/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOM I OGRÓD

Jak zorganizować warsztat majsterkowicza?

Autor:
Źródło: Budujesz.pl
Data: 2018-06-14


Jeżeli często samodzielnie wykonujemy domowe naprawy lub lubimy majsterkować, potrzebujemy warsztatu z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy mogli pracować i oddawać się swojej pasji. Jak jednak zorganizować to pomieszczenie, aby było funkcjonalne? Jeżeli często samodzielnie wykonujemy domowe naprawy lub lubimy majsterkować, potrzebujemy warsztatu z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy mogli pracować i oddawać się swojej pasji. Jak jednak zorganizować to pomieszczenie, aby było funkcjonalne?

Gdzie zorganizować warsztat?

Funkcję warsztatu pełnić może garaż, piwnica lub przydomowa komórka. Nie potrzeba dużych nakładów finansowych, aby w tych pomieszczeniach zorganizować miejsce, w którym będziemy wykonywać drobne roboty domowe. Jeżeli jednak nie dysponujemy wolnym pomieszczeniem, konieczna może okazać się budowa osobnego obiektu. Wówczas koszty rosną.

W takiej sytuacji konieczne jest również posiadanie osobnego projektu i pozwolenia na budowę. Zanim jednak obiekt powstanie, zastanówmy się, ile miejsca będziemy potrzebować. Zazwyczaj wystarcza kilka metrów kwadratowych. Niemniej, jeśli w przyszłości pasja ma stać się głównym źródłem dochodu, potrzebować będziemy więcej przestrzeni. Warto to mieć na uwadze już na etapie projektowania dodatkowego budynku.

Jak zadbać o dobrą organizację miejsca pracy?

Jeżeli chcemy, aby warsztat był dobrze zorganizowany, muszą się w nim znaleźć funkcjonalne meble. Pozwolą one na uporządkowanie przestrzeni i sprawią, że wszystkie narzędzie będą na swoim miejscu, co jest ważne jeżeli chcemy sprawnie wykonywać wszelkie prace.

W warsztacie nie może zabraknąć przede wszystkim regału na elektronarzędzia. Dobrze sprawdzi się mebel wykonany z metalu. Materiał ten jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu na regał możemy kłaść także skrzynki narzędziowe, w których możemy przechowywać klucze, a także wiertła, gwoździe, śrubki czy też nakrętki.

Centralnym miejscem warsztatu powinien być stół, na którym będziemy przeprowadzać większość prac. Powinien on być solidny i trwały, dlatego dobrym materiałem jest ponownie metal, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół był wykonany z drewna. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać. Co więcej, stół powinien być wyposażony w liczne szuflady, w którym będziemy przechowywać najczęściej używane narzędzia.

W warsztacie powinien znaleźć się również organizer ścienny, powieszony na przykład nad stołem. Będziemy mogli trzymać na nim te elementy, które chcemy mieć pod ręką. W warsztacie nie powinno również zabraknąć mobilnej szafki na narzędzia. Dzięki niej będziemy mogli z łatwością przetransportować potrzebny sprzęt w dowolne miejsce.

Jakie narzędzia będą szczególnie przydatne?

W warsztacie nie może zabraknąć narzędzi ręcznych. Chodzi tu między innymi o różnego rodzaju klucze, wkrętaki, młotki, przecinaki, piły, pilniki, miary czy też dłuta. Koniecznie muszą się w nim znaleźć elektronarzędzia, takie jak:

  • wiertarka – to sprzęt, którego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza, nawet jeśli będzie on używany sporadycznie. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wariant półprofesjonalny. Gdy zaś wiemy, iż wiertarka będzie często używana, i to pod dużym obciążeniem, wówczas lepiej wybrać sprzęt profesjonalny wyposażony w udar. Pozwoli nam to na wiercenie otworów w twardych materiałach, takich jak kamień, beton czy też cegła,

  • wkrętarka – nie jest tak uniwersalna jak wiertarka, jednak równie przydatna, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Ma mniejszą moc, co jednak rekompensują niewielkie gabaryty i mała waga, przez co jest to sprzęt o wiele bardziej mobilny w porównaniu z wiertarką,

  • wiertarko-wkrętarka – to niezwykle praktyczny sprzęt, który łączy w sobie funkcjonalność wiertarki i wkrętarki, przez co cieszy się dużą popularnością wśród majsterkowiczów. Zwykle wyposażona jest w akumulator, co umożliwia przeprowadzanie prac zdala od gniazdka i w trudno dostępnych miejscach. W porównaniu ze standardową wiertarką oferuje niższą moc, jest jednak lżejsza i bardziej poręczna,

  • szlifierka – to kolejne urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu, przez co powinna znaleźć się w warsztacie majsterkowicza. Umożliwia cięcie, polerowanie i szlifowanie różnych rodzajów powierzchni. Wśród najbardziej polecanych modeli tego sprzętu wymienia się szlifierkę kątową.

  • lutownica – jest niezbędna w warsztacie każdego wielbiciela napraw elektronicznych. W zależności od rodzaju lutownicy, możemy nią łączyć nieco inne elementy. Na przykład lutownica transformatorowa doskonale poradzi sobie z grubymi kablami, zaś w przypadku niewielkich elementów SMD lepiej używać lutownicy typu hotair.

  • pilarka – jeżeli będziemy często pracować z drewnem, wówczas w naszym warsztacie nie może zabraknąć pilarki. Do wyboru mamy warianty elektryczne i spalinowe. Te pierwsze są lekkie, jednak mniej wszechstronne. Mają bowiem niższą moc niż pilarki spalinowe, a ich zasięg jest ograniczony długością kabla.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy?

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwu pracy, w warsztacie nie może zabraknąć odzieży ochronnej. Zabezpieczy nas ona nie tylko przed zabrudzeniami, ale również ochroni przed ewentualnym skaleczeniem. Dlatego w warsztacie nie może zabraknąć przede wszystkim rękawic ochronnych. Warto również zaopatrzyć się w nauszniki, które ochronią nasze uszy przed hałasem, który mogą wytwarzać niektóre narzędzia.

Co więcej, jeżeli zamierzamy wykonywać prace stolarskie, w naszym warsztacie nie może zabraknąć maski filtrującej. Pył z twardego drewna jest dla naszego organizmu szczególnie szkodliwy. Dlatego należy unikać jego wdychania.

Podsumowując, zorganizowanie warsztatu to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, musimy zadbać o odpowiednią przestrzeń do pracy, a następnie zakupić funkcjonale meble, które pozwolą nam utrzymać porządek w warsztacie. Co ważniejsze, nie może w nim zabraknąć odpowiednich narzędzi, za pomocą których będziemy wykonywać prace. Stosując odpowiednią odzież ochronną, zadbamy również o własne bezpieczeństwo.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kompletownie warsztatu

Ja swój warsztat zacząłem kompletować wtedy, kiedy wprowadziłem sie do sojego własnego domu. Cieszyłem się jak dzieciak, kiedy mogłem kupić sobie wyrzynarkę, wkrętarkę i inne sprzęciki:D wybrałem ryobi, bo moj ziomek ich używa i mówi, że do majsterkowania są idealne.

TomeczekBBS [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-10-17 13:42:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz