/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

XIX Submisja Drewna Cennego RDLP w Krośnie

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2018-02-16


15. lutego w Nadleśnictwie Brzozów rozstrzygnięta została XIX Submisja Drewna Cennego RDLP w Krośnie - coroczny przetarg na kłody drewna poszukiwane w przemyśle okleiniarskim i lutniczym.

XIX Submisja Drewna Cennego RDLP w KrośnieXIX Submisja Drewna Cennego RDLP w KrośnieFot. Edward Marszałek

Do sprzedaży wystawiono 1248 m3 surowca pochodzącego z 19 nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie. Drewno, zgromadzone na składach w Załużu i Oleszycach, przez dwa tygodnie było do dyspozycji odwiedzających kupców, którzy każdą kłodę mogli obejrzeć dokładnie.

Prawie 3/4 oferowanego surowca to drewno dębowe, w mniejszych ilościach wystawiono drewno jaworowe, jesionowe, bukowe, wiązowe czy olchowe.

W submisji ostatecznie wzięły udział 23 firmy z Polski, Słowacji, Austrii, Włoch i Estonii. Zakupiły łącznie 1240 m3 drewna, zatem tylko osiem kubików pozostanie na składzie.

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła prawie 2 tys. zł za metr sześcienny, przy czym najwyższą cenę średnią osiągnęła dębina - 2.446 zł za kubik. Najwyższa cena jednostkowa zaoferowana została za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród i wyniosła 8 tys. zł za kubik.

-Ciekawostką jest, że zdecydowana większość, bo 84% drewna trafiło do polskich odbiorców, a największą pulę, ponad 400 m3 zakupiła firma z naszego regionu, co świadczy o rosnącej potędze rodzimego przemysłu drzewnego - mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. -Cieszy nas stabilna cena, cieszy też wzrost zainteresowania naszą buczyną, bo może jest to pierwszy symptom powrotu mody na jasne drewno w przemyśle okleiniarskim.

Submisje organizowane przez RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA