/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

KOMUNALWOOD - Drewno w budownictwie komunalnym

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-06-26


I Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalnego KOMUNALWOOD stało się okazją do wymiany doświadczeń związanych z realizacją budynków komunalnych wykonywanych w technologii konstrukcji drewnianych. Uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się z zaletami tego typu budownictwa i problemami z jakimi spotykają się inwestorzy.

KOMUNALWOOD - Drewno w budownictwie komunalnymKOMUNALWOOD - Drewno w budownictwie komunalnymFot. D.Jabłoński

Po ogłoszeniu przez ministra środowiska planu powołania spółki Polskie Domy Drewniane, temat budownictwa drewnianego stał się (przynajmniej w mediach) znacznie bardziej popularny. I edycja Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalnego KOMUNALWOOD, jaka odbyła się w maju tego roku w Gdańsku, choć wpisuje się w ten modny obecnie nurt, była przed wszystkim okazją do podzielenia się realnym doświadczeniem zdobytym podczas już przeprowadzonych inwestycji.

Niezależnie od działań podejmowanych przez rząd, zainteresowanie budownictwem drewnianym w ostatnich kilku latach rośnie zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i instytucjonalnych. I to właśnie na tych drugich postawili organizatorzy Forum, kierując je do przedstawicieli sektora publicznego, zwłaszcza samorządowców, którzy realizując obiekty użyteczności publicznej (przedszkola, żłobki czy szkoły) rozważają zastosowanie technologii drewnianych.

Gdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejGdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejFot. K. Jabłońska

Liczna frekwencja podczas wydarzenia wykazała, że choć to temat raczkujący wśród przedstawicieli samorządów, to warto o nim mówić i pokazywać potencjał drewna.
-Obecność tak liczna przedstawicieli samorządów, leśników, przedsiębiorców oraz firm, które produkują materiały budowlane pokazuje jak ważne jest budownictwo drewniane, jak dobrze się ta branża dziś rozwija i jak potrzebne są tego typu spotkania - powiedział Andrzej Schleser z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który pełnił rolę moderatora jednego z paneli jakie odbyły się podczas forum.

Pierwszy dzień forum przeznaczony został na wizytę studyjną, podczas której przedstawione zostały zrealizowane w Gdańsku obiekty użyteczności publicznej, wykonanych w technologii modułowej: przedszkola, żłobek i wielorodzinny budynek społeczny. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć gotowe realizacje oraz porozmawiać z ich użytkownikami.

Gdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejGdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejFot. D.Jabłoński

Drugiego dnia eksperci i praktycy dyskutowali o zaletach takiego budownictwa i zyskach związanych z eksploatacją obiektów w technologii drewnianej, a także o faktach i mitach związanych z budownictwem drewnianym. Gośćmi specjalnymi Forum byli przedstawiciele szwedzkiego miasta Växjö, ogłoszonego zielonym miastem Europy, gdzie powstają nowoczesne wielkopowierzchniowe i wielokondygnacyjne budynki z drewna.

-To świetna inicjatywa. My pracujemy z drewnem w naszym mieście od 20 lat, dlatego chętnie dzielimy się doświadczeniami i planami na przyszłość – mówił Per Scholdberg, Z-ca Burmistrza Växjo - miasta, które w 2013r. postawiło na technologie drewniane i dziś realizuje cel jakim jest osiągnięcie do 2020r. 50% udziału budynków drewnianych w inwestycjach (25% osiągnięto w 2015r.). -Zobaczyłem tu dziś oferty kilku firm, których nie znałem więc myślę, że jest jeszcze sporo możliwości, które warto wykorzystać przy planowaniu zrównoważonego budownictwa.

-Myślę, że Polska w tej chwili podąża w tym samym kierunku, co wiele szwedzkich miast – twierdzi Johann Thorsell, Menadżer ds. Rozwoju Växjö. -Zaczynacie ten proces, który my rozpoczęliśmy już kilkanaście lat temu. Myślę, że drewno jest przyszłością dla całej Europy. Jest tu dziś wiele firm, które chciałbym namówić do odwiedzenia nas w Växjö, ponieważ potrzebujemy nowych partnerów dostarczających materiały typu CLT czy LVL.

Jeszcze półtora roku temu temat budownictwa drewnianego w Ministerstwie Środowiska nie istniał. Obecnie jednym z priorytetów resortu stało się namawianie samorządów do inwestowania w budynki, które są budowane w technologii drewnianej. -Mają one mniejsze oddziaływanie na środowisko, wpisują się w działania na rzecz ochrony klimatu, a przede wszystkim pozwalają w szybki sposób zaspokoić potrzeby władz samorządowych w zakresie budynków użyteczności publicznej - przekonywał Daniel Kamiński, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska, które objęło patronat honorowy nad Forum KOMUNALWOOD. - Budownictwo drewniane emituje mniej CO2, oszczędza wodę, ułatwia recycling. Nie bez znaczenia jest również fakt, że budynki w tej technologii mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.

Swoimi doświadczeniami dzielili się również samorządowcy, którzy zrealizowali już inwestycje w tej technologi oraz przedstawiciele firm wykonawczych. Wskazywano nie tylko zalety budownictwa drewnianego, ale omawiano również problemy (m.in. bariery legislacyjne) z jakimi przyszło im się zmierzyć.

Podczas prezentacji omawiających kwestie technologii budownictwa drewnianego przedstawiano m.in. tematy dotyczące nowoczesne materiały budowlane z drewna, kreatywne metody projektowania budynków czy zagadnienia związane z ekonomią i ekologią w procesach projektowych obiektów drewnianych.

Uczestnicy forum w trakcie drugiego dnia wydarzenia mieli również możliwość zapoznania się z ofertą produktów i usług firm działających w branży budownictwa drewnianego.

-Cieszę się z tego, że organizatorom udało się zebrać różne grupy związane z budownictwem drewnianym. Oprócz tego, że to my mamy przekonać się do proponowanych rozwiązań to równie ważna jest przebudowa mentalności konstruktorów, nadzoru budowlanego i firm projektowych – uważa Zbigniew Fularczyk, Zastępca Wójta Sierakowic, który w Sesji Plenarnej zatytułowanej "Dlaczego drewno", wziął udział w dyskusji "Od żłobka do budynku komunalnego" wraz z innymi przedstawicielami samorządów: Piotrem Grzelakiem, Z-cą Prezydenta Miasta Gdańska, Krystyną Danilecką-Wojewódzką, Wiceprezydentem Miasta Słupska oraz Magdaleną Kołodziejczak, Wójtem Gminy Pruszcz Gdański.

Organizatorzy zapewniają, że nie poprzestaną na jednej edycji i już dziś zapowiadają kolejne odsłony KOMUNALWOOD. -Stawiamy na informowanie samorządów i ciągłe szerzenie wiedzy na temat budownictwa drewnianego. Mamy jeszcze dużo do zrobienia i pokazania. Na pewno spotkamy się tu w przyszłym roku – zapewnia Marek Beśka ze Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe, jednego ze współorganizatorów Forum.

W Forum uczestniczyło niemal 200 osób: przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych, lasów państwowych, architektów, projektantów oraz firm związanych z budownictwem drewnianym. W Salonie Wystawców zaprezentowała się czołówka firm branżowych m.in.: UNIHOUSE, STEICO, HASSLACHER, SINIAT, FERMACELL, STO, MUTLI SAIT GOBAIN, ECOLOGIQ, EKO-INBUD SOPEXIM, FUTURE HOME PRODUCTION.

Organizatorami Forum KOMUNALWOOD byli:
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
Związek Miast i Gmin Morskich
Związek Miast Bałtyckich
Związek Gmin Pomorskich
Pracodawcy Pomorza
Instytut Produktów Regionalnych.

Portal Drewno.pl był patronem medialnym wydarzenia.

KOMUNALWOOD - Drewno w budownictwie komunalnym (Zdjęcia: 4)

KOMUNALWOOD - Drewno w budownictwie komunalnymGdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejGdańsk - przedszkole zrealizowane w technologii drewnianejGdańsk - wielorodzinny budynek społeczny o konstrukcji drewnianej

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz