/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W OGRODZIE

Stelmet poinformował o wstępnych wynikach za miniony rok finansowy

Stelmet

Autor: oprac.red
Źródło: Stelmet
Data: 2017-12-27


Grupa Stelmet podała wstępne wyniki za rok obrotowy 2016/17. Przychody Grupy w tym okresie wyniosły ponad 538 mln zł i są niższe o ponad 5% niż w roku poprzednim. Dużo niższy jest również zysk finansowy.

Stelmet poinformował o wstępnych wynikach za rok finansowy 2016/2017Stelmet poinformował o wstępnych wynikach za rok finansowy 2016/2017Fot. Stelmet

Rok obrotowy 2016/2017 Grupy Stelmet obejmuje okres od 1. października 2016r. do 30. września 2017r. Grupa uzyskała w tym czasie przychody ze sprzedaży na poziomie 538 mln zł wobec 567,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 5,16%.

Główną przyczyną niższych przychodów jest spadek sprzedaży na rynku brytyjskim - o blisko 25%, wynikająca z istotnego osłabienia się kursu funta brytyjskiego wobec złotego, jak i niższej wielkości sprzedaży na tym rynku w ujęciu ilościowym. Po pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego spadek ten sięgał około 28%, jednak w IV kwartale roku obrotowego, zakończonym 30. września 2017r., Grupa Stelmet odnotowała wzrost przychodów o 2% rok do roku, do poziomu 113,4 mln zł, odrabiając część strat.

Niższej sprzedaży na jednym z najważniejszych dla firmy rynków nie zdołały wyrównać rosnące przychody z innych europejskich rynków oraz pelletu.

W strefie Europy kontynentalnej Stelmet zanotował w minionym roku wzrost sprzedaży produktów drewnianej architektury ogrodowej na głównych rynkach. Wolumen sprzedaży wzrósł o niemal 11% w Niemczech i ponad 6% we Francji, a w ujęciu wartościowym (wyrażonym w zł) przychody na tych rynkach są wyższe odpowiednio o niemal 8% i 2%.

-W ostatnim kwartale roku obrotowego 2016/17 zaobserwowaliśmy wyhamowanie negatywnego trendu w sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej na rynku brytyjskim. Proces restrukturyzacji związany z zamknięciem produkcji w Wielkiej Brytanii i przeniesieniem jej do Polski został praktycznie zakończony i jesteśmy dobrze przygotowani na czekające wyzwania kolejnego roku. Notujemy ponadto sukcesywne wzrosty sprzedaży w Europie kontynentalnej, co zwiększa też nasz udział rynkowy - powiedział Piotr Leszkowicz, członek zarządu Stelmet S.A.

Dynamicznie rosły również przychody ze sprzedaży pelletu. Rok do roku wartość sprzedaży tego materiału opałowego jest aż o 21% wyższa.

- Czwarty kwartał roku obrotowego był również kolejnym okresem, w którym dynamicznie rosła sprzedaż pelletu. Sprzedaż w samym czwartym kwartale wzrosła o blisko 19% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku, a za cały rok obrotowy 2016/2017 wzrost ten wyniósł 21%. Osiągnęliśmy już praktycznie maksimum zdolności produkcyjnych naszego zakładu w Zielonej Górze - poinformował Przemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu Stelmet S.A.

Niższe przychody pociągnęły za sobą słabsze wyniki finansowe. EBITDA w roku obrotowym 2016/2017 wyniosła 57,6 mln zł (wobec 82,4 mln zł w roku obrotowym 2015/16), a zysk netto wyniósł 19,4 mln zł (67,5 mln zł rok wcześniej).

Na spadek wyniku netto, poza czynnikami wskazanymi powyżej, miały również wpływ w znacznej mierze wyższe koszty amortyzacji związanej z nowym zakładem w Grudziądzu (Mr Garden) oraz wyższe koszty finansowe związane z tą inwestycją.

Ponadto, porównując rok do roku wynik netto Grupy Stelmet, należy uwzględnić utworzone aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego związanego z uruchomieniem zakładu MrGarden w specjalnej strefie ekonomicznej, które zwiększyło wynik IV kwartału roku obrotowego 2015/16. EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację, wyniosła w tym okresie 9,6 mln zł, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Jak wyjaśnił Piotr Leszkowicz, w IV kwartale roku obrotowego 2016/17 wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych w nowym zakładzie MrGarden w Grudziądzu, uruchomionym jesienią ubiegłego roku. Ma to przede wszystkim związek z całkowitym przeniesieniem do Polski produkcji realizowanej wcześniej w Wielkiej Brytanii.

Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za IV kwartał roku obrotowego 2016/17 zostaną opublikowane w dniu 19. stycznia 2018r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz