/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

Lasy Państwowe usunięte ze spółki Polskie Domy Drewniane

Sejm RP

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Sejm RP
Data: 2018-07-18


Lasy Państwowe zostały usunięte z rządowego projektu związanego z utworzeniem spółki Polskie Domy Drewniane w ramach, którego miały przekazać pod budowę budynków mieszkalnych grunty, którymi zarządzają w imieniu Skarbu Państwa.

Lasy Państwowe usunięte ze spółki Polskie Domy DrewnianeLasy Państwowe usunięte ze spółki Polskie Domy DrewnianeFot. Sejm RP

Według założeń rządowego projektu związanego z utworzeniem spółki Polskie Domy Drewniane, której działalność ma na celu budowę pod wynajem domów i mieszkań wykonanych w technologii konstrukcji drewnianej, nowy podmiot miał powstać z majątku i funduszy znajdujących się w dyspozycji PGL Lasy Państwowe, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska.

Koszt "inicjacyjny" projektu zaplanowano na poziomie 1,8 mld zł. Lasy Państwowe w początkowym etapie przekazać miały ok. 300 ha gruntów Skarbu Państwa nadających się pod budownictwo mieszkaniowe znajdujących się w ich zarządzie.

Projekt budzi kontrowersje zarówno ze względu na swoją treść, jak i formę procedowania zmian w ustawach. Zdecydowany sprzeciw wzbudził natomiast pomysł udziału w projekcie Lasów Państwowych.

Specjaliści zajmujący się rynkiem budownictwa realizowanego w technologii drewnianej z jednej strony wskazują na pozytywny oddźwięk projektu, który może przyczynić się do promocji tego typu budownictwa z drugiej na duże prawdopodobieństwo jego niepowodzenia. Ich zdaniem założenia zawarte w uzasadnieniu do projektu zmiany ustaw są w najlepszym przypadku zbyt optymistyczne, chociaż w rozmowach najczęściej pojawia się określenie "nierealne".

Procedowanie zmian w ustawie o lasach i prawo ochrony środowiska jakie rząd prowadzi poprzez Ministerstwo Środowiska ma niewiele wspólnego z tym jak powinno być stanowione prawo. Po ekspresowym tempie pseudokonsultacji zmian w ustawie, żenujący spektakl przedstawiła Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa podczas której uzasadnienie projektu przedstawił minister środowiska – Henryk Kowalczyk.

Relacja video z wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury - Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (druk sejmowy nr 2718) - (obrady z 17. lipca br.)

Projekty zmian w ustawach:

  • w ustawie o lasach - zawarto całość zapisów związanych z utworzeniem spółki Polskie Domy Drewniane oraz udziałem w projekcie Lasów Państwowych,
  • w ustawie prawo ochrony środowiska - zapisy związane z udziałem i finansowaniem projektu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W trakcie obrad Komisji wszyscy zabierający głos posłowie (PO, Nowoczesna, Kukiz15) zgłaszali obiekcje do projektu oraz proponowali jego odrzucenie (wnioski te nie zostały przegłosowane). Sprzeciw co do zmian w ustawie o lasach złożyli uczestniczący w posiedzeniu Komisji przedstawiciele strony społecznej (Fundacja Ekologiczna Forum Młodzieży, Ruch Obrony Lasów Polskich, Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność", Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej) wspierani przez ok. 1000 manifestujących przed Sejmem leśników). Projekt zmian w ustawach popierali posłowie PiS.

Obrady Komisji 17. lipca zakończyły się przegłosowaniem wniosku o "przerwanie dyskusji".  Dalsza część obrad odbyła się 18. lipca. Niestety na chwilę pisania artykułu na stronach Sejmu nie było jeszcze dostępnej relacji z tej części prac Komisji.

Tego samego dnia do kancelarii Sejmu wpłynęło sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniach w dniach 17. i 18. lipca 2018r. wniosła o uchwalenie załączonego projektu ustawy.

Okazuje się, że w wyniku prac Komisji całkowicie wyeliminowano PGL Lasy Państwowe z udziału w tworzeniu spółki Polskie Domy Drewniane. W związku z tym rząd wycofał się z wszystkich zmian proponowanych w Ustawie o lasach.

Zapisy związane z procedurami utworzenia PPD SA przeniesiono do ustawy Prawo ochrony środowiska (usuwając wszystkie zagadnienia dotyczące Lasów Państwowych).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz