/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Certyfikat PEFC dla RDLP w Krośnie przedłużony do 2021r.

Lasy Państwowe

Autor: Andrzej Nowakowski, oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2018-05-15


Posiadany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie od 2012r. certyfikat PEFC po przeprowadzonym audycie został wznowiony i jest ważny do 13. maja 2021r.

Certyfikat PEFC dla RDLP w Krośnie przedłużony do 2021r.Certyfikat PEFC dla RDLP w Krośnie przedłużony do 2021r.Fot. A.Nowakowski

Certyfikat został przyznany 10. maja przez niezależną jednostkę certyfikującą Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. Jednostka ta poświadcza, że funkcjonujący w RDLP w Krośnie system gospodarki leśnej oparty o standardy PEFC FM, w tym Normę krajową nr PEFC PL 1003:2012 „Zrównoważona gospodarka leśna – wymagania” otrzymał ocenę pozytywną. Certyfikat o numerze BVCPL/PEFCFM/06 obejmuje wszystkie nadleśnictwa działające na obszarze regionalnej dyrekcji LP.

Zrównoważona gospodarka leśna to zarządzanie lasami oraz ich użytkowanie w stopniu, który utrzymuje ich różnorodność biologiczną, produktywność, zdolność do regeneracji, zdrowotność i potencjał do spełniania, teraz i w przyszłości, ich właściwych funkcji ekologicznych, gospodarczych i społecznych.

Potwierdzeniem tego sposobu prowadzenia gospodarki leśnej, jest wynik audytu przeprowadzonego przez zespół audytorów z Bureau Veritas Polska od 9 do 13 kwietnia w biurze RDLP w Krośnie oraz w nadleśnictwach Narol, Lubaczów, Dukla, Stuposiany i Oleszyce.

Podczas audytu wznawiającego, sprawdzane były działania leśników oraz dokumentujące je materiały potwierdzające prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z wymaganiami, jakie stawia system PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Ze szczególną uwagą audytorzy odnieśli się do biernych i czynnych metod gospodarki leśnej na obszarach przyrodniczo cennych, które z dużą starannością sprawdzano pod kątem kryteriów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

Podczas wykonywania prac związanych z zagospodarowaniem lasu przez kooperujących z nadleśnictwami, przedsiębiorców leśnych, czyli Zakłady Usług Leśnych, kontroli poddano istotne zagadnienia z zakresu BHP.

PEFC jest największą na świecie organizacją zajmującą się certyfikacją leśnictwa i wiodącym systemem certyfikacji w Unii Europejskiej. Obecnie organizacja PEFC certyfikuje 313 mln ha lasów na całym świecie, a ponad 19.800 firm i organizacji certyfikuje swoje produkty w tym systemie w ramach łańcucha dostaw PEFC CoC (Chain of Custody certification).

-Certyfikacja PEFC jest wiodącą i powszechną w całej zachodniej Europie, a nasi najbliżsi sąsiedzi: Słowacy, Czesi, Niemcy i Austriacy posiadają rozbudowane łańcuchy dostaw właśnie w tym systemie - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. -Cieszymy się, że niezależna firma potwierdziła profesjonalizm i zaangażowanie leśników w prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, co pozwala na odpowiedzialny obrót drewna dla rodzimych i zagranicznych odbiorców z sektora papierniczo-drzewnego.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A FSC??????????????

Dalej nie mają, a dziś on ma zdecydowanie większe znaczenie.........

K. [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-05-15 13:31:14

Zgłoś nadużycie

FSC

Dominującym graczem na rynku drzewnym u nas jest IKE . Tu obowiązuje certyikat FSC. Kiedy go zrobicie?? Większości firmą cetyfikat PFC nic nie daje. Z czego tu się cieszyć. Nie myślicie nic o firmach, które potrzebują FSC

Jarek [13]Odpowiedz na ten komentarz2018-05-18 11:15:59

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz