/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BEZPIECZNY DOM

5 rzeczy, z powodu których powinieneś wykupić ubezpieczenie domu

Autor:
Źródło: PZU Dom
Data: 2017-11-29


Chociaż w Polsce ubezpieczonych jest około 2/3 nieruchomości, zainteresowanie polisami majątkowymi rośnie. Wiele osób jednak nadal waha się, traktując ubezpieczenie domu jak luksus. Warto jednak zainteresować się polisą – szczególnie, jeśli wśród elementów wyposażenia znajduje się kilka wartościowych sprzętów.

5 rzeczy, z powodu których powinieneś wykupić ubezpieczenie domu5 rzeczy, z powodu których powinieneś wykupić ubezpieczenie domuFot. PZU Dom

Ubezpieczenie domu jest polisą dobrowolną, dlatego nie wszyscy Polacy decydują się na zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wynika to przede wszystkim z konieczności regularnego opłacania składki oraz braku świadomości w zakresie korzyści wynikających z posiadania polisy. Warto jednak choćby rozważyć polisę majątkową, analizując wartość przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu domu.

 • Biżuteria
  Biżuteria oraz inne kosztowności mają nie tylko wartość sentymentalną. Jeśli wykonane są ze szlachetnych kruszców, posiadają też ogromną wartość materialną. Utrata cennej biżuterii oznacza spore straty finansowe, na które nikt nie może sobie pozwolić. Dlatego warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia domu, które swoim zakresem będzie obejmowało ochronę biżuterii oraz pozostałych kosztowności.
 • Przedmioty kolekcjonerskie
  Podobnie jak biżuteria, również przedmioty kolekcjonerskie mają ogromną wartość finansową. Jeżeli w domu gromadzone są monety, obrazy, rzeźby oraz inne dzieła sztuki, warto objąć je ochroną ubezpieczeniową. Dzięki temu będzie można uniknąć strat w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
 • Sprzęt fotograficzny
  Sprzęt fotograficzny potrafi sporo kosztować – szczególnie, jeśli używany jest przez profesjonalnego fotografa. Jeśli tego rodzaju urządzenia stanowią część mienia ruchomego, warto pomyśleć o ubezpieczeniu domu – niezależnie od wartości sprzętu.
 • Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny
  Polacy coraz chętniej decydują się na zakup sprzętu elektronicznego pochodzącego od renomowanych marek. Posiadając sprzęt o wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Jego uszkodzenie, zniszczenie czy utrata może stanowić bowiem ogromne straty finansowe – często trudne do odrobienia.
 • Wysokiej jakości elementy stałe wyposażenia
  Wśród wartościowych elementów wyposażenia mieszkania znajduje się nie tylko mienie ruchome, ale również elementy stałe. Stolarka drzwiowa, stolarka okienna, instalacja alarmowa – to wszystko może zostać uszkodzone, np. na skutek działania żywiołów czy aktów wandalizmu. Brak ubezpieczenia oznacza konieczność poniesienia wydatków z własnego budżetu, co z kolei może narazić na poważne straty finansowe.

W jaki sposób ubezpieczenie domu zabezpiecza wartościowe przedmioty?

Ubezpieczenie domu kojarzy się przede wszystkim z polisą, która obejmuje tzw. mury. Warto jednak mieć świadomość, że jego zakres wcale nie ogranicza się wyłącznie do murów. Ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć o mienie ruchome oraz elementy stałe.

 • Ochrona mienia w razie kradzieży
  Jeżeli w skład wyposażenia domu wchodzą wartościowe przedmioty, np. biżuteria, dzieła sztuki oraz inne kosztowności, ubezpieczenie domu zapewni ochronę w razie ich kradzieży. Oznacza to możliwość uzyskania finansowej rekompensaty, gdy cenne mienie padnie łupem złodzieja.
 • Ochrona mienia w razie zniszczenia
  O ile stałe elementy wyposażenia domu trudno jest ukraść, tak znacznie częściej dochodzi do ich zniszczenia przez wandali. Wybite okna, zdewastowane drzwi, zniszczone meble – to wszystko oznacza spore straty finansowe. Ubezpieczenie domu uprawnia do otrzymania odszkodowania, dzięki któremu można wymienić zniszczone przedmioty.

Ochrona mienia w razie zniszczenia uwzględnia również takie zdarzenia losowe jak pożar, powódź, huragan, itp. I w takiej sytuacji można liczyć na wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia ruchomego oraz elementów stałych wyposażenia.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie domu może obejmować znacznie szerszy zakres. Decydując się na rozszerzenie ochrony, polisa pozwoli uzyskać odszkodowanie w razie nietypowych sytuacji. Przykładowo, wybierając ubezpieczenie PZU Dom w wariancie Od Wszystkich Ryzyk, można otrzymać odszkodowanie w razie, np. zniszczenia elewacji przez zwierzęta leśne.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie domu?
Polisa majątkowa to opcja, której wykupienie warto rozważyć. Dobrze dobrane ubezpieczenie przynosi bowiem znacznie więcej korzyści, wśród których wymienić można m.in. bezpłatne usługi assistance domowego (np. pomoc ślusarza, hydraulika, elektryka), pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów poszukiwania przyczyny zalania domu, ochronę przedmiotów znajdujących się w otoczeniu nieruchomości.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pytanie.

Mam pytanie do ubezpieczyciela ,co się stanie jeżeli mam wybudowany dom gdzie dach był zbudowany z nie legalnych materiałów nie spełniających wymogów prawa budowlanego które obowiązuje po roku 2012 lub dom szkieletowy gdzie były wykorzystane również nie zgodne z prawem materiały konstrukcyjne i wszystko jest zabudowane i nie widać z czego to jest , zezwolenie na użytkowanie budynku zostało wydane a w razie wystąpienia kataklizmu w postaci pożaru, huraganu itp i dom lub jego część zostanie uszkodzona lub co gorsze uszkodzeniu ulegną sąsiednie budynki lub osoby . Jak postępuje ubezpieczyciel i czy mam prawo do odszkodowania jeżeli straty mogą wynieść setki tys zł lub nawet więcej . Dodam że jestem laikiem i nie mam żadnej świadomości o wymogach materiałowych i przepisach budowlanych a firma która budowała już nie istnieje oraz nie posiadam faktur na te właśnie materiały .

Adam [100]Odpowiedz na ten komentarz2017-11-30 10:51:44

Zgłoś nadużycie

Limity ubezpieczeń mieszkania

Trzeba jednak zauważyć, że na większość naprawdę wartościowych przedmiotów obowiązują u ubezpieczycieli limity. W razie kradzieży np. biżuterii nie otrzymamy odszkodowania zgodnego z sumą ubezpieczenia ruchomości (nawet jeśli wartość biżuterii wyniesie tyle), lecz kwotę wynoszącą maksymalnie np. 10% tej sumy. Na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl można znaleźć więcej informacji o takich ograniczeniach.

Katarzyna [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-11-30 15:29:56

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz