/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stelmet publikuje wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze roku obrotowego

Stelmet

Autor:
Źródło: Stelmet
Data: 2018-06-13


Grupa Stelmet zaprezentowała wstępne wyniki po pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/18. Skonsolidowane przychody są niższe niż rok temu i wyniosły blisko 213 mln zł. Wynik operacyjny ukształtował się na poziomie 2,3 mln zł, a zysk netto sięgnął 4,1 mln zł.

Stelmet publikuje wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze roku obrotowegoStelmet publikuje wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze roku obrotowegoFot. D.Jabłoński

Pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18 w Grupie Stelmet zakończyło się 31. marca 2018 roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, przychody Grupy Stelmet spadły o około 7% do 212,8 mln zł z 228,4 mln zł. Wpływ na przychody wyrażone w złotych miało przede wszystkim umocnienie polskiej waluty wobec funta brytyjskiego i euro, co jest istotnym czynnikiem, biorąc pod uwagę, że ponad 80% przychodów stanowiła sprzedaż eksportowa, a głównymi rynkami, na których prowadzona jest sprzedaż Grupy Stelmet są Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy. Zarząd spółki szacuje, że negatywny wpływ zmian kursów walutowych obniżył przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu o ok. 6,8 mln zł.

Grupa odnotowała również ilościowy spadek sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej (DAO) – o blisko 9% w ujęciu rocznym. To głównie efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych na początku roku, które opóźniły zakupy na wszystkich głównych rynkach Grupy. Pozytywnie na przychody wpłynął natomiast wzrost wolumenu sprzedaży pelletu – o blisko 12% w ujęciu rocznym, ale nie był on w stanie zrekompensować niższej sprzedaży DAO w tym okresie.

Umocnienie złotego wobec funta i euro niekorzystnie wpłynęło również na osiągnięty w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/18 zysk operacyjny. Wyniósł on 2,3 mln zł, co w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego, kiedy osiągnął poziom 5,9 mln zł, oznacza spadek o blisko 3,6 mln zł, gdzie sam negatywny wpływ zmiany kursów walutowych w tej pozycji szacowany jest na około 4,3 mln zł. Lepszy niż przed rokiem był natomiast wynik EBITDA, który w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/19 wzrósł o ponad 1,5% do poziomu 22,9 mln zł z 22,6 mln zł. Na jego poprawę wpłynęła między innymi poprawa efektywności realizowanej produkcji zakładu MrGarden w Grudziądzu. Wynik netto wyniósł w pierwszym półroczu 4,1 mln zł, co oznacza, że był niższy wobec ubiegłorocznego rezultatu o 6,4 mln zł.

Negatywna zmiana wyniku na działalności finansowej (na którą główny wpływ miał niższy w tym okresie zysk na transakcjach pochodnych) szacowana jest przez Zarząd na około 4,9 mln zł. -W pierwszym półroczu w naszych wynikach widać wpływ dłuższej niż zwykle zimy i efekty kursów walutowych. Wyniki Grupy Stelmet obarczone są sezonowością, pierwszy kwartał jest w Stelmecie okresem przygotowania do nadchodzącego sezonu i budowaniem zapasów. Drugi kwartał historycznie stanowi ok. 25% w przychodach całego roku, jednak w ostatnim półroczu widzieliśmy przesunięcie sezonu sprzedażowego. Zwyczajowo rozpoczyna się on w marcu, ale przedłużająca się zima, niskie temperatury w Europie kontynentalnej oraz opady śniegu, opóźniły rozpoczęcie sezonu sprzedażowego, a co za tym idzie drugi kwartał okazał się dla nas gorszy niż przed rokiem. Z drugiej jednak strony przedłużająca się zima wpłynęła pozytywnie na sprzedaż pelletu, którego sprzedaż wzrosła w dwucyfrowym tempie, ale nie była w stanie zrekompensować spadku sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej – powiedział Andrzej Trybuś, wiceprezes zarządu Stelmet.

Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18 zostaną opublikowane 28. czerwca br.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz