/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO Z DREWNA

15-lat Stowarzyszenia Dom Drewniany

Stowarzyszenia Dom Drewniany

Autor: oprac. red
Źródło: Stowarzyszenia Dom Drewniany
Data: 2018-06-13


W dniach 22-23. maja w Jahrance koło Warszawy odbyło się jubileuszowe spotkanie Stowarzyszenia Dom Drewniany. Uroczystości poprzedziło walne zebranie członków SDD, podczas którego dopełniono formalności związanych z coroczną oceną zarządu i działalności stowarzyszenia oraz dokonano wyboru władz na nową, czteroletnią kadencję.

15-lat Stowarzyszenia Dom Drewniany15-lat Stowarzyszenia Dom DrewnianyFot. SDD

15 lat temu, 11. kwietnia 2003r. w Gdańsku, 34 przedstawicieli firm działających w sektorze budownictwa drewnianego podjęło decyzję o założeniu stowarzyszenie, które będzie działało na rzecz integracji branży oraz promowania budownictwa drewnianego jako technologii przyjaznej środowisku naturalnemu i człowiekowi. Z tej okazji w Jahrance koło Warszawy odbyło się spotkanie mające na celu uczczenie jubileuszu.

Okolicznościowe spotkanie poprzedziło walne zebranie członków SDD, na którym dokonano corocznej oceny zarządu stowarzyszenia i zatwierdzono bilans. W tym roku odbyły się również wybory członków zarządu na nową, czteroletnią kadencję. Zgromadzenie jednomyślnie udzieliło absolutorium zarządowi stowarzyszenia. W wyniku wyborów zarząd SDD nie uległ zmianie. Prezesem Stowarzyszenia Dom Drewniany pozostał Wojciech Nitka, funkcję wiceprezesa pełnić będzie Wojciech Przynoga (Jarpol), a członkami zarządu są: Ireneusz Brzechwa (Brzechwa), Wiesław Ciura (Logpol) oraz Marek Korzec (Top Bud). Nie zmienił się również skład komisji rewizyjnej stowarzyszenia: Marek Przynoga (Jarpol), Leszek Ośnicki (Limba), Zdzisław Król (Krang-Z).

Podczas formalnej części obchodów 15-lecia Stowarzyszenia Dom Drewniany przypomniano zarówno założycieli stowarzyszenia, jak i uczczono minutą ciszy czterech zmarłych w tym czasie członków stowarzyszenia: Jana Narolczyka, Daniela Czapiewskiego, Wojciecha Mętla i Rafała Pagacza. Wspominano działania podejmowane przez SDD oraz omawiano bieżącą sytuację związaną m.in. z działaniami rządu w zakresie powołania spółki Polskie Domy Drewniane. Uhonorowano też partnerów, którzy wspierają stowarzyszenie w zakresie promocji drewna i budownictwa drewnianego.

15-lat Stowarzyszenia Dom Drewniany15-lat Stowarzyszenia Dom DrewnianyFot. SDD

SDD liczy dziś 45 członków zwyczajnych - są to przede wszystkim producenci domów drewnianych wykonywanych w różnych technologiach oraz 14 firm wspierających - głównie producentów podstawowych wyrobów używanych podczas budowy tego typu budynków.

Główne cele Stowarzyszenia Dom Drewniany to:

 1. Propagowanie i promowanie drewna jako ekologicznego materiału budowlanego w trosce o środowisko,
 2. Propagowanie idei domu drewnianego,
 3. Skupienie zainteresowanych tematyką domów drewnianych,
 4. Stworzenie forum informacyjno–dyskusyjnego dla osób zainteresowanych propagowaniem idei domu drewnianego,
 5. Podjęcie współpracy z innymi organizacjami na rzecz opracowania polskich standardów dla domów drewnianych,
 6. Integrowanie sympatyków domu drewnianego umożliwiające stworzenie silnego lobby na rzecz naszych członków,
 7. Wspomaganie działań członków, w tym poza granicami kraju,
 8. Podnoszenie poziomu jakości domów drewnianych wykonywanych przez członków Stowarzyszenia,
 9. Konsolidowanie branży drzewiarskiej oraz producentów materiałów wykorzystywanych w budownictwie drewnianym,
 10. Propagowanie i promowanie budownictwa drewnianego wśród inwestorów, architektów i wykonawców.

Wśród dotychczasowych działań podejmowanych przez SDD można wymienić m.in.:

 • opracowanie „Podstawowych standardów techniczno-montażowe Stowarzyszenia Dom Drewniany dla lekkiego budownictwa szkieletowego”, a następnie podobnych wytycznych dla budownictwa prefabrykowanego, które stały się wobec braku formalnych wymagań techniczno-montażowych dla domów z drewna w Polsce, elementarzem którym posługują się członkowie stowarzyszenia.
 • opracowanie i wydanie „Warunków technicznych wykonywania i odbioru robót” oraz „Wymagań techniczno-montażowych dla budownictwa szkieletowego”. Wydawnictwa te są odpowiedzią na brak krajowych wymagań w zakresie budownictwa drewnianego i stanowią jedyny formalny kierunkowskaz dla budownictwa szkieletowego w Polsce.
 • przez kilka lat stowarzyszenie wydawało Katalog Budownictwa Drewnianego, który był w tym czasie kompendium wiedzy na ten temat.
 • organizację i uczestnictwo w licznych seminariach i konferencjach poświęcone budownictwu drewnianemu
 • organizację Kongresu Budownictwa Drewnianego w 2010r.
 • organizację Targów Budownictwa Drewnianego DrewDom w Krakowie (w tym roku dobyła się już trzecia edycja tej imprezy - Zobacz relację >>>)
 • organizację branżowych szkoleń i misji zagranicznych, których celem było podniesienie wiedzy z zakresu technologii produkcji i budowy domów drewnianych
 • współorganizacja Akademii Budownictwa Drewnianego (trzy edycja dla studentów Politechniki Gdańskiej oraz jedna dla Wydziału Technologii Drewna w Poznaniu)
 • współorganizacja studiów podyplomowych z zakresu budownictwa drewnianego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
 • liczne petycje i opinie składane w urzędach państwowych, które dotyczyły zmian w przepisach dotyczących budownictwa drewnianego i zastosowana drewna w budownictwie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

SDD

Niestety nie wiele dobrego o tym stowarzyszeniu powiedzieć mogę . Być może kiedy przyjdzie nowa generacja ludzi młodych bez powiązań i mentalności z czasów PRL ,SDD będzie pełnić swoją rolę jak przystało na dwudziesty pierwszy wiek.

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2018-06-13 09:08:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz