DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ekologiczny produkt – ekologiczna firma

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-05-02


Barlinek S.A. przywiązuje dużą wagę do tego aby stosowane technologie i gotowe wyroby były ekologiczne i obojętne dla środowiska naturalnego. Modernizacja i rozbudowa zakładu przyniosły konkretne inwestycje proekologiczne, których łączna wartość, w latach 2000-2004, wyniosła ponad 30 mln PLN. Dzięki stałej modernizacji zakładów oraz inwestycji w nowoczesne technologie to jedno z najczystszych przedsiębiorstw tej branży w Polsce.

Barlinek SA - silosBarlinek SA - silos

W zmodernizowanej w 2000 roku lakierni wymieniono starą linię lakierniczną na całkowicie zautomatyzowaną, zastępując dotychczas stosowany lakier na fotoutwardzalny, w którym jako rozpuszczalnik stosowana jest woda. Zmieniono systemy odpylania pierwszego zakładu, instalując nowoczesne ekofiltry tkaninowe, gwarantujące 99,8 % skuteczność redukcji emisji pyłów drzewnych do atmosfery. Dzięki tej inwestycji, o prawie 100 % ograniczono emisję tlenku siarki, w znacznym stopniu zmniejszono emisję tlenku azotu i tlenku węgla, a o około 90 % zredukowano emisję pyłów podczas spalania. Ograniczono także emisję hałasu wymieniając stację sprężarek. W 2002 roku, całkowicie wyłączono z eksploatacji starą kotłownię, opalaną dotychczas miałem węglowym. W nowo wybudowanej kotłowni do spalania wykorzystuje się wyłącznie poprodukcyjne odpady drzewne.

Barlinek S.A. posiada dwie fabryki biopaliwa w postaci peletu. Decyzje o ich budowie to część proekologicznej strategii firmy. Obie fabryki w całości wykorzystują wszelkie odpady drzewne powstające w produkcji podłóg, dzięki czemu kupowane przez firmę drewno wykorzystywane jest w 100%. Wysoka wartość opałowa barlineckiego peletu - 19 000 kJ/kg - związana jest z surowcem wykorzystywanym do ich produkcji, którym są suche trociny iglaste i liściaste. Barlinek S.A. jako główny producent peletu w kraju, przez rozwój dystrybucji przyczynia się do promocji na rynku polskim tego ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska źródła energii. Badania potwierdziły, że przy spalaniu pelet poziom CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Dodatkowo nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (zawartość na poziomie 0,5 %) i nie zawiera żadnych substancji toksycznych.

Firma jest pomysłodawcą programu ekologicznego. Od 2000 roku realizuje "Zasadę 1 za 1", w ramach której sadzone jest jedno drzewko za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej. Nasadzenia jednorocznych drzewek na terenach zrębowych dokonywane są przez wykwalifikowane służby zakładów leśnych. "Las Klientów" Barlinek S.A. rośnie w nadleśnictwach: Choszczno, Smolarz, Dobrzany, Sulęcin i Gryfice w województwie zachodniopomorskim. Z inicjatywy firmy posadzono dotąd ponad 1,3 miliona drzew.

Innym przejawem działalności proekologicznej jest współfinansowanie, prowadzonego przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i Nadleśnictwo Barlinek, programu przywracania populacji "nadrzewnej" sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom, w ciągu ostatnich czterech lat udało się przywrócić lasom kilkanaście tych niezwykle rzadkich i pięknych ptaków.

Szczególną troskę Barlinek S.A. o środowisko potwierdzają liczne certyfikaty, m.in. prestiżowy Forest Stewardship Council (FSC). Dokument jest świadectwem, na to że wytwarzane przez Barlinek S.A. produkty powstały wyłącznie z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych.

Firma Barlinek S.A. stara się wyznaczać standardy dbałości o środowisko naturalne dla branży przetwórstwa drzewnego w kraju. Stosując najnowocześniejsze technologie oraz modernizując zakład troszczy się, aby działanie zakładu nie było uciążliwe dla środowiska. Poprzez realizowanie własnych programów proekologicznych, firma pozytywnie wyróżnia się w tej dziedzinie na tle firm konkurencyjnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz