/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Modne i trwałe meble drewniane, czyli ze sklejki?

JAF POLSKA

Autor:
Źródło: JAF POLSKA
Data: 2018-08-08


Najczęściej modne, oznacza ładne i na czasie. Jednak wyroby z drewna to nie ubrania, które zmieniamy co sezon. Co z ich trwałością? Czy modne i estetyczne, może być zarazem wytrzymałe? Wyroby ze sklejki udowadniają, że tak!

Meble ze sklejki - modne i trwałeMeble ze sklejki - modne i trwałeFot. Intterno home

Sklejka powstaje przez sklejanie ze sobą cienkich fornirów drewna. Kolejną warstwę układa się prostopadle (obróconą o 90°) w stosunku do warstwy poprzedniej. Co ciekawe – sklejka powstaje zwykle z nieparzystej ilości warstw. Dzięki temu pierwsza i ostatnia warstwa mają ten sam kierunek włókien. Połączone ze sobą, mogą mieć od 3 do 50 mm grubości. Sklejkę liściastą wykonuje się głównie z drewna buku, topoli i brzozy. Natomiast w sklejkach iglastych niepodzielnie króluje sosna.

Dzięki swej krzyżowej budowie, sklejka jest mocniejsza niż inne panele drewnopochodne. To wyjątkowo wytrzymały materiał. Cechuje ją większa odporność na zginanie, rozciąganie, ściskanie i ścinanie płyty w płaszczyźnie. Mało tego – jest bardziej wytrzymała na zginanie statyczne od stali! W muzeach znajdziemy wykonane z niej wyroby, które do dziś przetrwały setki lat.

Meble ze sklejki - modne i trwałeMeble ze sklejki - modne i trwałeFot. Intterno home

Sklejka jest też lżejsza niż panele drewnopochodne. Waży nawet o 40% mniej niż odpowiedniki o podobnej grubości. Co więcej, jest nieporównywalnie bardziej stabilna wymiarowo. Oprócz aspektów użytkowych, sklejka posiada również wartość estetyczną w postaci oryginalnego wyglądu. Połączone ze sobą warstwy naturalnego drewna tworzą ciekawy efekt wizualny. To ładny i naturalny materiał, pozbawiony wad oraz słabości tradycyjnego drewna.

Dlatego też cieszy się szerokim zastosowaniem w różnych branżach. Poczynając m.in. od prac budowlanych i remontowych, poprzez produkcję mebli oraz logistykę, na przemyśle motoryzacyjnym i szkutniczym kończąc. Sklejka to po prostu dobry wybór.

Meble ze sklejki - modne i trwałeMeble ze sklejki - modne i trwałeFot. Intterno home

Sklejka jako element wystroju wnętrz od dawna robi furorę w krajach skandynawskich. W Polsce jak dotąd była niedoceniana. Jednak czasy się zmieniają i jej prostota zdobywa popularność – zwłaszcza wśród ludzi interesujących się wystrojem wnętrz. To materiał surowy, lecz uniwersalny w zastosowaniu. Nowoczesny i oryginalny zarazem. Pasuje do wnętrz minimalistycznych, industrialnych oraz jako dopełnienie wnętrz tradycyjnych. Znakomicie sprawdzi się w kuchni, salonie, czy też w postaci mebli do pokoju dziecięcego.

Oprócz wykorzystanego materiału, finalny efekt w dużej mierze zależy od zastosowanego wykończenia. Sklejka naturalna, laminowana, pokryta melaminą lub lakierem bezbarwnym. Możliwości jest wiele, a pomysłów na oryginalne meble jeszcze więcej. Reasumując – warto dać jej szanse i wykorzystać do własnych celów.  Odwdzięczy się trwałością i efektownym wyglądem.

Dziękujemy za zdjęcia: Intterno home


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz