/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA I DRZWI

Velux zakończył inwestycję w Namysłowie

Velux

Autor: oprac. red
Źródło: Velux
Data: 2017-12-14


Fabryka okien i kołnierzy Velux w Namysłowie zakończyła inwestycję związaną z budową ekologicznej instalacji ciepłowniczej wykorzystującej odpady drewna powstające podczas produkcji.

Velux zakończył inwestycję w NamysłowieVelux zakończył inwestycję w NamysłowieFot. Velux

1. grudnia odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji w ekologiczną instalację ciepłowniczą w fabryka okien i kołnierzy Velux w Namysłowie. Nowy system wytwarzania energii cieplnej wpłynie istotnie na poprawę efektywności energetycznej fabryki. Firma zakłada, że zredukuje własne zużycie gazu ziemnego o 8%. Łączna wartość inwestycji to ok. 7 mln zł.

Inwestycja objęła nowoczesną instalacją zagospodarowania surowców drewnianych typu wióry i zrębki składającą się z systemu odciągu wiórów i odpadów drzewnych z hal produkcyjnych, silosu do przechowywania opału BIO o pojemności 250 m3, nowoczesnego kotła stałopalnego na biomasę marki Viessmann o maksymalnej mocy grzewczej 2600 kW, mniejszych kotłowni gazowych na terenie zakładu wspomagających system w okresie niedoboru materiału lub zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz sieci ciepłowniczej na terenie fabryki. Cały proces dostarczania biomasy, wytwarzania i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany.

-Rocznie w fabryce Velux w Namysłowie jest do zagospodarowania 3.600 ton wiórów i zrębów drewnianych. Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. Dzięki inwestycji w nowoczesną instalację zakład wykorzysta 99% drewna, praktycznie z minimalnymi stratami – mówi Krystian Żurek, Dyrektor fabryki okien i kołnierzy Velux w Namysłowie.

Ten rozbudowany system musi sprostać niemałemu zadaniu. Fabryka Velux w Namysłowie ma zapotrzebowanie na ciepło przez cały rok kalendarzowy, co wynika z potrzeb technologicznych, jak również konieczności ogrzewania 69 tys. m2 powierzchni hal produkcyjnych i magazynowych. Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wdrożone również w innych zakładach produkujących okna drewniane należących do Grupy Velux i spółek siostrzanych tzn. w Gnieźnie i w Wędkowach k. Tczewa.

Kocioł wyprodukuje rocznie ok.  9.618 MWh energii, czyli tyle, ile potrzebowałoby około 5 tys. czteroosobowych gospodarstw domowych (według oficjalnych statystyk 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie 1900 kWh, a na obszarach wiejskich nawet 2100 kWh rocznie). To oznacza, że kocioł z nadwyżką pokryłby zapotrzebowanie na energię Namysłowa liczącego ok. 17 tys. mieszkańców.

Przewidywane oszczędności gazu w namysłowskiej fabryce Velux, przy pracy kotłowni BIO wyniosą ok. 870.000 m3/rok. Zakładany okres zwrotu inwestycji to 5 lat, zaś okres eksploatacji instalacji to 20 lat. Dzięki spalaniu biomasy zakład w Namysłowie wyemituje o blisko 2500 ton CO2 mniej rocznie.

Inwestycja w nowoczesną instalację zagospodarowania surowców produkcyjnych w namysłowskiej fabryce Velux to kolejne działanie z zakresu proekologicznych rozwiązań w zakładach produkcyjnych Grupy Velux w Polsce. To również ważny element realizacji przyjętej w 2009 roku własnej strategii redukcji emisji CO2 o 50% do roku 2020. Jak na razie firma jest na dobrej drodze do realizacji postawionych sobie celów i finalizuje kolejne projekty, które poprawiają efektywność energetyczną w jej zakładach produkcyjnych, czego przykładem jest właśnie inwestycja w Namysłowie.

W 2016 roku fabryki Velux w Polsce, w tym zakład w Namysłowie, jako jedne z pierwszych w branży stolarki otrzymały certyfikaty zarządzania energią - ISO 50001. Spełniły tym samym wymogi dyrektywy unijnej w sprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Fabryki posiadają również certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zapewniający minimalizację wpływu produkcji na środowisko, jak również OHSAS 18001 skupiony na obniżeniu ryzyka wystąpienia wypadku lub chorób zawodowych. Wszystkie są ze sobą zintegrowane.

Natomiast drewno wykorzystywane do produkcji okien Velux pochodzi w 98% z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co jest udokumentowane certyfikatami FSC i PEFC.

Od 2011r. Velux roku dokonuje analizy cyklu życia (LCA) produktu do wszystkich kategorii asortymentowych. Wyniki analizy LCA uwzględniają proces produkcji i eksploatacji okien, dzięki temu oferta, a także procesy produkcji są stale udoskonalane. To zachęca do wprowadzania w życie kolejnych inicjatyw gospodarki obiegu zamkniętego – czego przykładem jest sposób na powtórne wykorzystanie wiórów i zrębków drewnianych w procesie produkcji i ogrzewania hal produkcyjnych.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA