/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA I DRZWI

Monter stolarki budowlanej oficjalnym zawodem w szkolnictwie zawodowym

POID

Autor: oprac.red
Źródło: POID
Data: 2018-01-04


Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie dotyczące klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, w którym m.in. dodano do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawód Montera stolarki budowlanej.

Monter stolarki budowlanej oficjalnym zawodem w szkolnictwie zawodowymMonter stolarki budowlanej oficjalnym zawodem w szkolnictwie zawodowymFot. D.Jabłoński

Po opublikowaniu podstawy programowej, szkoły będą mogły rozpocząć kształcenie w zawodzie montera stolarki budowlanej od 1 września 2018 roku. O utworzenie tej profesji, wraz z instytucjami z branży budowlanej, aktywnie zabiegał Związek Polskie Okna i Drzwi.

Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18. grudnia 2017 roku. Do 27 grudnia ub.r. trwały konsultacje społeczne dotyczące projektu rozporządzenia określającego podstawę programową do nauczania nowego zawodu.

Zdaniem Związku POID, podpisanie rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to ważna informacja dla polskiej branży stolarki budowlanej. Oferowane przez producentów wysokiej jakości rozwiązania wymagają bowiem prawidłowego montażu, który przeprowadzić będą mogli właśnie odpowiednio przygotowani profesjonaliści.

Utworzenie nowej profesji oznacza, że sukcesem zakończyły się działania Związku POiD, który współpracował ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. To dzięki wspólnemu działaniu, w maju 2016 roku złożono do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wniosek w sprawie wprowadzenia zawodu montera stolarki budowlanej. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. POiD, wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji pracował również nad podstawą programową dla nowej profesji.

Związek POiD realizuje aktualnie kampanię edukacyjną „Dobry Montaż”, w ramach której w pięciu szkołach branżowych – w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Nowym Dworze Mazowieckim i Poznaniu utworzone zostały klasy patronackie „Dobry Montaż”.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz