/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W OGRODZIE

Drewniane domki dla pożytecznych owadów

ŚwiatKwiatów.pl

Autor:
Źródło: ŚwiatKwiatów.pl
Data: 2018-07-16


Drewniane domki dla pożytecznych owadów to najlepszy sposób, by zatrzymać w ogrodzie cenne zapylacze i drapieżne insekty, które polują na szkodniki. Jak i z czego je zbudować? Dlaczego warto je mieć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Drewniane domki dla pożytecznych owadówDrewniane domki dla pożytecznych owadówFot. ŚwiatKwiatów.pl

Kto zamieszka w Twoim domku?
Pożyteczne owady są nieocenionym skarbem: pszczoły, trzmiele, murarki ogrodowe i inne błonkoskrzydłe zapylają kwiaty, dlatego wysokość plonu warzyw i owoców zależy od ich aktywności w ogromnym stopniu. Gatunki drapieżne ograniczają z kolei występowanie szkodliwych owadów i roztoczy. Niepozorny złotook intensywnie żeruje na mszycach, czerwcach i przędziorkach. Łowik szerszeniak poluje na motyle, osy, szerszenie i chrząszcze, jest więc wartościowym pomocnikiem w zwalczaniu inwazji m.in. bielinka kapustnika, owocówek, zwójek liściowych, poskrzypki liliowej, opuchlaków, kwieciaków czy chrabąszcza majowego. Larwy maleńkich muchówek, np. bzyga prążkowanego, pasożytują na miodówkach i mszycach, a dorosłe osobniki to wydajne zapylacze. Można tak wymieniać niemal w nieskończoność!

Hotel dla owadów to bezpieczna kryjówka i możliwość przezimowania dla pożytecznych mieszkańców ogroduHotel dla owadów to bezpieczna kryjówka i możliwość przezimowania dla pożytecznych mieszkańców ogroduFot. ŚwiatKwiatów.pl

Dlaczego warto mieć domek dla pożytecznych owadów?
Pożyteczne owady pracują w Twoim ogrodzie bez wytchnienia, ale są przy tym narażone na ataki drapieżników i niesprzyjające warunki pogodowe. Bez odpowiedniego schronienia wiele z nich nie przetrwa zimy. Jeśli nie znajdą kryjówki w zakamarkach nieotynkowanego muru albo pod nieszczelną ramą okienną, zginą. Ponieważ starannie zabezpieczamy nasze domy przed takimi uszkodzeniami, warto zaoferować pożytecznym owadom alternatywę w postaci domku przeznaczonego tylko dla nich.

Pamiętaj, że zaburzenie równowagi między populacjami owadów wartościowych z punktu widzenia ogrodnika i szkodnikami wpłynie na ilość i jakość plonu bardzo niekorzystnie. W najgorszym przypadku nie obejdzie się bez oprysków. Na szczęście łatwo tego uniknąć – wystarczy poznać preferencje mieszkaniowe gatunków, które chcemy zatrzymać w ogrodzie, by urządzić im hotelik, z jakiego chętnie skorzystają.

Z czego zbudować domek dla pożytecznych owadów?
Owady nie są wybredne, jeśli chodzi o wybór kryjówek, choć preferują materiały naturalne. Świetnie sprawdza się drewno – to surowiec ciepły i wytrzymały, a w dodatku można pomalować je na kolory przyciągające owady (np. złotooki lubią barwy czerwoną i brązową).

Drewno świetnie sprawdza się jako materiał do budowy domków dla owadówDrewno świetnie sprawdza się jako materiał do budowy domków dla owadówFot. ŚwiatKwiatów.pl

Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, z drewnianych deseczek zbij prostokątne pudełko bez pokrywki, a następnie wypełnij je suchymi materiałami: nadadzą się np. słomiana sieczka, trociny, drobne kawałki kory, dobrze wysuszony mech albo rozkruszona cegła. Z pustych w środku pędów bambusa i malin powstaną doskonałe tunele lęgowe dla murarek.

Pamiętaj, by całą konstrukcję zabezpieczyć przed ptakami. Aby wróble i sikorki nie zrobiły sobie z Twojej budki dla owadów stołówki, zasłoń wejście siatką o drobnych oczkach.

Gotowe domki dla owadów można nabyć w sklepieGotowe domki dla owadów można nabyć w sklepieFot. ŚwiatKwiatów.pl

Samodzielne wykonanie hoteliku to czasochłonne i niełatwe zadanie, dlatego dobrym pomysłem jest zakup gotowego drewnianego domku dla pożytecznych owadów. Dobrze zaopatrzone sklepy ogrodnicze oferują solidne i estetyczne budki dla zapylaczy. Zazwyczaj są one podzielone na kilka kwater, które wielkością, kolorem i rodzajem wypełnienia idealnie odpowiadają konkretnym gatunkom insektów. Starannie zabezpieczone przed ptakami, szczelne, ciepłe i trwałe drewniane domki dla pożytecznych owadów to przydatna ozdoba ogrodu. Biorąc pod opiekę zapylacze i owady drapieżne dbasz nie tylko o własne uprawy, ale również o całe środowisko naturalne.

Domki dla owadów oraz tysiące innych produktów możecie Państwo nabyć w Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów. Zapraszamy


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz