forte podało kilka plusów zmiany lokalizacji. Po pierwsze fabryka koło Moskwy zostanie uruchomiona szybciej. Poza tym w odległości 200 kilometrów działają czterej producenci płyt wiórowych oraz jedna firma wytwarzająca płyty MDF. Nie są oni powiązani kapitałowo, więc łatwo będzie wynegocjować z nimi atrakcyjne ceny.

Forte uważa, że w ciągu trzech najbliższych lat będzie sprzedawać w Rosji meble o wartości 20 mln euro rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz