/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Polsko-chińska współpraca klimatyczna i leśna

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2018-03-14


W dniach 13-14. marca 2018r. na zaproszenie Ministerstwa Środowiska gościła w Polsce chińska delegacja, której przewodził z Xie Zhenhua, specjalny przedstawiciel rządu Chin do spraw zmian klimatu. Wizyta ta wiąże się z przygotowaniami Polski do szczytu COP24 w Katowicach w 2018 roku. Jest też kolejnym etapem kontynuacji współpracy pomiędzy państwami.

Polsko-chińska współpraca klimatyczna i leśnaPolsko-chińska współpraca klimatyczna i leśnaFot. Ministerstwo Środowiska

W trakcie pierwszego dnia Xie Zhenhua spotkał się w Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów z wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską oraz dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Koniecznym. Polska strona przedstawiła wdrażany przez Lasy Państwowe projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, który ma na celu zwiększenie kumulacji CO2 przez lasy.

Polsko-chińska współpraca w obszarze leśnictwa trwa od dłuższego czasu. Oba kraje zawarły porozumienie, które związane jest m.in. z polityką leśną, zrównoważoną gospodarką w tym obszarze, a także użytkowaniem lasów i ich ochroną.

Podczas drugiego dnia pobytu w Polsce chińska delegacja spotkała się w Warszawie z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz wiceministrem Sławomirem Mazurkiem. Tematem rozmów były przygotowania do szczytu klimatycznego oraz możliwość wsparcia chińskiej strony w procesie przyjęcia pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, co jest najważniejszym celem COP24 w Katowicach. Obie strony wymieniły się również doświadczeniami i wiedzą odnośnie adaptacji do zmian klimatu.

-Deklarujemy z naszej strony rozwój współpracy z Chinami w zakresie zmian klimatu, w tym pochłaniania CO2 przez gleby i lasy. Liczymy na wymianę doświadczeń i wiedzy w obszarze systemu inwentaryzacji i handlu emisjami – powiedział podczas spotkania minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Jednocześnie minister podkreślił, że Polska wesprze Chiny w rozwoju ich systemu inwentaryzacji emisji CO2.

Liczba wyświetleń: 1463


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA