/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Fabryka Egger w Biskupcu rośnie w dynamicznym tempie

Egger

Autor: oprac. red
Źródło: Egger
Data: 2018-04-19


Po sześciu miesiącach budowy nowej fabryki płyt drewnopochodnych Grupy Egger, na działce inwestycyjnej w Biskupcu widoczne są już pierwsze budynki i instalacje. Prace budowlane prowadzone są zgodnie z planem bez względu na warunki atmosferyczne. W dynamicznym tempie tworzony jest także zespół, który w przyszłości będzie pracował w zakładzie produkcyjnym. Aktualnie zatrudnionych jest już przeszło 160 osób. Niebawem ruszy rekrutacja na stanowiska typowo produkcyjne.

Fabryka Egger w Biskupcu rośnie w dynamicznym tempieFabryka Egger w Biskupcu rośnie w dynamicznym tempieFot. Egger

Fabryka Egger Biskupiec to 19. zakład Grupy Egger w Europie i pierwszy w Polsce. Szacunkowa wartość inwestycji Egger w Biskupcu wyniesie około miliard złotych.

Nowy zakład będzie miał kluczowe znaczenie dla Grupy Egger w tej części Europy. Jak informują przedstawiciele firmy, to długoterminowy projekt zaplanowany na kilka następnych pokoleń. Fabryka będzie produkować około 650.000 m3 płyt wiórowych rocznie przeznaczonych głównie dla przemysłu meblarskiego.

Pod względem technologicznym, będzie to najnowocześniejsza fabryka w całej Grupie Egger. Zastosowane nowoczesne maszyny i rozwiązania, mają zapewnić wysoki poziom ochrony środowiska i bezpieczeństwo pracy. Fabryka zostanie podzielona na kilka głównych części, takich jak składowisko drewna, obszar produkcyjny, teren do dalszej obróbki, magazyn produktów oraz budynki administracyjne. Umiejscowienie różnych części zakładu zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować wpływ fabryki na otoczenie i środowisko naturalne. Przykładowo, dźwięk pochodzący z segmentu produkcji będzie wyciszony przez magazyn i składowisko drewna.

Budowa fabryki Egger w BiskupcuBudowa fabryki Egger w BiskupcuFot. Egger

Plac budowy
Na terenie budowanego zakładu w Biskupcu stoją już magazyny wyrobów gotowych i budynek utrzymania ruchu. W trakcie budowy są aktualnie budynki produkcyjne – płyty wiórowej surowej i melaminowanej, w których instalowane są już linie produkcyjne. Z daleka widać silosy, w których będą magazynowane wióry do produkcji płyt meblowych. Rozwinęła się również infrastruktura drogowa – na kolejnych wewnętrznych ulicach został położony asfalt.

W najbliższych miesiącach powstaną też: magazyn wysokiego składowania, budynek przygotowania wiórów, budynek z pomieszczeniami socjalnymi oraz plac pod składowanie drewna. Przy budowie swojej najnowszej fabryki Grupa Egger stara się korzystać z produktów i usług oferowanych przez lokalne przedsiębiorstwa. Kupuje od nich m. in. stal i beton. Inwestor nawiązał również współpracę z miejscowymi przedsiębiorstwami budowlanymi i transportowymi. Aktualnie na budowie pracuje około 800 osób.

Ochrona środowiska
-Ochrona środowiska i zrównoważone wykorzystanie surowców są dla nas niezwykle ważne. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że region Warmii i Mazur to „Zielone Płuca Polski”, dlatego zwracamy szczególną uwagę na jakość powietrza w okolicy inwestycji. W związku z tym, wyposażymy fabrykę w najnowocześniejszy sprzęt ograniczający przedostawanie się zanieczyszczeń do atmosfery. Tego rodzaju emisja będzie minimalizowana dzięki zastosowaniu palników niskoemisyjnych, filtrów workowych, cyklonów, mokrego elektro-filtru, oczyszczacza biologicznego oraz oczyszczacza mokrego na hali pras. Wszystkie ww. technologie uznawane są za najlepsze dostępne techniki redukcji emisji w tej gałęzi przemysłu – mówi Waldemar Zawiślak, Członek Zarządu Egger Biskupiec.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że firma rozpoczęła budowę dwóch oczyszczalni. Pierwsza instalacja będzie odpowiedzialna za uzdatnianie wód opadowych i roztopowych, które będą wykorzystywane w naszych procesach produkcyjnych oraz jako woda do wewnątrzzakładowych systemów przeciwpożarowych. Zanim woda trafi do zbiorników retencyjnych będzie przeprowadzane wstępne oczyszczanie polegające na mechanicznym usunięciu cząstek stałych. W zbiornikach będzie następowała sedymentacja a następnie filtracja już po wypływie ze zbiorników. Woda będzie odprowadzana do miejskiej kanalizacji deszczowej tylko w przypadku jej nadwyżki w zbiornikach retencyjnych. Jej jakość będzie dokładnie sprawdzana zgodnie z warunkami pozwolenia wodnoprawnego.

Druga oczyszczalnia będzie miała za zadanie dodatkowo oczyścić wodę procesową z zakładu nim ta trafi do miejskiej kanalizacji i oczyszczalni ścieków. W tym celu wykorzystane będą separatory koalescencyjne. Jakość ścieków odprowadzanych przez zakład do miejskiej kanalizacji będzie zgodna z uzgodnieniami z PWiK i z obowiązującymi standardami.

Zatrudnienie w Egger Biskupiec
W zakładzie Egger stworzone zostanie 400 nowych miejsc pracy. Według szacunków w wyniku inwestycji powstanie także dodatkowe 600 pośrednich miejsc pracy stworzonych przez partnerów biznesowych oraz lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa.

Od początku zeszłego roku spółka Egger Biskupiec zatrudniła już ponad 160 osób. Ponad 90% z nich to mieszkańcy Biskupca i okolicznych miejscowości, oddalonych maksymalnie 40 kilometrów od fabryki. Znajdują się wśród nich zarówno pracownicy wysoko wykwalifikowani jak i ci, którzy dopiero zdobywają pierwsze umiejętności i doświadczenie. Zatrudnieni przez spółkę elektrycy, automatycy, mechanicy i operatorzy linii produkcyjnych przechodzą teraz intensywne szkolenia w zakładach Grupy Egger w Austrii i Rumunii. Do tej pory udało się już w znacznej mierze skompletować działy: zakupów, utrzymania ruchu, obsługi klienta, księgowości i HR. Wciąż prowadzony jest nabór do zespołu kontrolingu finansowego i działu logistyki. Firma poszukuje także operatorów maszyn. Łącznie chce zatrudnić ich ponad stu. Niebawem rozpocznie się rekrutacja na stanowiska typowo produkcyjne.

-Jak wynika z naszych pierwszych doświadczeń, mieszkańcy Biskupca i okolic z dużym zainteresowaniem śledzą oferty zatrudnienia w fabryce Egger i chętnie na nie odpowiadają. Jesteśmy dumni z tego, że firma przyciąga kolejne zmotywowane do pracy osoby, które chcą razem z nami budować oddział w Biskupcu od podstaw. Nasi pracownicy mogą liczyć przede wszystkim na stabilne warunki zatrudnienia i możliwość rozwoju. Rotacje w naszej Grupie zdarzają się rzadko. Większość członków zespołu jest z nami związana od lat i rozwija swoją karierę w ramach naszej struktury. Wszystkim nowozatrudnionym zapewniamy niezbędne szkolenia i chętnie uczymy ich nowych umiejętności. Ponadto, nasi pracownicy mogą liczyć na przyjazną atmosferę pracy rodzinnej firmy – informuje Magdalena Mokot, Kierownik działu Zasobów Ludzkich w firmie Egger Biskupiec.

 

Fabryka Egger w Biskupcu rośnie w dynamicznym tempie (Zdjęcia: 6)

Fabryka Egger w Biskupcu rośnie w dynamicznym tempieBudowa fabryki Egger w BiskupcuBudowa fabryki Egger w BiskupcuBudowa fabryki Egger w BiskupcuWizualizacja fabryki Egger w Biskupcu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz