/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Manewry "Las 2018"

Autor: Mariusz Glapa
Źródło: KP PSP W Pleszewie
Data: 2018-05-18


Piętnaście zastępów strażaków z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej walczyło z pożarem lasu, który płonął w okolicach Orliny Małej (gm. Gizałki). Przyczyną pojawienia się ognia był rzucony niefrasobliwie niedopałek papierosa, zaś skutkiem – zniszczenie dziewiętnastu hektarów lasu. Ten wielce prawdopodobny scenariusz to na szczęście tylko ćwiczenia przygotowane 8. maja przez pleszewską Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

Manewry "Las 2018"Manewry "Las 2018"Fot. Dariusz Danelski

Podczas manewrów strażacy sprawdzali swoje umiejętności w walce z jednym z najniebezpieczniejszych pożarów – pożarem suchego lasu. Strażacy musieli odnaleźć i opanować „ogień”, przygotować sobie miejsca czerpania wody, a przede wszystkim współpracować ze sobą i pozostałymi uczestnikami ćwiczeń – służbami leśnymi i policją. Łączność pomiędzy wszystkimi uczestnikami zapewnił samochód dowodzenia i łączności z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu.

Podczas manewrów zwracano szczególną uwagę na:
- ustawienie i przemieszczanie się sił biorących udział w akcji gaśniczej,
- prowadzenie łączności pomiędzy uczestnikami akcji, zarówno ze straży pożarnej, jak również ze służbami leśnymi i policją,
- praca z posiadaną armatura wodną oraz wprowadzenie rozwiązań mających na celu zoptymalizowanie jej parametrów taktycznych,
- budowanie zaopatrzenia wodnego w terenie leśnym i utrzymywanie ciągłości podawania środków gaśniczych na dużej odległości.

Przygotowana podczas ćwiczeń opcja pozwoliła podać skuteczne prądy gaśnicze znajdujące się ponad tysiąc pięćset metrów od punktu czerpania wody.

Ćwiczenia zakończyły się wspólnym spotkaniem przy grochówce przygotowanym przez Nadleśnictwo Grodziec. Nie zabrakło też licznych uwag i dyskusji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA