/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

Czy w zakładach przerobu drewna potrzebny jest brakarz drewna okrągłego?

Drewno.pl

Autor: K. Jabłońska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-06-22


Zakłady drzewne typu tartak, które kupują drewno w formie dłużyc czy kłód (tzw. drewno okrągłe), mają z reguły osobę odpowiedzialną za odbiór dostarczonego przez przewoźnika surowca drzewnego. W wielu tartakach sprawdza się tylko zgodność co do ilości sztuk. A co z jakością?

Czy w zakładach przerobu drewna potrzebny jest brakarz drewna okrągłego?Czy w zakładach przerobu drewna potrzebny jest brakarz drewna okrągłego?Fot. K. Jabłoński

Drewno okrągłe ma przecież określone parametry jakościowo-wymiarowe, od których zależy cena danej sztuki. Z reguły nie mamy oporów żeby złożyć reklamację na np. zakupione przez internet buty, gdy zamiast sandałów nr 43, otrzymaliśmy trampki nr 24. Dlaczego więc nie składamy reklamacji na nieodpowiedni surowiec drzewny, za który płacimy znacznie więcej niż za buty? Częsta odpowiedź brzmi "...bo leśniczy się obrazi i nie sprzeda nam drewna, albo będzie przysyłał jeszcze gorsze..." ....???

Drewno to materiał, którego "wady" są naturalnym elementem powstającym podczas wzrostu drzewa. Leśnik odbierający drewno na zrębie (a więc określający jego wymiary i jakość) ma prawo się pomylić lub czegoś nie zauważyć. Wpływ może mieć wiele czynników: zły stan zdrowia leśniczego, fatalna pogoda podczas odbiórki np. padał śnieg lub drewno było pozyskiwane w błotnistym terenie, a może feralna wada znalazła się po niewidocznej stronie dłużycy...

Z kolei tartacznik ma prawo płacić za taki towar jaki otrzymał i składanie reklamacji nie jest jego sposobem na "dodatkowy zarobek".

Jeżeli osoba odbierająca drewno w tartaku jest pewna, że drewno zostało źle pomierzone lub przez niezauważenie jakiejś wady zaklasyfikowane zbyt wysoko, może zgodnie z obowiązującą procedurą zgłosić reklamację.

Zakładając, że reklamacje w obrocie drewnem są czymś naturalnym, warto by proces ich przeprowadzania oparty był na profesjonalizmie i argumentach, a nie na emocjach. Najlepiej by przedstawiciele zarówno sprzedającego, jak i kupującego byli fachowcami "mówiący tym samym językiem" - brakarzami drewna okrągłego.

Takich fachowców Drewno.pl i Forest Consulting Center kształci podczas Kursów Brakarzy Drewna Okrągłego. I tu słowo do czytających ten artykuł leśników: Szanowni Państwo, my nie szkolimy Państwa konkurencji - jak często mam zarzucacie - my szkolimy dla Was partnerów do rozmowy i mamy pewność, że robimy to profesjonalnie.

Najbliższy Kurs Brakarzy Drewna Okrągłego planowany jest w terminie 21-27.07.2018r.

Zakwaterowanie i część teoretyczna odbędzie się w Pałacu Będlewo, Będlewo ul. Parkowa 1, 62-060 Stęszew, www.palacbedlewo.pl (miejsce kursu może ulec zmianie).

Zajęcia praktyczne odbywać się będą na terenie tartaku.
Koszt szkolenia: 2990 zł netto + 23% VAT/os., tj. 3677,70 zł brutto/os. (Koszt kursu dla osób biorących udział w projekcie unijnym 631 zł/os. ). W cenę szkolenia wliczone jest pełne wyżywienie i zakwaterowanie w hotelu oraz komplet materiałów szkoleniowych.

W kwietniu 2018r. ruszyła realizacja projektu unijnego „Drewno – surowiec doskonały: Podniesienie kompetencji zawodowych osób dorosłych w sektorze leśno-drzewnym województwa warmińsko-mazurskiego”, w ramach którego kursy zawodowe dla pracowników branży drzewnej i leśnej województwa warmińsko-mazurskiego są w 90% finansowane ze środków europejskich. Organizatorem szkoleń są Forest Consulting Center – Leśne Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Drewno.pl Sp. z o. o. firmy, które od kilku lat prowadzą tego typu szkolenia.

Uczestnikami projektu mogą być osoby dorosłe, które ukończyły 18 lat i zamieszkują lub pracują czy pobierają naukę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, nie prowadzą działalności gospodarczej oraz z własnej inicjatywy zgłoszą chęć udziału w ww. kursach i przejdą poprawnie procedurę rekrutacji.

Dla osób z pozostałych województw rekrutacja na kursy przebiega tak jak dotychczas, w trybie uproszczonym (formularz zgłoszeniowy). Koszt szkolenia wynosi 100% podanej ceny.

Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Kurs brakarzy drewna okrągłego trwa 70 godzin i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Zajęcia praktyczne odbywać się będą na terenie tartaku oraz na powierzchni leśnej (szacunki drzew stojących). Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Zdanie egzaminu na poziomie określonym w regulaminie kursu umożliwia otrzymanie klasy brakarskiej.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.
W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji:
tel. 61 624 34 67, e - mail: biuro@forestcc.pl
Dodatkowych informacji udzielają :
- Jacek Rutkowski tel. 690 800 290 - w sprawie formalności związanych z dofinansowaniem
- Katarzyna Andrzejewska-Jabłońska tel. 601 876 319 - sprawy organizacyjne kursu


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz