DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Największy producent podłóg w Europie

Głos Szczeciński

Autor: Michał Stankiewicz
Źródło: Głos Szczeciński
Data: 2005-04-26


...walczy o rynek. Specjalna strefa skusiła inwestora. Budowę nowych zakładów, kosztem 100 mln zł, rozpoczęła wczoraj firma Barlinek. Po jej ukończeniu spółka planuje inwestycje poza Polską - najpierw na Ukrainie.

Budowa fabryki ruszyła w Barlinku, niewielkim mieście na południu województwa zachodniopomorskiego, gdzie mieści się siedziba spółki. Wydajność nowego zakładu ma wynieść 2 mln metrów kwadratowych parkietu rocznie. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2006 roku.

Barlinek chce umocnić pozycję lidera w produkcji podłóg nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Produkuje głównie podłogi drewniane - deskę barlinecką, parkiety klasyczne i mozaikowe, podłogi lite. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch zakładach na terenie Barlinka. Firma swój udział w polskim rynku szacuje na 80 proc.

Wybór miejsca na nowy zakład nie był oczywisty. Firma planowała najpierw wybudowanie trzeciej fabryki na terenie Ukrainy. Kupiła tam nawet grunty. W tym czasieBarlinek został przyłączony do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ulgi podatkowe i inne ułatwienia wynikające z obecności w strefie skłoniły zarząd spółki do kolejnych inwestycji na miejscu.

- Strefy to ważny instrument wsparcia. W 14 strefach w Polsce do tej pory zainwestowano 19,9 mld zł i utworzono 77 tys. miejsc pracy - podkreślał wczoraj w Barlinku znaczenie stref Jacek Piechota, minister gospodarki.

Nowy zakład ma kosztować około 100 mln zł. Spółka zadeklarowała jednak, że zainwestuje w nowej strefie dwa razy więcej, czyli 200 mln zł. Dzięki temu pracę ma znaleźć 500 osób. 200 mln zł ma być zainwestowane na Ukrainie, gdzie powstanie czwarta fabryka.

Firma produkuje 4 mln mkw. podłóg rocznie. Szybko wzrasta wartość sprzedaży zagranicznej. W 2003 roku wyniosła 2,5 mln euro, a w roku 2004 już 27,6 mln euro. Ubiegły rok firma zamknęła przychodami w wysokości 235 mln zł i zyskiem 26 mln zł. W tym roku przychody firmy zaplanowano na 320 mln zł, a zysk netto na 36 mln zł. W firmie pracuje około 1500 osób.

LUDZIE BIZNESUbr> Wybrałem Polskę
Od dwóch lat rozważałem różne opcje inwestowania. W naszym planie była Ukraina, jednak budowę kolejnego zakładu rozpoczęliśmy w Barlinku. Stało się to dzięki pomocy państwa, czyli zaliczeniu firmy do strefy ekonomicznej. Nie wiem, czy możliwy będzie tutaj dalszy rozwój, ogranicza nas infrastruktura, a konkretnie drogi. Więcej tirów już nie przejedzie. W tym roku wprowadzimy Barlinek do publicznego obrotu. Najpierw podniesiemy nieznacznie kapitał spółki, a jesienią nastąpi sprzedaż akcji. Myślę, że wartość oferty wyniesie 60-100 mln złotych.

Michał Sołowow
U plasował się na 6. miejscu najbogatszych tygodnika "Wprost". Jego majątek oszacowano na 1,5 mld zł. Oprócz Barlinka kontroluje Cersanit, notowanego na giełdzie producenta ceramiki sanitarnej. Kolejny zakład to Ultrapack produkujący tekturę falistą i opakowania kartonowe. Do niego należy też Echo Investment - deweloper centrów handlowych, North Fish - sieć restauracji fast food, i "Życie Warszawy".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz