DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek inwestuje

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-05-04


Otwarcie na wspólny rynek europejski wymusza na producentach konieczność stałej poprawy jakości produkowanych wyrobów oraz wymóg obniżania kosztów ich wytwarzania. Większą konkurencyjność firmy można uzyskać jedynie poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii, obniżenie kosztów, wzrost wydajności pracy oraz zmniejszenie energochłonności i materiałochłonności produkcji.

Michał Sołowow podpisuje<br>akt erekcyjnyMichał Sołowow podpisuje<br>akt erekcyjny

Barlinek w Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Widząc pozytywne tendencje rynkowe, firma Barlinek S.A. zdecydowała się na kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne, które mają ugruntować jej silną pozycję na rynku podłóg drewnianych w Polsce oraz uczynić jednym z najszybciej rozwijających się producentów podłóg trójwarstwowych na świecie.

W czerwcu 2004 roku, oddano do użytku nową fabrykę desek podłogowych, a wartość tej inwestycji przekroczyła 120 mln PLN. Na 2005 rok, zaplanowano dalsze inwestycje w Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej poszerzonej o: Kostrzyn nad Odrą, Nową Sól, Gorzów Wielkopolski, Gubin oraz gminy Słubice, Karlino i Barlinek. Z firmy Barlinek S.A. zostało wyłonione nowe przedsiębiorstwo o nazwie Barlinek Inwestycje Sp. z o.o., które odkupi od spółki-matki grunty i instalacje objęte strefą oraz zainwestuje w powstanie nowego, trzeciego już zakładu deski barlineckiej oraz jego całego zaplecza.

Barlinek Inwestycje sp. z o.o. zobowiązała się do zainwestowania w strefie 40 mln euro oraz stworzenia 500 nowych miejsc pracy. Wydatki inwestycyjne zostaną pokryte ze środków własnych firmy oraz kredytu bankowego. Planuje się także wykorzystanie funduszy unijnych wspierających budowę oraz rozbudowę zakładów produkcyjnych.

Harmonogram przedsięwzięć Barlinek Inwestycje
Do końca września b.r. firma zakończy budowę tartaku liściastego o masie przetarcia 140 tys. m3 rocznie. Zostanie uruchomione nowoczesne centrum dystrybucyjne, o powierzchni 12.480 m2, które zapewni miejsca magazynowe oraz zaplecze logistyczne sprzedaży.

W drugim etapie inwestycji powstanie tartak iglasty o masie przetarcia 320 tys. m3 rocznie. Jego budowa zakończy się w październiku b.r., a pełne moce produkcyjne uzyska on na początku 2006 roku. Do tego też czasu zostaną zainstalowane jedne z najnowocześniejszych w Polsce suszarni, które zapewnią: automatyczną kontrolę cyklu suszenia, wizualizacje cyfrowe wszystkich parametrów procesu, sondowanie temperatury i wilgotności drewna oraz dokładną kontrolę zużycia wody, energii elektrycznej i termicznej.

Budowa hali produkcji deski barlineckiej oraz kolejnej fabryki pelet zakończy się w ostatnim etapie inwestycji. Obie linie zostaną uruchomione w trzecim kwartale 2006 roku. Nowa linia pelet zwiększy możliwości produkcyjne Barlinka ogółem do ok. 60 tys. ton tego paliwa rocznie.

Silna pozycja w Polsce i na świecie
Dzięki konsekwentnym decyzjom i ciągłemu rozwojowi, Barlinek S.A. posiada obecnie pozycję niekwestionowanego lidera w sprzedaży podłóg drewnianych w Polsce, z 70% udziałem rynkowym. Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest w najlepszych sklepach z podłogami oraz w ponad 250 Autoryzowanych Salonach Sprzedaży na terenie całego kraju.

Firma należy do wąskiego grona kilku największych producentów podłóg warstwowych na świecie i jest największym producentem tego rodzaju podłóg w Europie, który skupia cały proces produkcyjny w jednym miejscu.

62% produkcji deski barlineckiej kierowane jest na eksport. Produkty Barlinek S.A. znane są w ponad dwudziestu krajach na trzech kontynentach. Oprócz podłóg, firma sprzedaję za granicę: pelet, okleiny i materiały do montażu i eksploatacji deski barlineckiej. Głównymi odbiorcami są kraje skandynawskie, Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej.

W kolejnych latach Barlinek S.A. planuje unowocześnienie systemu zarządzania zasobami ludzkimi, a także logistyką, dystrybucją i produkcją oraz wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania finansami. Zakładane inwestycje umocnią silną pozycję firmy w Polsce oraz zwiększą jej konkurencyjność na rynkach zagranicznych.

Barlinek inwestuje (Zdjęcia: 3)

Michał Sołowow podpisuje<br>akt erekcyjnyWmurowanie kamienia węgielnegoWmurowanie kamienia węgielnego - minister J. Piechota, M. Sołowow i dyr. LP J.Dawidziuk

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz