/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PŁYTY DREWNOPOCHODNE

Kronospan i Pfleiderer będą odwoływać się od decyzji UOKiK

DREWNO.PL

Autor: oprac. dja
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2017-12-29


Producenci płyt drewnopochodnych Kronospan i Pfleiderer będą odwoływać się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w wyniku której na firmy nałożono kary finansowe o łącznej wartości blisko 136 mln zł.

Kronospan i Pfleiderer będą odwoływać się od decyzji UOKiKKronospan i Pfleiderer będą odwoływać się od decyzji UOKiKFot. D.Jabłoński

Wczorajsza decyzja o nałożeniu na spółki z grup Kronospan i Pfleiderer kar finansowych za zmowę cenową, w której uczestniczyła również spółka Kronopol (obecnie Swiss Krono) to trzecia co do wysokości kara nałożona przez UOKiK. Zgodnie z przewidywaniami, obie firmy zapowiadają, że złożą odwołanie od decyzji UOKiK.

Postępowanie dotyczyło zmowy ograniczającej konkurencję rynkową m.in. poprzez wspólne ustalanie poziomu cen na swoje wyroby w okresie 2008-2011. Ukarane finansowo zostały cztery spółki: Kronospan Szczecinek (60,690 mln zł), Kronospan Mielec (39,308 mln zł), Pfleiderer Wieruszów (19,804 mln zł) oraz Pfleiderer Group (15,957 mln zł). Spółka Swiss Krono, której groziła kara na poziomie ok. 60 mln zł, uniknęła jej dzięki programowi łagodzenia kar leniency w zamian za dostarczenie informacji, które pomogły udowodnić istnienie zmowy. Co ciekawe do programu zgłosiły się również dwie inne spółki, jednak przywilej leniency dotyczy tego uczestnika zmowy, który zrobi to jako pierwszy.

Warto zauważyć, że w wyniku działań prowadzonych w powyższej sprawie, UOKiK wykrył też inne działania niezgodne z prawem konkurencji. W 2013r. Kronopol Sp. z o.o. (obecnie Swiss Krono) ukarany został grzywną w wysokości blisko 14 mln zł za ustalanie z autoryzowanymi przedstawicielami oraz hurtowniami przedstawicielskimi minimalnych hurtowych ceny odsprzedaży swoich produktów.

Jak wynika z przesłanych komunikatów zarówno Kronospan jak i Pfleiderer, planują złożyć odwołanie od decyzji UOKiK. Kary określone w decyzji są płatne po jej uprawomocnieniu się, czyli po wyczerpaniu dwuinstancyjnej sądowej procedury odwoławczej, co może potrwać nawet kilka lat.

Obie grupy kapitałowe wskazują, że podczas postępowania wykazywały pełną otwartość w relacji z organem kontrolnym, udzielały wszystkich informacji, jak również udostępniały żądane dokumenty.

Dodatkowo Pfleiderer informuje, że w toku audytu wewnętrznego spółka nie zidentyfikowała naruszeń prawa konkurencji, które uzasadniałyby wydanie decyzji UOKiK.

Pfleiderer Group jako spółka giełdowa przez cały okres postępowania antymonopolowego przekazywała do publicznej wiadomości informacje dotyczące trwającego postępowania oraz ryzyka z nim związanego, jednak nie utworzyła wcześniej rezerwy finansowej na ewentualną karę. Obecnie zarząd spółki musi podjąć o wysokości takiej rezerwy, która bezpośrednio wpłynie na wynik finansowe spółki.

Po ogłoszeniu decyzji UOKiK cena akcji Pfleiderer spadła o 8% osiągając najniższy poziom od grudnia 2016r. Obecnie kurs akcji jest niższy o ok. 4% w stosunku do kursu sprzed ogłoszenia decyzji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz