/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLE KUCHENNE

Okapy do zabudowy – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Autor:
Źródło: emag.pl
Data: 2017-12-05


Nowoczesne okapy do zabudowy to urządzenia niezwykle dyskretne i bardzo wydajne – świetnie komponują się z szafkami kuchennymi, uzupełniając ich bryłę. Poszukujesz urządzenia, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Sprawdziliśmy, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę w czasie wybierania najlepszego okapu kuchennego.

Okapy do zabudowy – jak wybrać najlepsze urządzenie?Okapy do zabudowy – jak wybrać najlepsze urządzenie?Fot. emag

 

Codzienne przygotowywanie potraw dla całej rodziny wymaga skutecznego odprowadzenia z kuchni wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, pary wodnej oraz tłuszczu, który może osadzać się na szafkach i powodować ich szybsze zabrudzenie. Chcesz połączyć estetykę z funkcjonalnością? Zwróć uwagę na nowoczesne okapy do zabudowy, które często umieszczane są w szafce lub blacie, a przy tym bardzo dyskretne. To oczywiście nie zmniejsza ich walorów funkcjonalnych – dostępne na rynku pochłaniacze świetnie radzą sobie z zapachem jedzenia oraz oparami. Jak w takim razie wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania?

Rodzaj okapu
W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów okapów kuchennych – modele podszafkowe, teleskopowe, kominowe, do zabudowy blatowej, a także wbudowane w sufit. Wybór typu urządzenia powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta, metrażu lub sposobu zabudowy danego pomieszczenia, a także stylu, w którym zostało urządzone. Modele wbudowane w szafkę kuchenną zajmują mało miejsca, są praktycznie niewidoczne i nie wyróżniają się na tle zabudowy kuchennej, co stanowi olbrzymi atut w przypadku np. kuchni urządzonych w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Z kolei modele teleskopowe to propozycja dla właścicieli niewielkich kuchni – umieszczone w specjalnej szufladzie, mogą się wysuwać i przez to zwiększać moc pochłaniania zapachów. A może wolisz okap blatowy? Na rynku dostępne są modele wbudowane w płytę kuchenną lub chowane w blacie. Natomiast okapy kominowe wyraźnie zaznaczają swoją obecność w pomieszczeniu i mogą świetnie uzupełniać wystrój wnętrza. Dostępny na stronie www.emag.pl/okap-kominowy-gorenje-kl-d-60-cm okap Gorenje pasuje do nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu kuchni.

Sprawdź parametry okapu
Jednym z najważniejszych wskaźników, które trzeba sprawdzić przed zakupem urządzenia, jest jego maksymalna wydajność – informacja podana w m3/h mówi nam o tym, ile powietrza będzie w stanie przefiltrować dane urządzenie. Eksperci podkreślają, że wydajny okap powinien filtrować w ciągu godziny 6 razy więcej powietrza niż wynosi objętość pomieszczenia – warto więc przed zakupem obliczyć kubaturę kuchni i porównać z parametrami wybranych okapów. Innym, istotnym czynnikiem, który wpływa na komfort użytkowania urządzenia, jest jego głośność – producenci powinni podać poziom decybeli, który generuje okap.

Jak wybrać filtr?
Okapy kuchenne działające na zasadzie pochłaniacza muszą być wyposażone w specjalny filtr, który zatrzyma nieprzyjemne zapachy, wilgoć oraz tłuszcz. Na rynku dostępne są między innymi wysoce wydajne filtry węglowe, które pochłaniają zapachy i zwracają oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia. Oczywiście wydajność filtra jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od stopnia jego zużycia – dlatego należy je wymieniać co kilka miesięcy. Często używane w okapach podszafkowych są również przeciwtłuszczowe filtry fizelinowe, które także należy regularnie wymieniać – w ich przypadku za filtrowanie powietrza odpowiada specjalna włóknina. Ostatnim rodzajem jest filtr metalowy, którego nie trzeba wymieniać, a jedynie czyścić raz na kilka miesięcy.

Okap czy wyciąg?
Wybierając urządzenie do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów oraz usuwania wilgoci z pomieszczenia warto zastanowić się, czy zależy nam jedynie na pochłaniaczu, czy też wyciągu, który odprowadzi opary na zewnątrz budynku. Na to drugie rozwiązanie powinni zdecydować się właściciele domów jednorodzinnych oraz osoby, które mogą podłączyć urządzenie do przewodu kominowego. Wiele dostępnych na rynku okapów do zabudowy może działać na zasadzie wyciągu, warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę w czasie wybierania urządzenia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz