/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOM I OGRÓD

Co lepsze - kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Autor:
Źródło: Budujesz.pl
Data: 2018-04-27


Jeżeli zależy nam na tym, aby trawnik pięknie się prezentował przez cały rok, musimy go systematycznie kosić. Nie będzie to jednak możliwe bez odpowiednich narzędzi. Którą kosiarkę wybrać: spalinową czy elektryczną? W jakich warunkach dany wariant będzie odpowiedni?

Co lepsze - kosiarka spalinowa czy elektryczna?Co lepsze - kosiarka spalinowa czy elektryczna?Fot. Budujesz.pl

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Która lepsza?

Nosząc się z zamiarem zakupu kosiarki, w pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję, jaki rodzaj zasilania będzie nam odpowiadał. Na rynku dostępne są dwie zasadnicze możliwości:

  • kosiarka elektryczna – jest lekka i poręczna, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnych problemów z manewrowaniem nią nawet w trudnym terenie. W porównaniu z wariantem spalinowym nie emituje spalin i ciszej pracuje. Ma jednak mniejszą moc, co przekłada się na jej ograniczoną wydajność.

Co więcej, ma ograniczony zasięg działania, na co wpływ ma długość kabla zasilającego. Jest uzależniona od energii elektrycznej oraz mniej bezpieczna. Istnieje bowiem ryzyko przecięcia przewodu. Jej niewątpliwym atutem jest jednak stosunkowo niska cena.

  • kosiarka spalinowa – w porównaniu z wariantem elektrycznym zapewnia mniejszy komfort obsługi. Jest bowiem cięższa, przez co gorzej się nią manewruje, a także głośniej pracuje i wytwarza nieprzyjemne spaliny. Wymaga również okresowych zabiegów konserwacyjnych. Jest również droższa w zakupie.

Zwykle posiada jednak zdecydowanie większą moc, co przekłada się na jej wysoką sprawność. Dzięki temu nadaje się do pracy w zróżnicowanym i trudnym terenie. Z łatwością upora się również z wysoką trawą. Jest zatem praktyczniejsza. Co więcej, generuje niższe koszty eksploatacyjne oraz jest w pełni mobilna. Nie posiada bowiem kabla, który ograniczałby zasięg jej działania.

Zanim odpowiemy na pytanie, który z powyższych sprzętów jest lepszy, warto wspomnieć o rozwiązaniu pośrednim, jakim jest kosiarka akumulatorowa. Charakteryzuje się ona takimi samymi parametrami użytkowymi co wariant elektryczny, z tym że nie ma kabla, który ograniczałyby jej zasięg. Nie jest to jednak opcja całkowicie pozbawiona wad. Wymaga bowiem ładowania co pewien czas, co w przypadku dużych trawników może oznaczać konieczność robienia przerw w czasie koszenia.

Które zatem rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? W zasadzie nie ma na to prostej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszych indywidualnych preferencji, wysokości dostępnego budżetu oraz wielkości ogrodu.

Przyjmuje się, że w przypadku trawników, których powierzchnia nie przekracza 500 m2, z powodzeniem sprawdzą się kosiarki elektryczne. Jeżeli zaś posesja jest większa, warto zdecydować się na wariant spalinowy. Gdy zaś przekracza 3000 m2, dobrym rozwiązaniem będzie traktorek spalinowy wyposażony we własny napęd.

Jaka kosiarka elektryczna?

Jeżeli już wiemy, że to wariant elektryczny jest tym, czego szukaliśmy, warto zwrócić uwagę także na inne parametry, które determinują wydajność jego działania. Do najważniejszych kwestii wartych sprawdzenia można zaliczyć:

  • moc sprzętu – na rynku znajdziemy sprzęt o zróżnicowanej mocy. Waha się ona od 450 do nawet 2000 W. Im wyższa moc urządzenia, tym większa będzie wydajność sprzętu. Moc kosiarki powinna być dostosowana do wielkości trawnika, wysokości trawy oraz zróżnicowania terenu. Wśród najchętniej wybieranych urządzeń dominuje sprzęt o mocy 1200-1500 W,

  • szerokość robocza – to kolejny parametr wpływający na funkcjonalność sprzętu. Na rynku dostępne są kosiarki o szerokości roboczej od 30 cm do 70 cm. Zwykle jest tak, że im większą urządzenie ma moc, tym dysponuje większą szerokością koszenia,

  • długość kabla zasilającego – determinuje zasięg działania sprzętu. Jeżeli przewód okaże się za krótki, aby objąć trawnik, wówczas konieczny okazać się może zakup przedłużacza.

Jaka kosiarka spalinowa?

Decydując się na zakup kosiarki spalinowej, powinniśmy wziąć pod uwagę także inne parametry techniczne, nie tylko rodzaj zasilania. Chodzi między innymi o:

  • moc – w przypadku kosiarek spalinowych waha się ona od 2,5 do 6 KM i podobnie jak w przypadku kosiarek elektrycznych obowiązuje jedna zasada – im sprzęt jest mocniejszy, tym wydajniej pracuje i lepiej radzi sobie z wysoką trawą, zróżnicowanym terenem czy też długotrwałą pracą,

  • rodzaj silnika – na rynku dostępne są kosiarki spalinowe z silnikiem dwu- lub czterosuwowym. Ten pierwszy jest głośniejszy, cięższy i emituje więcej spalin, jednak zużywa mniej paliwa, dając większą moc. Sprawdza się szczególnie dobrze na nierównym terenie. Drugi zaś jest lżejszy i mniej hałasuje, jednak zużywa więcej paliwa, oferując w zamian niższą moc. Będzie dobrym wyborem w przypadku trawników na równym terenie,

  • typ rozrusznika – kosiarkę spalinową możemy odpalać przy pomocy linki lub przycisku.

Kosiarka do ogrodu to sprzęt, który jest często używany. Warto go zatem dostosować do wielkości ogrodu i indywidualnych potrzeb, wybierając model mający optymalny rodzaj zasilania. Dla funkcjonalności sprzętu nie bez znaczenia są również inne parametry techniczne, takie jak moc czy też szerokość robocza, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ehh...wybór kosiarki nie jest taki łatwy, w szczególności że niezbyt znam ...

się na tych urządzeniach. Ale od miesiąca rozglądam się po sklepach za kosiarkami i czytam przeróżne blogi, artykuły by dowiedzieć się jak najwięcej o kosiarkach, która będzie najlepsza. Trafiłam na ranking kosiarek na stronie https://trawnikmarzen.pl/najlepsze-kosiarki-spalinowe-do-ogrodu/ i przy okazji zobaczyłam ceny jakie są obecne. Myślę że coś uda nam się wybrać, na wiosnę.

Ela [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-03-04 14:40:28

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz