DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OKNA I DRZWI

Drzwi wewnętrzne - czy na pewno są nam potrzebne?

Invado

Autor: oprac. red
Źródło: Invado
Data: 2018-08-24


Łączyć, a nie dzielić. Oto dewiza projektantów "open space", czyli otwartej przestrzeni, która z biur coraz częściej przenoszona jest do domowych aranżacji. Brak ścian działowych i drzwi optycznie powiększa wnętrze, zapewniając więcej swobody. Nawet niewielka kawalerka dzięki takim zabiegom może wydać się całkiem przestronnym mieszkaniem.

Drzwi wewnętrzne - czy na pewno są nam potrzebne?Drzwi wewnętrzne - czy na pewno są nam potrzebne?Fot. Invado

Wbrew pozorom nie jest to jednak rozwiązanie tylko dla singli. Sprawdza się również w mieszkaniu rodzinnym. Idealnie jeśli mamy do dyspozycji dwupoziomowy apartament lub dom. Wówczas część dzienną możemy pozbawić wszelkich podziałów, tradycyjny podział sypialni pozostawiając na piętrze.

Projektujemy domowy open space
Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, zazwyczaj możemy mieć wpływ na układ pomieszczeń. Wówczas tylko decyzja dzieli nas od pozostania właścicielem mieszkania bez podziałów. Jeszcze łatwiej jeśli sami, od podstaw budujemy dom. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy przejmujemy stan zastany. Wówczas musimy określić, które ze ścian są nośne - tych nie ruszamy, a które działowe przeznaczamy do wyburzenia.

Kiedy już uporamy się z ciężkimi pracami remontowymi, pozostaje sprawa uporządkowania przestrzeni i podziału mieszkania na strefy. Aby go nie zagracić, nie róbmy tego za pomocą ciężkich mebli, choć oczywiście część wypoczynkową w naturalny sposób wyróżni wygodna kanapa – najlepiej w wersji narożnej.

Do zaznaczenia stref w mieszkaniu można  użyć podłogi. Inny materiał lub wzór  okładziny wyraźnie dzieli np. część kuchenną.  Użycie tu np. płytek ceramicznych zamiast paneli lub parkietu może być również istotny ze względu na walory użytkowe.

Poszczególne strefy mieszkania może wyznaczać podłogaPoszczególne strefy mieszkania może wyznaczać podłogaFot. Invado

Dobrym patentem jest urządzanie przestrzeni przy pomocy światła. Ważne, by poszczególne strefy posiadały odrębne oświetlenie. Najjaśniejsze w kuchni i nad stołem. Przestrzeń do pracy także wymaga dobrego doświetlenia. Tu jednak wystarczy lampa punktowa, skierowana na blat roboczy.

Powrót mody na rośliny w doniczkach również ułatwia sprawę wydzielenia niektórych stref mieszkania. Pomysłowe kwietniki - np. w formie pnączy umieszczonych na stojącym wieszaku na ubrania, to świetny patent na lekką, a zarazem mobilną ściankę działową.

A co z drzwiami?
Czy rzeczywiście warto z nich całkowicie zrezygnować? Jeśli mamy choć odrobinę wątpliwości, czy na dłuższą metę będzie nam się komfortowo mieszkać w tak zaaranżowanym wnętrzu, pójdźmy na kompromis. Jest nim zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą łączyć – kiedy wolimy poczucie przestrzeni lub dzielić - kiedy bardziej potrzebujemy intymności.

Pomogą w tym szerokie, podwójne drzwi. Po otwarciu pozostawią szerokie przejście, po zamknięciu wydzielą odrębne pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są również drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, nawet przy bardzo szerokich przejściach. Takie rozwiązanie sprawi, ze open space będziemy mieli tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy tego chcieli.

Drzwi szklaneDrzwi szklaneFot. Invado

Dla miłośników przestrzeni wartym rozważenia rozwiązaniem są również drzwi szklane. Mogą być zupełnie przezroczyste, pełnią wówczas rolę głównie akustyczną i termiczną, z ornamentami lub satynowe. Te ostatnie, przepuszczając dużo światła między pokojami, nie pozwalają dojrzeć co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Sprawdzą się zatem jako drzwi do łazienki czy sypialni. Zachowując oryginalność, uzyskamy praktyczne rozwiązanie, które optycznie nie pomniejszy naszego mieszkania.

Drzwi łamaneDrzwi łamaneFot. Invado

O czym jeszcze warto pamiętać?
Każdą, nawet największą przestrzeń można zagracić. Utrzymanie porządku na otwartej przestrzeni jest o tyle ważne, że nic nie ukryjemy przed okiem gości. Dlatego decydując się na taką aranżację, warto wygospodarować przeróżne zamykane zakamarki.

Z pomocą przychodzą tu drzwi łamane, dostępne zarówno w wersji pełnej jak i przeszklonej, w wielu różnych okleinach, dzięki którym łatwo zaaranżować praktyczne schowki, garderobę, spiżarkę, pozwalające ukryć sprzęty niezbędne do sprawnego funkcjonowania, a nie stanowiące atrakcyjnej dekoracji mieszkania: pralkę, suszarkę, odkurzacz, miotły, mopy i wiadra.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz