/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

Klon: Stabilne wyniki finansowe i duże zmiany organizacyjne

Klon

Autor: oprac. dja
Źródło: Klon
Data: 2018-05-30


Klon SA przedstawił raport finansowy za 2017r. Spółka osiągnęła pozytywny wynik finansowy, pomimo rosnącej presji kosztowej, głównie związanej ze znacznym wzrostem wynagrodzeń spowodowanym presją płacową na rynku pracy. W tym roku firma zamierza skoncentrować produkcję w jednym zakładzie i musi zmierzyć się z odejściem wieloletniego prezesa.

Klon SA, zakład produkcyjny w Nowej ŚwiętejKlon SA, zakład produkcyjny w Nowej ŚwiętejFot. Google

W 2017r. spółka zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 21,024 mln zł (2016: 21,681 mln zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 1,539 mln zł (2016: 2,341 mln zł), a zysk netto 0,769 mln zł wobec 1,027 mln zł rok wcześniej.

W porównaniu do 2016r. spółka zanotowała 10% spadek sprzedaży produktów i usług, co jak informuje zarząd spowodowane zostało problemami z zaopatrzeniem w surowiec w okresie III kwartału związanymi z katastrofalnymi dla lasów wichurami. Jednocześnie zmieniły się kierunki sprzedaży. Mocno spadła sprzedaż krajowa, a wzrosła eksportowa (o 50%). Wzrost sprzedaży na rynki Unijne sięgnął 29%, a eksport po za Unię był 2,5-krotnie wyższy niż rok wcześniej i osiągnął wartość 1,753 mln zł. Głównym odbiorcą w tym segmencie są klienci z Chin.

W minionym roku Klon SA zakończył inwestycje związane z rozbudową i modernizacją kotłowni i suszarni. Ponadto zrealizowano inwestycję w linię do produkcji brykietu.

W IV kwartale spółka dokonała spisania strat związanych ze zniszczonym w wyniku zalania surowcem oraz półfabrykatami na kwotę ponad 305 tys. zł. Zdarzenie spowodowane było wyjątkowo obfitymi opadami atmosferycznymi.

Wyniki I kwartału 2018
W pierwszym kwartale 2018r. Klon uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie niespełna 5 mln zł, tj. o 19 % mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednak biorąc pod uwagę produkcję sprzedaną nastąpił wzrost w porównaniu do I kw. 2017 sprzedaż utrzymała się na tym samym poziomie tj. 5,1 mln zł.

Spółka wykazała za pierwsze trzy miesiące roku zysk netto w wysokości 218 tys. zł., o 13% niższy niż w 2107r. Nieznaczny spadek zysku jest spowodowany wzrostem amortyzacji. Ponadto w roku 2017 odnotowano jednostkowy wzrost przychodów finansowych (w kwocie 88 tys. zł.). Jak wskazuje zarząd spółki, wyniki zostały zrealizowane pomimo presji czynników kosztowych takich jak wzrost wynagrodzeń czy nakładów na przystosowanie zakładu do rozbudowy o nową linię produkcyjną i związanych z tym kosztów reorganizacji produkcji

Jak poinformowano w komunikacie, w 2018 r. firma musiała dokonać likwidacji środka trwałego w postaci infrastruktury serwerowej na kwotę 1 mln zł. Powodem
likwidacji było jej zniszczenie w wyniku przepięć prądowych. Zarząd spółki prowadzi rozmowy z dostawcą energii elektrycznej na temat polubownego uzyskania odszkodowania. W przypadku braku możliwości załatwienia sprawy polubownie zamierza sprawę skierować na drogę postępowania sądowego.

Koncentracja produkcji
Spółka obecnie przeprowadza rozpoczętą w marcu reorganizację procesu produkcyjnego poprzez skupienie całości produkcji na zakładzie w Nowej Świętej oraz sprzedaż zakładu w Jastrowiu. Zgodnie z komunikatem, posiadane moce produkcyjne zapewniają zaplecze dla realizacji zamówień zarówno od stałych jak i nowych odbiorców.

Zakład w Nowej Świętej to tartak z suszarniami, prowadzący produkcję tarcicy i elementów meblowych. Powierzchnia zakładu to około 10 ha, hale produkcyjne zajmują 5.000 m2.

Zakład produkcyjny w Jastrowiu (oddalony o 25 km od tartaku w Nowej Świętej) zajmuje się produkcją płyty klejonej litej i parkietowej.

Rezygnacja prezesa
Z dniem 24. kwietnia rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki złożył Krzysztof Łopuszyński. Zgodnie z oświadczeniem przyczyną złożenia rezygnacji jest sytuacja osobista.

Rada nadzorcza spółki podziękowała Krzysztofowi Łopuszyńskiemu za wieloletnie zaangażowanie i pracę, którą wnosił w okresie sprawowania funkcji prezesa zarządu, jednocześnie informując, że ustępujący prezes nadal pozostaje do dyspozycji spółki w funkcji doradczej w zakresie sprzedaży i marketingu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz