/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
RYNEK BIOMASY

NFOŚiGW wesprze budowę elektrowni biomasowej w Białej Podlaskiej

Autor:
Źródło: NFOŚiGW
Data: 2018-06-08


Biała Podlaska otrzyma wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wybudowanie ciepłowni opalanej biomasą. Będzie to kolejna, choć ciągle jeszcze należąca w Polsce do nielicznych, instalacja produkująca ciepło z wykorzystaniem ekologicznego i ekonomicznego paliwa, jakim są odpady pochodzenia roślinnego.

NFOŚiGW wesprze budowę elektrowni biomasowej w Białej PodlaskiejNFOŚiGW wesprze budowę elektrowni biomasowej w Białej PodlaskiejFot. NFOŚiGW

Projekt „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5MW+ 12 MW) w Białej Podlaskiej” został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczką na kwotę 11 mln zł (z programu krajowego NFOŚiGW pn. Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki, Część 2) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej) oraz otrzymał dotację na kwotę ponad 10,5 mln zł w ramach unijnego działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych POIiŚ 2014-2020, które wdrażane jest przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Energii.

Współfinansowanie projektu w ramach umowy pożyczki podpisali 30. maja br. w siedzibie Narodowego Funduszu: Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej Aleksander Kompa. W uroczystości uczestniczył także Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Realizacja projektu zaowocuje powstaniem autonomicznej ciepłowni produkującej w sposób ekologiczny i wysokosprawny ciepło z paliwa odnawialnego – zrębek drewna. Spalanie biomasy w celu uzyskania energii cieplnej będzie odbywało się w dwóch kotłach wodnych (w jednym o mocy 5 megawatów i w drugim 12-megawatowym) o specjalnej konstrukcji, które posiadają zwiększone powierzchnie wymiany ciepła. Ich parametry mają być zgodne z istniejącymi obecnie kotłami węglowymi, co da możliwość wyprowadzenia produkowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej.

Projekt wpłynie pozytywnie na stan środowiska naturalnego w Białej Podlaskiej. Spalanie biomasy spowoduje roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 47.258 Mg CO2/rok, a ilość wyprodukowanej energii cieplnej w instalacji zakładu przy wykorzystaniu OZE wyniesie 106.370 MWht/rok.

Wybór rodzaju biomasy przeznaczonej dla ciepłowni będzie korzystny również dla okolicznych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, a szczególnie zakładów przetwarzających drewno i posiadających odpady drewniane. Wszystkie podmioty gospodarcze będą mogły biomasę odsprzedawać z zyskiem.

Oprócz podstawowego budynku ciepłowni (z zapleczem socjalnym dla obsługi) zostanie wybudowany m.in. buforowy magazyn biomasy z ruchomą podłogą o pojemności zapewniającej 3-5 dniowe jej magazynowanie oraz plac magazynowy z wiatą na składowanie naturalnego paliwa. Co istotne, biomasa drewniana będzie mogła być przyjmowana przez bazę przez cały rok. Dopuszczalny procent jej zawilgocenia może wynosić nawet ok. 60 proc. Całość nowoczesnej infrastruktury ciepłowni ma zostać oddana do użytku 31. grudnia 2019r.

–Budując ciepłownię, w której paliwem nie będzie węgiel, lecz właśnie zrębki drewniane uzyskamy różnego rodzaju oszczędności. Pokażemy zarazem, że Biała Podlaska jest miastem ekologicznym i korzysta z nowoczesnych, dobrych technologii w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Chciałbym podziękować NFOŚiGW za to, że przychylnie patrzy na nasze inicjatywy i proekologiczne starania we wschodniej Polsce – powiedział po podpisaniu umowy Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Jednocześnie zapowiedział kolejne przedsięwzięcia, zmierzające do osiągnięcia w mieście samowystarczalności energetycznej: -Chcemy na przykład korzystać z lepszej segregacji i wykorzystania energetycznego odpadów. Mamy nadzieję, że obecne wysiłki w zakresie budowy i organizacji ciepłowni umożliwią przyłączanie się do sieci dystrybuującej ciepło, obok budownictwa wielorodzinnego, także domów jednorodzinnych. Ekologiczne ciepło będzie dzięki temu jeszcze tańsze dla mieszkańców.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz